Znaleziono 0 artykułów
25.07.2019

Nowy zrównoważony projekt Tomasza Rygalika

25.07.2019
Tomasz Rygalik (Fot. Materiały prasowe)

Jesienią polski projektant i Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) zaprezentują wspólny projekt, który przybliży potencjał drewna czerwonego dębu amerykańskiego w zakresie zrównoważonego wzornictwa. 

W świetle kolejnych doniesień o postępującym kryzysie klimatycznym, konieczna jest generalna rewizja zarówno przyzwyczajeń konsumenckich, jak i procesów produkcji. Zmiana musi wydarzyć się już na etapie projektowania, od wyboru materiałów, po ilości wykorzystywanych półfabrykatów. Naprzeciw poszukującym bardziej ekologicznych surowców wychodzi Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC). Organizacja ta działa na rzecz popularyzacji drewna czerwonego dębu amerykańskiego. 

Red Oak (Fot. Materiały prasowe)

Choć ta odmiana dębu uznawana jest w Polsce za inwazyjną, to jako surowiec może okazać się ważną alternatywą dla rzadszych, rodzimych gatunków. Jak przekonuje AHEC, drewno tego niezwykle powszechnego na kontynencie północnoamerykańskim drzewa to piękny i wysoce odnawialny materiał, który nadaje się do produkcji mebli, drzwi, podłóg, a nawet elementów stolarskich. Czerwony dąb amerykański zawdzięcza swoją nazwę intensywnemu kolorowi przebarwionych jesienią liści. Jako materiał drewno tego gatunku jest plastyczne, ale trwałe i występuje w wielu odcieniach, od naturalnego koloru dębu, po głębokie i ciepłe barwy. 

W ramach promocji tego surowca w Europie, AHEC podejmuje szereg inicjatyw z udziałem uznanych projektantów i architektów, których efekty można oglądać m.in. na Festiwalu Designu w Londynie czy Salone del Mobile w Mediolanie. Kolejnym etapem działań organizacji jest współpraca z polskim projektantem, Tomkiem Rygalikiem. Studio Rygalik ma na swoim koncie projekty dla takich instytucji jak Muzeum Polin czy Galeria Zachęta, a także współprace komercyjne, m.in. z Ikeą. Prace artysty prezentowano w Berlinie, Londynie, Nowym Jorku, Tokio i Paryżu. 

Red Oak (Fot. Materiały prasowe)

Na współpracę z AHEC zdecydowałem się przede wszystkim ze względu na wartości, jakie stoją za tym projektem. Uwzględniają one ideę świadomego, odpowiedzialnego i zrównoważonego przetwarzania surowców, gwarantującego uzyskanie możliwie najmniejszego śladu węglowego — powiedział projektant. - W czasach, gdy nasza planeta wymaga zdecydowanego działania po stronie człowieka, ekologiczne projektowanie, w tym przede wszystkim z drewna, materiału bardzo mi bliskiego, staje się niezwykle ważne - dodaje. 

Tomek Rygalik odpowiedzialny jest za koncepcję i projekt krzesła, a prototyp mebla wykona marka Swallow’s Tail Furniture. Wspólny projekt zostanie zaprezentowany we wrześniu tego roku. 

Julia Właszczuk
  1. Kultura
  2. Design
  3. Nowy zrównoważony projekt Tomasza Rygalika
Proszę czekać..
Zamknij