Znaleziono 0 artykułów
13.01.2023

Wokół stołu: Najpiękniejsze dekoracje

13.01.2023
Fot. Michael Rygaard. Instalacja w galerii Tableau Copenhagen

Wokół niego toczy się życie rodzinne i towarzyskie. Jaką oprawę powinny mieć nasze rytuały, gesty, spotkania? Dekorując stół, sięgamy po wyraziste, rzeźbiarskie, poetyckie formy, przeobrażając akt jedzenia i picia w wizualne, zmysłowe, emocjonujące przeżycie.

Zastawa Triton: Godna Posejdona

Sea Tureen oraz Spiral Ladle / Arje Griegst. Reedytowane i dostępne są online w Griegst Copenhagen
Spiral Cutlery / Arje Griegst

Perła duńskiego designu stworzona w latach 70. dla Royal Copenhagen przez Arjego Griegsta, złotnika, ale przede wszystkim artystę, który w okresie dominacji modernizmu sięgnął po absolutnie nowatorski język oraz eksperymentalne techniki. Zainspirowany barokiem i orientem, ze sztywnych i twardych materiałów tworzył rzeźbiarskie formy, które oszałamiają miękkością, zmysłowością, są zaproszeniem do świata niezwykłej wyobraźni. Zastawa jest białym krukiem na aukcjach kolekcjonerskich (wystawianym na ekspozycji stałej Design Museum Denmark), ale inne genialne projekty ze spuścizny Arjego, takie jak srebrne sztućce, reedytowane i dostępne są online.

Kieliszki Studio Centa: Śmiały kolaż

Fot. Centa

Kiedy portugalskie Studio Centa (na co dzień specjalizujące się w realizacji scenografii opartych na florystyce i jedzeniu) opublikowało na Instagramie fotografie tych niezwykłych kieliszków, natychmiast pojawili się chętni, by je kupić. Obiekty wkrótce zawitały do portfolio marki jako autorska kolekcja. Ten śmiały kolaż różnego rodzaju muszelek ze szklanymi albo metalowymi nóżkami spełnia wymóg funkcjonalności i drugi, dużo istotniejszy, intrygującej wizualnej poetyki, której jesteśmy najbardziej głodni.

Taca Sophie Lou Jacobsen: Wehikuł emocji

Fot. Sophie Lou Jacobsen

Sophie Lou Jacobsen jest francusko-amerykańską projektantką, która prowadzi pracownię w Nowym Jorku. Projektuje przestrzenie, ale przede wszystkim przedmioty, a jej głównym medium jest szkło. Jej filozofia opiera się na przekonaniu, że są one w pewnym sensie magiczne: mają moc, by stać się wehikułem naszych emocji. W jej portfolio znajdziemy kolorowe formy świetnie pasujące do estetyki avant basic. Stalowa taca (którą można kupić w zestawie z dzbankiem z falowaną rączką) jest swego rodzaju wyjątkiem, a może początkiem nowej ścieżki w poszukiwaniach designerki. Na pewno zaś kierunkiem odpowiadającym aktualnym trendom.

Kieliszki Aleksandry Zawistowskiej: Dekonstrukcja

Fot. Szymon Adamczyk

Szkło wywodzi się z zakwestionowania konwencjonalnego procesu dmuchania, zamieniając go w zabawny eksperyment – twierdzi Aleksandra Zawistowska, założycielka marki. Zafascynowana surowcem, przywiązana do rzemiosła, a jednocześnie myśląca w sposób konceptualny i postmodernistyczny, artystka dekonstruuje tradycyjny proces i przesuwa granice tego, co funkcjonalne i przypisane szklanej materii. W amsterdamskich hutach pod jej okiem powstają unikatowe szklane rzeźby, które zaprzeczają konwencjonalnym formom, jakie znamy, i afirmują przypadek, błąd, spontaniczną ekspresję.

Gohar World: Posiłek w Krainie Czarów

Fot. Gohar World
Fot. Roe Ethridge. Dzięki uprzejmości Gohar World

Gohar World to projekt, który dotyka sedna kultury stołu. „Żaden przedmiot ani mebel nie był tak znaczący dla rodziny i społeczności, jak stół jadalny. To przy nim proste akty gościnności – nakrycie stołu, otwarcie butelki wina, krojenie ciasta – stawały się rytuałami”, czytamy w credo marki. Gohar odwołuje się do tych tradycji, ożywia je, ale z przymrużeniem oka i humorem. Portfolio marki to eksplozja surrealistycznych obiektów, które składają się na entourage w klimacie Alicji w Krainie Czarów: torebki na bagietki, dziergane serwetki pod kieliszki, podkładki pod sztućce w kształcie cukierków, gwizdek do anonsowania posiłków czy miotełka na okruchy. Wszystkie są zaprojektowane w studiu w Nowym Jorku i wykonywane przez rodzinne atelier na całym świecie – od Wietnamu po Egipt.

Talerz Serax x Ivo Bisignano: Kubizm podano

Fot. Serax, dzięki uprzejmości Nap Back to Craft

Modny picassowski motyw: kolorowy talerz przedstawiający uproszczony rysunek twarzy stworzony przez markę Serax i szefa kuchni Yotama Ottolenghiego, który zaprosił do współpracy włoskiego artystę Ivo Bisignano. Witalizujący kolorami ma być towarzyszem najbardziej radosnych spotkań.

Porcelana Nodi Studio: Feeria barw

Fot. Nodi Studio.

Ania Marciniszyn, założycielka Nodi Studio, skończyła kierunek Domestic Design na School of Form. Jej ręcznie wyrabiane naczynia porcelanowe to minimalistyczne formy pozbawione zbędnych detali, z subtelną konstrukcją i linią. Spokojne i nieco azjatyckie w wyrazie mają bardzo ekspresyjne powierzchnie. Designerka pokrywa czarki, miseczki, talerze i podstawki zdecydowanymi, nasyconymi kolorami (w tym supermodnym kobaltem, który pięknie kontrastuje z jedzeniem), chlapnięciami, malaturą ombre i ilustracjami.

Maselniczka Zakwas Studio: Kobalt w wodzie

Fot. Jerzy Wypych/ Zakwas Studio

Zakwas Studio, czyli Mateusz Peringer i Dominika Kulczyńska, tworzą w ceramice, a ich toczone na kole garncarskim przedmioty są satynowe w dotyku dzięki nieszkliwionej powierzchni. Jedną z najbardziej rozchwytywanych propozycji w portfolio Zakwas jest kobaltowa kolekcja, w której znajdziemy Mufkę, nietypowe naczynie z pokrywką do przechowywania masła tradycyjnym sposobem – w wodzie, nagrodzone tytułem Must Have 2022.

Kubki Aleksandra Glicha: Maroko na okrągło

Fot. Aleksander Glich

Aleksander Glich śmieje się, że do koła garncarskiego prowadziła go prawdziwie okrężna droga. Był marynarzem, kucharzem, pączkarzem, przymierzał się do kariery badacza literatury, a w wolnych chwilach uczył toczenia, które w pewnym momencie całkowicie go pochłonęło. Aktualnie student na wrocławskiej ASP tworzy nieco surowe rzeczy, które często powstają w efekcie eksperymentów. Aleksander przygotowuje własne szkliwa i masy ceramiczne, a jego znakiem rozpoznawczym są nietypowe faktury i geometryczne elementy przywołujące skojarzenia z Marokiem.

Kieliszki Helle Mardahl Studio: Jak cukierki

Fot. Helle Mardahl

Helle Mardahl, absolwentka londyńskiej Central Saint Martins, jest artystką i projektantką zajmującą się rzeźbą, instalacją, malarstwem, modą i projektowaniem wnętrz. Jej świat – podobnie jak spectrum dziedzin, jakimi się zajmuje – jest totalny: pełen przepychu, rozwibrowany cukierkowymi kolorami, marzycielski, uwodząco ekstrawagancki, a jednocześnie spójny. W portfolio marki znajdziemy bogactwo form szklanych na różne okazje. Ostrzegamy – uzależniają, dokładnie jak słodycze.

Kieliszki Maison Balzac: Zabawa z bąbelkami

Fot. Nomad Warsaw

Zabawne klejnociki od Maison Balzac ­– kieliszki do szampana Pomponette. Zestaw ręcznie robionych, przezroczystych naczyń ozdobionych wysadzanymi wielobarwnymi bąbelkami będzie idealny, by wznieść noworoczny toast. Dostępne również w kolorze Clear z Opaque White i Pink z Amber.

Fot. Martin Morrell

Więcej inspiracji znajdziecie w pierwszym wydaniu magazynu „Vogue Polska Living”. Do kupienia w salonach prasowych, online z wygodną dostawą do domu oraz w formie e-wydania.

Aleksandra Krasny
  1. Vogue Living
  2. Wokół stołu: Najpiękniejsze dekoracje
Proszę czekać..
Zamknij