Wybitny polski kompozytor, dyrygent i pedagog muzyczny zmarł w wieku 86 lat w niedzielę nad ranem. Tę smutną informację podało Radio Kraków, powołując się na rodzinę artysty.
Krzysztof Penderecki (urodzony 23 listopada 1933 r. w Dębicy) muzyką zajmował się niemal od dziecka. Już w wieku kilku lat próbował swoich sił jako kompozytor. Na kierunek studiów obrał także kompozycję – uczył się w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Na arenie międzynarodowej po raz pierwszy pokazał się w 1959 r. na Festiwalu Warszawska Jesień. Od tego czasu jego sława rosła. Dyrygenturą zajął się podczas swojej profesury na amerykańskim Yale University School of Music.
Penderecki był laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. Grammy (otrzymał ich w swojej karierze aż cztery) czy Prix Italia. Za swoją działalność artystyczną Penderecki został odznaczony m.in. Orderem Orła Białego, tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego i Honorowego Obywatela Miasta Krakowa. Wśród jego najbardziej rozpoznawalnych utworów są „Tren - ofiarom Hiroszimy”,, „Pasja według św. Łukasza” oraz „Polskie Requiem”. Muzykę, którą tworzył, wykorzystano w wielu znanych filmowych produkcjach, m.in. w „Lśnieniu” Stanleya Kubricka, „Egzorcyście” Williama Friedkina, „Dzikości serca” Davida Lyncha czy „Wyspie tajemnic” Martina Scorsesego.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.