Nawilżający, ujędrniający, a może rozjaśniający? Kremy pod oczy z pierwszej ligi potrafią znacznie więcej. Niektóre z nich zapobiegają powstawaniu zmarszczek, a inne chronią przed promieniowaniem smartfonów. Jak znaleźć najlepszy dla siebie?
To zadanie niemal tak trudne, jak spotkanie drugiej połówki? Niekoniecznie! Zastanów się, jakie wymagania krem ma spełnić w pierwszej kolejności. Nawilżyć, wygładzić zmarszczki, a może rozjaśnić sińce?
Natychmiastowa ulga
Opuchlizna kojarzy się z niewyspaniem, chorobą lub zaniedbaniem. Staje się więc problemem natury nie tylko estetycznej, ale także psychologicznej. Obrzęki pod oczami można próbować wyrolować jadeitowym wałeczkiem schłodzonym wcześniej w lodówce albo zakładać żelowe okularki na dzień dobry, ale nawet to nie jest gwarancją, że opuchlizna zniknie.
– Warto sięgnąć po żelowy preparat z apteki z wyciągiem z kasztanowca, ruszczyka, kofeiną lub ze świetlikiem. Taki żel nie sprawdzi się jednak przy bardzo suchej skórze wokół oczu. Wówczas najpierw należy nałożyć żel, a następnie tłusty krem lub wazelinę kosmetyczną. Wazelina jest genialnym kremem pod oczy, także podczas serii peelingów dermatologicznych. Przy bardzo suchej skórze pod oczami i problemem z drenażem limfatycznym sprawdza się maść arnikowa z apteki, która spełnia oba kryteria: usuwa obrzęki, a przy tym natłuszcza skórę – radzi dr n.med. Ewa Skulska, specjalistka dermatolog z gabinetu Ekoderm.
Dobrym wyborem przy dużych obrzękach będzie lekki krem pod oczy No More Baggage Eye De-puffing Gel Dr. Brandt (dostępny w Sephora). Żel zawiera dużą porcję kofeiny, która poprawia drenaż i pomaga zmniejszyć obrzęki. Warto go trzymać w lodówce. Zaraz po umyciu twarzy zaczynamy pielęgnację od jego aplikacji. Regularnie stosowany rozjaśnia spojrzenie. Podobną supermoc ma krem Eye Bags Dark Circles Remescar, który obiecuje niwelować obrzęki i sińce nawet do 75 proc. To zasługa glinki mineralnej, która napręża skórę pod oczami, a także kompleksu peptydów, który działa przeciwobrzękowo i pomaga odprowadzić zastałe w skórze wokół oczu płyny.
Jasna przyszłość
Sińce pod oczami świadczą o niewyspaniu, zmęczeniu, zapracowaniu. Nie ma osoby, która byłaby z nich zadowolona. Nic więc dziwnego, że kremów zwalczających, a raczej obiecujących usunięcie sińców, jest więcej niż jakichkolwiek innych. Są skuteczne?
– Sińce pod oczami wynikają z zastoju płynów i gorszego drenażu limfatycznego. Ale najczęściej podkówki pojawiają się dlatego, że skóra pod oczami jest zbyt cienka i prześwitują przez nią naczynia. Co jest też związane z budową oczodołu. Nie ma takiego kremu ani składnika, który zmieniłby cienką skórę pod oczami w grubszą. Trzeba się z tym defektem pogodzić i zainwestować w dobry korektor rozświetlający – mówi dermatolog.
Zdarzają się kremy, które zawierają złote partykuły rozpraszające światło, a jednocześnie składniki poprawiające drenaż. Ważny jest też dobry korektor, który nie tylko niweluje fiolety, ale także odbija światło dając optyczne wrażenie jednolitego kolorytu cery. Ale niektórzy za sińce błędnie uznają inne przypadłości…
– Jeśli podkówki pod oczami mają postać brunatnych przebarwień, można z nimi powalczyć na kilka sposobów. „Wywabić” je preparatem na przebarwienia, np. kremem Cosmelan, peelingiem dermatologicznym albo laserem. Laser „przypieka” takie przebarwienia, co z czasem powoduje ich złuszczanie i dopiero po ok. Dwóch tygodniach skóra zaczyna się goić, a plamy znikają – wyjaśnia dr n.med. Ewa Skulska.
Gdy fioletowe sińce malują się pod oczami po zarwanej nocy, wybierz krem ze składnikami rozjaśniającymi i poprawiającymi mikrocyrkulację. Przy cerze dojrzałej sprawdzi się Eyelid Lifting Cream Thalgo, który zmniejsza obrzęki i rozjaśnia podkówki. I napina skórę. Młodszej skórze spodoba się Fresh Eye Serum Ringana, które daje uczucie ochłodzenia i natychmiastowego nawilżenia. Zawiera oczar wirginijski, liście czerwonej winorośli i myszopłochu, zmniejszające widoczność istniejących podkówek. Przeciwdziała powstawaniu cieni i worków pod oczami. Choć lekki, wyraźnie napina i rozjaśnia skórę. Natomiast przecizmarszczkowy żel pod oczy Superior Repair Gold Supreme Herla zawiera 24-karatowe złoto, które spowalnia procesy starzenia się skóry i dodatkowo daje efekt kosmetyczny, bo rozświetla okolicę oka.
Młodsze spojrzenie
Barwna mimika rysuje na twarzy linie. Ale jeśli zmarszczki koncentrują się w jednym miejscu, np. w zewnętrznych kącikach oczu, a potem zmieniają się w głęboko zarysowane bruzdy, mogą dodawać lat. Co ma zawierać krem pod oczy, żeby je wygładzić lub zapobiec ich powstawaniu?
– Przy kurzych łapkach i zmarszczkach wokół oczu nie ma lepszego składnika, jak czysty retinol i substancje natłuszczające. W kremie pod oczy może się też znaleźć pochodna wit. A – retinaldehyd czy kwas retinowy, które nie sprawdzą się u osób z bardzo wrażliwą skórą. Natomiast w większości przypadków stężenie retinolu 0,3 – 0,5 proc. jest bezpieczne. Konsystencja kremu musi być jednak tłusta, żeby nie działał przesuszająco – podpowiada dermatolog.
Patent na noszenie bogatszego kremu pod makijaż? Nie nakładaj zbyt dużej ilości produktu, wystarczą 2-3 krople. Wklep go opuszkami palców, nie naciągając skóry. A następnie użyj korektora i, ewentualnie, pudru. Wówczas tusz do rzęs, kredka i cienie nie mają szans się rozmazać. A co robić, gdy płaczesz po aplikacji każdego kremu pod oczy?
– Najlepiej w takiej sytuacji omijać górną ruchomą powiekę. Krem nakłada się pod dolną powiekę, ewentualnie, jeśli nie ma problemu z rozpływaniem się kosmetyku lub drażnieniem spojówki, także pod łukiem brwiowym – wyjaśnia dr n.med. Ewa Skulska.
Retinol to zbyt dużo? Sięgnij po naturę. Peptydy sojowe, ekstrakt z granatu, marakui, kofeinę, masło karite, znajdziesz w przeciwstarzeniowym kremie pod oczy i do okolicy ust l’Intégral Anti-Age Eye and Lip Contour Cream Sisleÿa. Ma jedwabistą konsystencję, pozostawia skórę nawilżoną, odżywioną i aksamitną. Możesz też sięgnąć po ostrygi. Wyciąg z ostryg znajdziesz w luksusowym eliksirze pod oczy Global Anti-Age Saint Malo. Napina skórę, dzięki czemu kurze łapki są mniej widoczne. Jeśli skóra pod oczami jest odwodniona, kwas hialuronowy w dużej dawce znajdziesz w serum Intensive Hyaluronic Intitut Esthederm. Ma metalowy chłodzący aplikator, który koi po ciężkiej nocy lub pracowitym dniu.
Ostatnio głośno zrobiło się o ochronie przed niebieskim światłem (HEV). Za dnia ma zbawienne działanie. Słońce, które je emituje, budzi nas do życia. Emitują je jednak także smartfony, ipady, monitory komputerów. Skutek? Organizm stymulowany do późnych godzin wieczornych jest cały czas na pełnych obrotach, czego efektem mogą być m.in. problemy z zaśnięciem, bezsenność i szybciej starzejąca się skóra. Jak temu zaradzić? Na godzinę przed pójściem spać, przestań śledzić wydarzenia na instagramie lub odłóż komputer. Możesz też stosować odpowiednią pielęgnację taką jak Advanced Night Repair Eye Supercharged Complex Estée Lauder. Jako pierwszy krem pod oczy zwalcza skutki promieniowania światła niebieskiego, gdy śpisz. Technologia Chronolux CB wspiera nocne oczyszczanie skóry, żeby się mogła lepiej zregenerować, ekstrakt z drożdży przeciwdziała powstawaniu brunatnych przebarwień pod oczami, a witamina E chroni przed działaniem promieniowania UV oraz szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Krem ma lekką, żelową konsystencję, która stapia się ze skórą i nie pozostawia świecącej poświaty.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.
Wczytaj więcej