Za nami jubileuszowa 90. gala rozdania Oscarów. Ceremonię, która odbyła się w Hollywood Dolby Theatre, po raz kolejny prowadził amerykański komik, Jimmy Kimmel. Razem z dziennikarką i krytyczką filmową związaną z „Vogue Polska”, Anną Tatarską, na bieżąco relacjonowaliśmy galę i prezentowaliśmy jej najważniejsze momenty. Zobaczcie, jak było!
Lista zwycięzców:
Najlepszy film: "Kształt wody"
Najlepsza aktorka pierwszoplanowa: Frances McDormand
Najlepszy aktor pierwszoplanowy: Gary Oldman
Najlepszy reżyser: Guillermo del Toro za „Kształt wody”
Najlepsza piosenka: “Remember Me” z animacji “Coco”
Najlepsza muzyka: Alexandre Desplat za ścieżkę muzyczną do "Kształtu wody"
Najlepsze zdjęcia: Roger Deakins za "Blade Runner 2049"
Najlepszy scenariusz oryginalny: "Uciekaj!"
Najlepszy scenariusz adaptowany: "Tamte dni, tamte noce"
Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny: "Heaven Is a Traffic Jam on the 405"
Najlepszy krótkometrażowy film: "The Silent Child"
Najlepszy montaż: “Dunkierka”
Najlepsze efekty specjalne: "Blade Runner 2049"
Najlepsza pełnometrażowy film animowany: „Coco”
Najlepsza krótkometrażowy film animowany: "Dear Basketball"
Najlepsza aktorka drugoplanowa: Allison Janney za "Jestem najlepsza. Ja, Tonya"
Najlepszy film nieanglojęzyczny: "Fantastyczna kobieta"
Najlepsza scenografia: "Kształt wody"
Najlepszy dźwięk: "Dunkierka"
Najlepszy montaż dźwięku: "Dunkierki"
Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny: "Ikar"
Najlepsze kostiumy: "Nić widmo" i projektant Mark Bridges
Najlepsza charakteryzacja: „Czas mroku"
Najlepszy aktor drugoplanowy: Sam Rockwell za "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri"
05:45
Skuter wodny (nagroda za najkrótszą przemowę) powędrował do Marka Bridgesa, kostiumografa, zdobywcy statuetki za "Nić widmo". Tym akcentem Jimmy Kimmel zakończył 90. ceremonię rozdania Oscarów. Mark, wsiadaj na skuter i płyń w stronę lepszego świata, współtworzonego przez "inclusion riders", o których w zwycięskiej przemowie wspomniała Frances McDormand.
05:41
Niespodzianka! Warren Beatty i Faye Dunaway, którzy w zeszłym roku błędnie ogłosili zwycięzcę w kategorii Najlepszy Film, znowu prezentują nominowanych. Oscara otrzymał film "Kształt wody". – Ostatnia nagroda tego wieczoru, to smutny finisz oscarowego biegu Grety Gerwig. Tak jak mówiłam wcześniej, film del Toro jest uroczy, czarujący, pomysłowy i klimatyczny, ale daleko mu do poziomu niektórych konkurentów z kategorii konkursowej. Mam wrażenie, że Akademia postanowiła nadrobić "przegapianie" osiągnięć del Toro przez te lata i wyróżnić go za film, który zwyczajnie nie zasługuje na tytuł najlepszego. A na pewno nie w 2018 roku, kiedy walczyli o niego m.in. Jordan Peele, Paul Thomas Anderson, a może przede wszystkim Greta Gerwig, debiutująca w roli reżyserki aktorka i "matka" filmu "Lady Bird". Jeśli ktokolwiek chciałby wiedzieć, jak opowiadać o emocjach, miłości, rodzinie, dorastaniu do siebie i relacjach ze światem w sposób skromny i szczery, ale jednocześnie perfekcyjny, niech obejrzy ten film zamiast "Kształtu wody" – mówi Anna Tatarska i dodaje – W 2018 jedna, w 2020 dwie, a w 2025 pięć nominacji dla reżyserek. Tak mogłaby wyglądać przyszłość. Mam nadzieję, że tegoroczne rozdanie rzeczywiście coś zmieni.
05:30
Na scenie pojawiły się Jodie Foster i Jennifer Lawrence, które wręczyły nagrodę dla Najlepszej Aktorki Pierwszoplanowej. Oscara otrzymała Frances McDormand! – To nie jest zaskoczenie, ale w przeciwieństwie do nagrody dla Oldmana, nie można mówić o rozczarowaniu, czy rutynie. McDormand stworzyła rolę o najmocniejszym emocjonalnie kalibrze, niesamowicie zniuansowaną, a jednocześnie przystępną, która trafia prosto w serce widza. Jej oscarowa przemowa była tym momentem, na który czekaliśmy od samego początku ceremonii. Nie ukrywam, że kiedy słuchałam jej słow, skierowanych do wszystkich obecnych na sali artystek-kobiet, tego wezwania, żeby powstały, pokazały, że są, pracują, potrafią i dokładają niezwykle ważną cegiełkę do filmowego przemysłu, popłynęły mi łzy. McDormand podziękowała też partnerowi Joelowi Coenowi, wychowanewmu przez "matkę feministkę" – komentuje Anna Tatarska.
05:20
Jane Fonda i Helen Mirren wręczyły nagrodę dla Najlepszego Aktora Pierwszoplanowego. To kolejny fantastyczny kobiecy duet, który pojawił się tego wieczoru na scenie. Nie obyło się bez sarkastycznych żartów – odświeżający akcent nudnawej ceremonii. – Oscar dla Gary'ego Oldmana nie był zaskoczeniem, co nie znaczy, że nie rozczarował. "Czas mroku" to jedna z bardziej konwencjonalnych, filmowych propozycji w tym sezonie. Okazuje się, że mimo coraz większej otwartości i gotowości na eksperymenty, Akademia jednak zawsze stawia na rolę wymagającą drastycznej fizycznej transformacji – komentuje Anna Tatarska. To pierwsza nagroda dla dwukrotnie nominowanego Oldmana. Aktor podziękował m.in. swojej mamie, która niedawno skończyła 99 lat.
05:14
Emma Stone prezentowała kategorię Najlepszy Reżyser. Oscara otrzymał Guillermo del Toro za film "Kształt wody". To jego czwarta nominacja i pierwszy Oscar w karierze. – Jestem wręcz wyznawczynią twórczości del Toro, ale "Kształt wody" to nie jest jego najlepszy film. Naprawdę jestem pierwszą osobą, która zwariuje z radości słysząc o historii miłosnej między niemą kobietą a potworem z głębin. Del Toro jest specjalistą od realizowania szalonych pomysłów, w najdziwniejszej historii umie znaleźć ludzki pierwiastek. Pamiętając maestrię "Labiryntu Fauna", czy seksapil "Pacific Rim", nie zrozumiem tylu nominacji dla "Kształtu...". Doceniam przemowę reżysera, dotykającą kwestii przynależności do narodu, tożsamości i granic, ale rozczarowanie po braku nagrody dla Grety Gerwig pozostaje – komentuje Anna Tatarska.
05:05
Jennifer Garner zapowiada pojawiający się co roku materiał poświęcony tym, którzy odeszli. Klipowi na żywo akompaniuje Eddie Vedder. Trudno uwierzyć, że Johanna Johannssona, Johna Hearda, Martina Landau'a, Rogera Moore'a, Sama Sheparda, Jeanne Moreau, czy Goerge'a A. Romero nie ma już z nami. Nota bene występ lidera Pearl Jam był najbardziej udanym i wzruszającym występem muzycznym tego wieczoru. – Co roku oglądając montaż "In memoriam" przeżywam momenty zaskoczenia. Mam wrażenie, że bardzo łatwo zapominamy o tym, że znani ludzie rzeczywiście mogą odejść na zawsze. Tak jakby ich sława i twórczość czyniły ich nieśmiertelnymi – mówi Anna Tatarska.
05:02
Nareszcie nadeszła pora na wyłonienie zwycięzcy w kategorii Najlepsza Piosenka. Wynik ogłosili Emily Blunt i Lin Manuel Miranda. Jedno jest pewne: prawie wszystkie piosenki lepiej brzmiały w filmie niż na żywo. Oscara otrzymała piosenka z animacji "Coco".
04:58
Wystarczy, że na scenie pojawi się Chritopher Walken i sala szaleje! Nawet jeśli nie wie, dlaczego się tam znalazł. Pamiętny bohater teledysku Fat Boy Slima, zdaje się nie być zachwycony faktem, że prezentuje kategorię muzyczną. Statuetka wędruje do Alexandra Despalt za film "Kształt wody". To drugi Oscar w karierze kompozytora znanego z umiejętności tworzenia baśniowych klimatów. Pierwszą statuetkę zdobył za "Grand Budapest Hotel".
04:46
Jimmy Kimmel chyba się zmęczył, bo jego żarty robią się coraz bardziej wtórne. Na scenie pojawiła się Sandra Bullock, która wręczy nagrodę dla Najlepszego Operatora. Przypomnijmy, że w tej klategorii po raz pierwszy nominowana była kobieta, Rachel Morrison. Nagrodę otrzymał jednak Roger A. Deakins za film "Blade Runner 2049". – Zasłużenie. Deakins to prawdziwy gigant wśród operatorów i artysta o niesamowitym wizualnym instynkcie. To była jego czternasta nominacja (wcześniej zrobił m.in. "Skyfall" i "Big Lebowski") i pierwsza statuetka w karierze. Oby nie ostatnia – komentuje Anna Tatarska.
04:36
Na scenę wkracza Nicole Kidman, która wręczy statuetkę za Najlepszy Scenariusz Oryginalny. Niemożliwe stało się możliwe! Nagrodę otrzymuje Jordan Peele za film "Uciekaj!", dotykający tematu rasizmu, wspisanego w amerykańską tożsamość. Jego konkurentka Greta Gerwig oszalała z radości, podobnie jak sala oklaskująca go na stojąco. – Wydawało mi się niemożliwe, żeby ktoś nakręcił taki film. Dedykuję go wszystkim tym, którzy pozwolili mi zabrać głos i powiedzieć mi, co myślę – powiedział laureat.
04:31
Margot Robbie i Chadwick Boseman prezentują kategorię Najlepszy Scenariusz Adaptowany. To pierwszy raz, kiedy nominację otrzymuje film o superbohaterach, "Logan". Statuetka powędrowała jednak do Jamesa Ivory'ego za film "Tamte dni, tamte noce". – To jest niezwyle zmysłowe kino, które mogłoby łatwo popaść w kicz. A jednak znajduje równowagę i trafia bezbłędnie we właściwie emocjonalnie struny. Bardzo się cieszę, tym bardziej, że czuję, że może to być jedyna statuetka dla filmu, który jest mi tak bliski – mówi Anna Tatarska. Laureat, James Ivory, kończy w tym roku 90 lat. Był trzykrotnie nominowany do Oscara. To jego pierwsza statuetka w karierze.
04:25
Ashley Judd, Salma Hayek i Annabella Sciorra prezentują segment poświęcony wyznaczaniu nowych dróg. Tym razem nie chodzi o styl, czy modę, a ważny ruch społeczny. Klip zawiera fragmenty wszystkich filmów, które znalazły przestrzeń dla narracji spoza głównego nurtu. – Opowieści osób nieheteroseksulanych, reprezentujących mniejszości etniczne, głos kobiet, które identyfikują się z ruchem #Metoo. Wiele znanych twarzy, ważnych deklaracji. Oczywiście jest to tylko poprawna politycznie "popisówa", ale w ogóle mi to nie przeszkadza. Chcę, żeby ośmiolatek w kinie wiedział, że świat "Iron Mana" jest równie ważny, co świat "Czarnej Pantery" – komentuje Anna Tatarska.
04:18
Na scenie pojawił się Dave Chappel, który zapowiada kolejną nominowaną do Oscara piosenkę pt. "Stand up for something".
04:10
Osoba z widowni zapowiada kolejną kategorie Film i Dokument Krótkometrażowy, które prezentują Tiffany Haddish i Maya Rudolph, które zdjęły buty. Żartobliwie zapewniają, że za kulisami znajduje się jeszcze dużo białych ludzi i Oscary na pewno nie są zbyt "czarne" w tym roku. Oscara za Film Krótkometrażowy otrzymuje "Heaven is a Traffic Jam on the 405", a za Dokument Krótkometrażowy "The Silent Child". Współreżyserka, Rachel Shenton, tłumaczy swoją przemowę na język migowy w hołdzie dla bohaterki.
04:00
Kimmel zabiera członków widowni na drugą stronę ulicy, gdzie w sali kinowej zebrano grupę widzów. Powiedziano im, że obejrzą film, tymczasem prowadzący ma dla nich niespodziankę: odwiedzą ich m.in. Gal Gadot, Mark Hamill, Guillermo del Toro i Emily Blunt, którzy przynieśli przekąski i armatę do hot-dogów (cokolwiek to jest). Publika wariuje ze szczęścia! – Tu jest o wiele lepiej niż na Oscarach! – mówi Gal Gadot.
03:56
Na scenie pojawia się Matthew McConaughey, który zapowiada kategorię Najlepszy Montaż. Mimo symaptii, musimy przyznać, że aktor prezentował się wyjątkowo niekorzystnie. W przeciwieństwie do zwycięzcy, filmu "Dunkierka".
03:53
Gina Rodriguez i Tom Holland wręczyli nagrodę za Najlepsze Efekty Specjalne. – To taka kategoria, w której spotykają się największe hity sezonu. Często niedocenione pod innymi względami, np. "Gwiezdne wojny" – mówi Anna Tatarska. Statuetkę zdobył film "Blade Runner 2049". – Szkoda, że Akademia zobaczyła w filmie Denisa Villeneuve tylko atrakcje techniczne, a nie porywającą dramaturgię, świetne aktorstwo i niepowtarzalny klimat – komentuje Anna Tatarska.
03:44
Daniela Vega zapowiada następną piosenkę nominowaną do Oscara, utwór z filmu "Tamte dni, tamte noce". Chillijska gwiazda filmu "Fantastyczna kobieta" w iście amerykańskim stylu zachęcała zebranych w Dolby Theatre do otwarcia serc i emocji. To kolejny moment podkreslający otwarcie Akademii na różnorodność, ale podczas ceremonii wciąż brak mocnych deklaracji i kontrowersyjnych momentów.
03:36
Jimmy Kimmel na scenie rozmawia z młodszą wersją siebie, która zapowiada nagrodę za Najlepszy, Krótki Film Animowany. Nagrodę wręczali m.in. Mark Hamill w towarzystwie droida BB-8 i Oscar Isac. Oscara otrzymuje "Dear Basketball". Glen Keane i znany koszykarz Kobe Bryant, który jest pomysładawcą animacji. – Nawet roboty są teraz dyskryminowane – powiedział Hamill, komentując brak garnituru u droida. Oscara za film animowany, zgodnie z przewidywaniami, otrzymał "Coco". – Nie chcę mówić, że sama nominacja dla "Twojego Vincenta" była sukcesem. Ten film mógł i według mnie powinien dostać statuetkę. Był całkiem inny niż tradycyjni zwycięzcy animowanej kategorii. Jednocześnie uwielbiam inteligencję, humor i wrażliwość "Coco" – mówi Anna Tatarska.
03:28
Zeszłoroczny zdobywca nagrody dla Najlepszego Aktora Drugoplanowego, Mahershala Ali, wręczył nagrodę dla Najlepszej Aktorki Drugoplanowej. Statuetka wędruje do Allison Janney! – Trudno uwierzyć, że ta genialna aktorka została nominowana po raz pierwszy. LaVona Harding z "Jestem najlepsza. Ja, Tonya" to niezwykle wyrazista rola, którą bardzo łatwo było "przegiąć" i tylko prawdziwa artystka była w stanie uniknąć tego ryzyka. Każdy, kto wychodził z kina, doskonale ją pamięta. Szkoda mi Laurie Metcalf, ale nagroda dla Janney to strzał w dziesiątkę – mówi Anna Tatarska.
03:23
Roztańczona, 87-letnia Rita Moreno wręczyła nagrodę w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Oscara otrzymała "Fantastyczna kobieta". Film opowiada o transeksualnej bohaterce, którą gra aktywistka i aertystka Daniela Vega, także transeksualna. To jeden z tych przełomowych momentów, o których rozpisywały się media.
03:21
Kimmel przypomina nagrodę główną dla najszybszego mówcy dzisiejszego wieczoru.
03:13
Czas na kolejną piosenkę nominowaną do Oscara. Tym razem wysłuchamy utworu z animacji "Coco". Jego autorzy stworzyli wcześniej nagrodzoną statuetką piosenkę pt. "Let it go" z "Krainy lodu". Okazuje się, że na żywo Gael Garcia Bernal, nie jest najlepszym wokalistą. Niestety. Ała.
03:09
Lupita Nyong’o i Kumail Nanjiani wręczając nagrodę dla Najlepszej Scenografii podkreślają, że są imigrantami. Sala na ich deklarację zareagowała dużym aplauzem. Hollywood zbudowano na marzeniach – mówi Lupita. Marzyciele jesteśmy z wami – powiedział Kumail. Oscara otrzymuje "Kształt wody". Patrząc na wręczających i laureatów można odnieść wrażenie, że tegoroczną ceremonię sponsoruje producent oprawek do okularów. Pytanie, który? – komentuje Anna Tatarska. Laureaci wyraźnie zdenerwowani, w drżących rękach trzymają swoją przemowę.
02:59
Jimmy Kimmel ponownie żartuje z wieku Christophera Plummera i zapowiada nagrodę za montaż dźwięku. Prezentują ja gwiazdy filmu "Baby driver". Film ten jest jednym z nominowanych. Oscara otrzymuje film "Dunkierka". – W filmie Nolana klimatyczny dźwięk odgrywał kluczową rolę. Cieszę się, że Akademia to doceniła. – mówi Anna Tatarska. Najlepszy Dźwięk należy również do tego filmu. Żona Richarda Kinga płacze jak bóbr i nagrywa wystąpienie swojego męża telefonem komórkowym.
02:56
Następną część gali rozpoczyna imponująca kompozycja złożona z fragmentów oscarowych filmów ostatnich 90 lat.
02:45
"Mighty river", to pierwsza oscarowa piosenka. Wykonuje ją Mary J. Blige. – Wydaje mi się, że w tym roku tak klasyczna kompozycja nastawiona na mocny wokal nie ma szans na zwycięstwo. W zestawieniu są o wiele ciekawsze, nowoczesne propozycje. Szczególnie kibicuję utworowi "Mystery of love" Sufjana Stevensa – mówi Anna Tatarska.
02:41
Oscara otrzymuje film "Ikar". To pierwszy Oscar i pierwsza nominacja dla jego twórców. – Zawsze przyjemnie jest patrzeć na kogoś nieskażonego hollywoodzką rutyną i widzieć autentyczną radość na twarzy zwycięzców – mówi Anna Tatarska. Warto podkreślić, że to film wyprodukowany przez platformę internetową Netflix. – Wiemy na pewno, że Putin nie sabotował tej gali [skoro wygrał film, który jest wobec niego krytyczny – przyp. red.] – mówił Jimmy Kimmel. Szkoda, że na scenę nie wszedł duet Agnes Varda i JR.
02:39
Greta Gerwig i Laura Dern wręczą nagrodę dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego. Wyraźnie zdenerwowana Gerwig mówi o wadze autentyzmu w dzisiejszych czasach.
02:36
Kimmel po raz kolejny wspomina film "Czarna pantera". Widać kwestie etniczne będą ważne i obecne podczas tegorocznej ceremonii.
02:29
Nagrodę w kategorii Najlepsze Kostiumy prezentuje Eva Marie Saint, która "jest starsza od samej statuetki". Aktorka wspomina w swojej wzruszające przemowie męża, z którym przeżyła 65 lat, a który niedawno zmarł. Oscara otrzymuje film "Nić widmo" i projektant Mark Bridges, który zdobył pierwszą statuetkę za film "Artysta". To pierwsza kategoria, w której przegrywa tegoroczny rekordzista wśród nominowanych, "Kształt wody". – Wydaje mi się, że 13 nominacji dla filmu Guillermo del Toro nie przełoży się na równie imponującą liczbę statuetek. Właściwie w większości kategorii jest mocniejszy kandydat – komentuje Anna Tatarska.
02:24
– Nagrodę za najlepszą charakteryzację wręcza Wielka Dwójka Pominiętych: Gal Gadot z "Wonder Woman" oraz Armie Hammer z "Tamte dni, tamte noce". Oscar wędruje do filmu "Czas mroku". To jedna z niewielu kategorii, gdzie trudno o kontrowersje – mówi Anna Tatarska. – Miejmy nadzieję, że pozostałe przemowy będą bardziej inspirujące.
02:24
Zamiast poganiania przemawiających muzyką, prowadzący zaproponował wyganianie ich tytułem jednego z nominowanych filmów, "Uciekaj!". Kimmel prowadzi ceremonię ze stoperem w ręku. Dodatkowo osoba, która będzie przemawiała najkrócej może liczyć na nagrodę w postaci skutera wodnego. – Jeśli będzie remis, skuter otrzyma Christopher Plummer.
02:17
Zwyciężył Sam Rockwell! – Ogromnie kibicowałam Willemowi Dafoe – mówi Anna Tatarska. – Ale zwycięstwo Rockwella jest w pełni zasłużone. Traktowany do tej pory jako specjalista od błachych komedii, aktor pokazał niesmowity talent i wszechstronność w filmie "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri". Wyraźnie wzruszony, przemowę czytał z pomiętej kartki.
02:15
Pierwsza prezentowana kategoria to Najlepszy Aktor Drugoplanowy. Filmiki pokazujące zwycięzców z poprzednich lat pokazują, jak wysoko zawieszona jest poprzeczka. Nagrodę wręcza Viola Davis.
02:12
– To był rok, w którym mężczyźni pomylili się tyle razy, że kobiety zaczęły spotykać się z rybami – brzmiała zapowiedź filmu "Kształt wody". W punkt.
02:10
– Kimmel wita nominowanych aktorów. Timothee Chalamet przyszedł na ceremonię z mamą i wydaje sie tak podekscytowany i zafascynowany, że w niczym nie przypomina seksowanego kociaka z filmu "Tamte dni i tamte noce" – komentuje Anna Tatarska. – Zaraz potem Kimmel przedstawia najstarszego nominowanego aktora w historii, Christophera Plummera.
02:00
Rozpoczynamy ceremonię od wystąpienia Jimmy'ego Kimmela, który inauguruje imprezę żartem nawiązującym do zeszłorocznej pomyłki, a następnie żartuje nt. Oscara i jego "braku penisa". Kimmel nawiązuje też do Weinsteina, skandali z jego udziałem i akcji #Metoo. Momentami przemowa przybiera poważny ton. Prowadzący wspomina o sukcesie filmu "Wonder Woman". Ciekawe biorąc pod uwagę, że film nie dostał ani jednej nominacji, nawet w kategorii technicznej. Zdaje się, że każdy wystep Kimmela będzie zawierał odwołania do sytuacji kobiet w Hollywood.
01:55
Wkrótce rozpocznie się 90. ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii. Na sali są już m.in. Jordan Peele ("Uciekaj!") i Greta Gerwig ("Lady Bird") - oboje nominowani w kategorii reżyserskiej i za najlepszy scenariusz oryginalny. Czekam z niecierpliwością, czy statuetka powędruje do któregoś z nich. A może Akademia wbrew zapowiedziom nie wykaże się otwartością i postawi na bardziej utytułowanych twórców, jak Christpher Nolan lub Paul Thomas Anderson? Mam nadzieję, że nie – mówi Anna Tatarska.
01:44
Emma Stone, zeszłoroczna zdobywczyni Oscara w kategorii Najlepsza Aktorka Pierwszoplanowa, w tym roku postanowiła "zaszaleć" ze swoją stylizacją, pojawiając się w spodniach i czerwonej marynarce. Aktorka będzie wręczać nagrodę w kategorii Najlepsza Aktorka Drugoplanowa. – Bez względu na to, która z pań otrzyma statuetkę, z całą pewnością zostanie przyćmiona przez mocną stylizację Emmy Stone – komentuje Anna Tatarska.
01:41
Na czerwonym dywanie pojawiły się już wszystkie aktorki nominowane w kategorii Najlepsza Aktorka Pierwszoplanowa. Wszystkie kreacje z czerwonego dywanu możecie śledzieć na bieżąco tutaj: Oscary 2018: kreacje gwiazd [RELACJA NA ŻYWO]
01:26
Według polskich standardów, dwóch aktorów nominowanych w kategorii drugoplanowa rola męska byłoby już na emeryturze: Richard Jenkins (70 lat) i Christopher Plummer (89 lat). Co ciekawe, ten drugi jeszcze kilka miesięcy temu nie wiedział nawet, że wystąpi w filmie, który przyniósł mu nominację. Przypomnijmy, że Plummer zastąpił w filmie "Wszystkie pieniądze świata" Kevina Spacey, oskarżonego o molestowanie seksualne przez wielu młodszych współpracowników – mówi Anna Tatarska.
01:15
Jedną z największych wygranych tegorocznej gali jest Mary J. Blige, nominowana dwukrotnie, nie tylko w kategorii muzycznej, ale także w aktorskiej. Jednak najprawdopodobniej nie dostanie statuetki za rolę w filmie "Mudbound". – Według bukmacherów i moim zdaniem statuetka powędruje do Allison Janney – komentuje Anna Tatarska. – To kolejna artystka, która wybrała tego wieczoru biały kolor. Hashtag #oscarssowhite zyskuje w tym roku nowe, przewrotne znaczenie.
00:55
– Na czerwonym dywanie wciąż brak kontrowersyjnych wypowiedzi i mocniejszych akcentów. Zeszłoroczna przemowa Jimmy'ego Kimmela, otwierająca galę, obfitowała w polityczne nawiązania. Ciekawe, czy w tym roku prezydent Donald Trump znajdzie się ponowanie w centrum zainteresowania i czy sprawa z Harvey'em Weinsteinem jest zbyt ważna, żeby z niej żartować – mówi Anna Tatarska.
00:40
– Tegorocznej gali towarzyszą hasła zmiany, większej otwartości na różnorodność. Na czerwonym dywanie przed chwilą pojawiła się Rita Moreno, pierwsza laureatka Oscara z Ameryki Łacińskiej. Odebrała statuetkę za rolę drugoplanową w filmie "West Side Story". – komentuje Anna Tatarska. – Różnorodności póki co brakuje natomiast wśród gości Ryana Seacresta, do którego podchodzą sami mężczyźni.
00:31
Jednym z hitów przyjęcia, towarzyszącego ogłoszeniu nominacji oscarowych, były kartonowe podobizny reżyserki Agnes Vardy. Tym razem legendarna francuska artystka pojawiła się na gali osobiście. – Cieszę się, że gwiazdy zrezygnowały z czarnego dress code'u, dzięki czemu możemy podziwiać cudowną, jak zwykle eskcentryczną stylizację Agnes – mówi Anna Tatarska.
00:16
Na czerwonym dywanie pojawiła się właśnie Allison Janney. – Niesamowite jest to, że aktorka z tak dużym dorobkiem artystycznym pojawiła się na gali pierwszy raz jako nominowana – mówi Anna Tatarska. – Octavia Spencer, w dniu w którym ogłoszono nominacje, pogratulowała Allison na Twitterze, mówiąc, że jest z niej dumna. Aktorki przyjaźnią się od lat.
00:02
– Prowadzący relację z czerwonego dywanu, Ryan Seacrest, mimo oskarżeń o molestowanie przez byłą stylistkę stacji telewizyjnej E! pojawił się na gali. Stacja przeprowadziła swoje wewnętrzne dochodzenie i postanowiła z powodu braku dowodów nie podejmować żadnych działań wobec dziennikarza. Ta sytuacja zwraca uwagę na niepokojący kierunek, jaki może przybierać akcja #Metoo. Wiele osób obawia się, że wystarczy tylko pomówienie, aby zniszczyć czyjąś karierę. Można się spodziewać, że niektóre gwiazdy mogą odmówić rozmowy z Ryanem Seacrestem – komentuje Anna Tatarska.
23:30
Trudno zapomnieć zeszłoroczną wpadkę, kiedy „La La Land” dostał przez pomyłkę statuetkę dla najlepszego filmu. Po kilku minutach błąd został jednak skorygowany i statuetka powędrowała do filmu „Moonlight”. W tym roku, żeby uniknąć tego typu sytuacji, PwC zatrudniło dodatkową osobę, która będzie w posiadaniu kopii kopert z wynikami oraz będzie musiała zapamiętać całą listę zwycięzców. Dodatkowo pracownicy firmy mają zakaz korzystania z telefonów komórkowych podczas gali, żeby nic nie rozpraszało ich uwagi.
Ceremonia rozdania Oscarów to także przemowy, w których poruszane są polityczne i społeczne kwestie. Czy usłyszymy dzisiejszej nocy nawiązania do akcji #Metoo lub polityki prezydenta Donalda Trumpa? O tym przekonamy się już niedługo!
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.