W sezonie jesień-zima 2022 cofniemy się w czasie do kontrolowanego kiczu lat 80. i minimalistycznych lat 90., docenimy potęgę białego podkoszulka i odkryjemy, jak wielki potencjał drzemie w dobrym płaszczu. W modzie zapowiada się jazda bez trzymanki. Ruszamy!
Rekin biznesu
Garnitury ze spodniami i spódnicami, wełniane, dwurzędowe płaszcze, smokingi, a nawet krawaty – inspirowana biurową modą garderoba jest androgyniczna, retro i szykowna. Jej atut? Elementy tego looku znajdziecie nie tylko w nowych kolekcjach, ale i w sklepach vintage.
Długość maksymalna
Supermaksi to godna alternatywa dla ultramini. Spódnice i sukienki sięgały nie kostek, a całkiem dosłownie ziemi. Uszyte z wełny, skóry lub jedwabiu modele mogą mieć dopasowany fason kolumny lub lekko rozszerzać się ku dołowi. Będą ekspresowym rozwiązaniem na wieczór – inspiracji szukajcie chociażby w kolekcji Saint Laurent, a jedwabną lub satynową spódnicę zestawcie ze smokingową marynarką, dużymi bransoletkami i, obowiązkowo, okularami.
Jego wysokość płaszcz
Jeśli chcecie zainwestować tylko w jedną rzecz, niech to będzie płaszcz – mięsisty, oversize’owy, o fasonie szlafroka lub w pastelowym kolorze, długi do ziemi albo ze sztucznego futra. Do reszty stylizacji można podejść z nonszalancją, a nawet kontrolowaną abnegacją. W końcu trend „slob-ebrity” nadal ma się świetnie.
Szok i niedowierzanie
Im dziwniej, tym lepiej – taką zasadę przyjęło spore grono projektantów, tworząc kolekcje na jesień-zimę 2022. Ich wyczucie czasu nie mogło być lepsze – jeszcze w lipcu w Paryżu zostanie otwarta ogromna retrospektywa twórczości Elsy Schiaparelli, która zbada jej związki z surrealistami i wpływ, jaki nurt miał na jej projekty. Surrealistyczne motywy pojawiły się w najnowszej kolekcji jej domu mody, dla którego projektuje Amerykanin Daniel Roseberry, ale także w nowych propozycjach Balenaciagi, Y/Project i Loewe. Współcześni kreatorzy, podobnie jak autorzy „Manifestu surrealistycznego” i najważniejsi przedstawiciele tego kierunku w sztuce, obudowują projekty wokół awangardy i ironii, stawiając tym samym pytania o znaczenie mody i rolę, jaką pełni w codziennym życiu.
Praca u podstaw
Patrząc na minimalistyczne projekty z kolekcji na jesień-zimę 2022, nie sposób nie pomyśleć o odsłonie retro tej estetyki z lat 90. – o projektach Helmuta Langa, Martina Margieli czy zestawieniach, w jakich najlepiej czuła się ówczesna ikona stylu, Carolyn Bessette-Kennedy. Christpher Esber, Miuccia Prada i Matthieu Blazy na piedestał wynoszą najbardziej podstawowe elementy garderoby. Gwiazdą staje się biały podkoszulek – w kolekcji Prady towarzyszy ołówkowym spódnicom z jedwabiu i koronki, a u Bottegi Venety dżinsom, które tylko udają dżinsy, a w rzeczywistości wykonane są z grubej, farbowanej na odcień indygo skóry.
Long live the 80s!
Starsi milenialsi także dostaną od projektantów solidną dawkę nostalgii. Obok lat 90. powrócą bowiem motywy z mody z poprzedniej dekady. Przedsmak powrotu ejtisowej estetyki widać było już w kolekcjach na wiosnę-lato 2022 – głównie dzięki Anthony’emu Vaccarello, który projekty dla Saint Laurent zadedykował ówczesnej it-girl, Palomie Picasso. W sezonie jesiennym po kontrolowany kicz tamtych lat najchętniej sięgają włoskie domy mody: Dolce & Gabbana, Missoni i Versace.
Talia osy
W sezonie jesień-zima 2022 gorsety nie będą już tylko ikonami nurtu Y2K – występują jako elementy eleganckich stylizacji, zestawień nawiązujących do lat 80. czy sportowych looków. Zyskają też kilka wcieleń – czasami będą mocno zarysowywać talię wszyte w ołówkowe sukienki, kiedy indziej pełnić rolę topów, a w jeszcze innej przejmą rolę żakietów.
Rodzina Addamsów
W oczekiwaniu na serialowy remake kultowego filmu z 1991 roku (reżyserii podjął się Tim Burton, produkcji – Netflix), który opowie historię córki Morticci i Gomeza Addamsów, Wednesday, każda z nas będzie mogła wystylizować się na potomkinię upiornego rodu. Projektanci proponują ten mroczny styl w różnych wersjach – raz stawiają na celowo przerysowaną odsłonę, kiedy indziej go ugrzeczniają. W kolekcji Christophera Kane’a mrok staj się glamour.
Na imprezę, marsz
Maksymalizm zostaje z nami na kolejny sezon i, podobnie jak w poprzednich, będzie walczył z prostotą o palmę pierwszeństwa. Ekstrawaganckie zestawienia, misterne detale i przeskalowane konstrukcje nie będą zarezerwowane wyłącznie dla mody wieczorowej. Cekinowy top i szary garnitur z wełny brzmi jak połączenie doskonałe.
Wysokie loty
Pełne objętości, „dmuchane” bomberki i kożuchy-pilotki będą jednymi z najmodniejszych okryć wierzchnich sezonu. Znajdą zastosowanie w rozmaitych stylizacjach – od codziennych po wieczorowe, w inspirowanym szafą Ye Westa normcorze i awangardzie z metką Loewe. Licencja pilota nieobowiązkowa.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.