Znaleziono 0 artykułów
17.02.2025

Najpiękniejsze lustra sprawiają, że każde wnętrze nabiera głębi

17.02.2025
Béton Brut Gallery x Archive For Space (Fot. Thea Lovstad)

Od projektantów, wiodących marek i małych manufaktur. Wybieramy najpiękniejsze, najbardziej oryginalne i najbardziej fascynujące lustra do wnętrz. Jak wzbogacają wnętrza? Do jakich projektów pasują? Czym się wyróżniają?

Subtelne połyski, załamania światła, odbicia przedmiotów czy gra cieni zmieniająca charakter przestrzeni – w lustrach liczy się nie tylko sam przedmiot, ale i odbicie w nim. Współcześni projektanci traktują lustra jak rzeźby, eksperymentując z formami, teksturami i refleksjami. Dzięki temu lustra stają się nie tylko motywem dekoracyjnym. Przedstawiamy najbardziej interesujące projekty.

„Satellite Mirror” z kolekcji Similitude(s) projektu Pierre’a Charpina (Galerie kreo): Plama koloru

(Fot. Eva Herzog dzięki uprzejmości Galerie kreo)

Pierre Charpin, paryski artysta wizualny, designer, scenograf, od 2005 roku współpracuje z Galerie kreo, w której prezentuje limitowane edycje swoich dzieł.

„Satellite Mirror” to seria geometrycznych luster osadzonych w drewnianych, metalicznie lakierowanych ramach dostępnych w kilku kolorach. Lustra te tworzą subtelną grę między szklistym odbiciem tafli a nieprzezroczystością błyszczącej ramy, podkreślając harmonię formy i materiału.

„Mirror 002” z kolekcji Archive For Space x Béton Brut Gallery: Organiczne kształty

(Fot. Gareth Hacker)

Projekty stworzone we współpracy z galerią Béton Brut to kontynuacja badań nad stalą nierdzewną prowadzonych przez założycieli studia, Arabellę Mazę i Stephena Maginna. Zróżnicowane opcje montażu oraz możliwość zamówienia lustra w niestandardowych rozmiarach sprawiają, że kolekcja doskonale odpowiada na potrzeby nowoczesnych wnętrz.

Lustro „Mirror 002” jest wynikiem procesu twórczego obejmującego cięcie, gięcie i polerowanie realizowanego z dużą dozą eksperymentatorskiej ciekawości. Jego organiczna, nerkowata forma została zaprojektowana z myślą o przestrzeniach domowych. Stanowi kontrapunkt dla surowego, industrialnego charakteru stali nierdzewnej. Szczotkowana rama wystaje, tworząc dynamiczny profil i kontrastuje z polerowaną powierzchnią lustra. Lustro dostępne jest w dwóch rozmiarach, a dzięki uniwersalnym haczykom można je zawiesić w czterech różnych pozycjach.

„Hvyli” 14 marki Oito Products: Fala wznosząca

(Fot. Materiały prasowe)

Oito to młoda ukraińska marka, która łączy nowoczesny design z rękodziełem. Nazwa lustra „Hvyli” pochodzi od ukraińskiego słowa „хвилі” („fale”). Projekt, stworzony przez Ivana Voitovycha w 2022 roku, ma dawać przyjemność zarówno z otoczenia, jak i z odbioru samych siebie.

„Echo” marki Maarten de Ceulaer: Domowa rzeźba

(Fot. Materiały prasowe)

Belgijski projektant Maarten De Ceulaer w swojej pracy opowiada historie, wzbudza emocje, pobudza wyobraźnię i skłania do zadawania pytań. Maarten nieustannie bada nowe materiały oraz eksperymentuje z technikami produkcji i rzemiosła.

Nazwa lustra „Echo” odnosi się do sekwencji przylegających do siebie ram z rur, które tworzą wizualne wrażenie znikającego echa. Ramy są połączone u góry i na dole, tworząc przestrzeń między pionowymi sekcjami, co pozwala na „widzenie przez obiekt” z boków. Projekt jest rzeźbiarski, nowoczesny, a nietypowe wykorzystanie ram tubularnych nawiązuje do modernistycznych mebli z rur. „Echo” ma lustra po obu stronach, dzięki czemu może być umieszczone w dowolnym miejscu w przestrzeni, oferując różne doświadczenie użytkownika z każdej strony. Lustro zostało zaprojektowane dla belgijskiej firmy rodzimej Deknudt Mirrors, która produkuje lustra wysokiej jakości od 1946 roku.

„Squeeze” projektu Paula Cocksedge’a przy współpracy z Carpenters Workshop Gallery: Cięte i gięte

(Fot. Mark Cocksedge)

„Squeeze” zaczyna się od procesu, w którym Paul Cocksedge kompresuje trójwymiarowe, miękkie formy o okrągłym kształcie, nadając im wyraźne wrażenie napięcia. Te kształty są następnie reinterpretowane w postaci dwuwymiarowych luster, przekształcając istotę miękkich form w płaskie, refleksyjne powierzchnie, co tworzy poczucie ruchu. Ramy pełnią funkcję struktur, które utrzymują te formy w odpowiednim miejscu. Kolekcja ta jest świadectwem eksploracji światła, refleksji i alchemii procesu tworzenia luster, które fascynują projektanta

„BLOK” marki DOM x Paradowski Studio: Brutalista

(Fot. Materiały prasowe)

Dom Store powstał z miłości do tego, co trwałe. Krakowski sklep sąsiadujący z pracownią Paradowski Studio oferuje piękne przedmioty z całego świata – i nowe, i vintage. W asortymencie można znaleźć znane klasyki, organiczne tkaniny, tradycyjną ceramikę czy dmuchane szkło.

Błękitne lustro „BLOK” to część kolekcji DOM x PS zaprojektowanej przez Paradowski Studio. Ciężka, rzeźbiona rama to interpretacja brutalistycznej architektury w formie obiektu.

„Elo” projektu Pani Jurek: Kręgi na wodzie

(Fot. Materiały prasowe)

Rzeźbiarskie formy zaprojektowane przez Magdę Jurek balansują na granicy sztuk pięknych, rzemiosła i designu. Jej przedmioty powstają głównie z gliny, podkreślając fascynację materiałem oraz szacunek dla jego możliwości i ograniczeń.

W nowej kolekcji luster Pani Jurek bada ceramikę oraz refleksyjny potencjał powierzchni lustra. Inspirowana efektem fal na wodzie, rzeźbiarska rama naśladuje kręgi, które pojawiają się po uderzeniu. Elementy ceramiczne są ręcznie pokryte szkliwem za pomocą aerografu, co nadaje im unikalny charakter. Nazwa „Elo” nawiązuje do gestu powitania swojego odbicia.

„Vanity Wall mirror 2” marki Gubi: Toaletka damy

(Fot. Materiały prasowe Gubi)

Współczesne nawiązanie do XVIII-wiecznego lustra toaletowego, które dało nazwę tej kolekcji, to drugi projekt luster naściennych autorstwa włosko-duńskiego duetu GamFratesi dla Gubi. Kolekcja składa się z trzech wariantów – z jednym, z dwoma i z trzema panelami lustrzanymi. Wyróżniają się wykonaniem z ciepłego forniru orzechowego oraz mosiężnych zawiasów, które umożliwiają regulację kąta lustra, wpływając na perspektywę i grę światła w pomieszczeniu.

„Cheeky” z Chromatic Collection projektu Jaimego Hayona: Popowe inspiracje

(Fot. Materiały prasowe)

Limitowana edycja luster „Cheeky” w lakierowanym drewnie przybiera kształt uśmiechniętej postaci. Styl jego projektanta – Jaimego Hayona – wyróżnia się charakterystycznym użyciem kształtów, kolorów i powtarzających się motywów, które tworzą wizualny język pełen ekspresji, odwagi, precyzji i wyrafinowania.

„Zodiac” Jeana-Baptiste’a Fastreza: Wiele odbić

(Fot. Vincent Leroux, projekt wnętrza Fleure Delesalle)

Lustro „Zodiac” Jeana-Baptistea Fastreza, zaprezentowane w eleganckim wnętrzu zaprojektowanym przez paryską projektantkę Fleur Delesalle, wykorzystuje swoją odbijającą powierzchnię, aby dopełnić „wałek”, z którego jest wykonane. Dzięki temu rama sprawiająca wrażenie napompowanej nawiązuje do pontonu, od którego pochodzi jego nazwa (producent Zodiac Nautic). Lustro wykonane ze szkliwionej ceramiki dostępne jest w kilku kolorach i rozmiarach.


Więcej o lustrach znajdziecie w podwójnym, styczniowo-lutowym wydaniu magazynu „Vogue Polska”. Do kupienia w salonach prasowych i online z wygodną dostawą do domu.

 

Marta Puchalska-Kraciuk
  1. Kultura
  2. Design
  3. Najpiękniejsze lustra sprawiają, że każde wnętrze nabiera głębi
Proszę czekać..
Zamknij