Ceremonia wręczenia Oscarów powróciła do Dolby Theater w Hollywood. Galę po raz trzeci w historii poprowadził komik Jimmy Kimmel. „Wszystko wszędzie naraz” okazało się tytułem proroczym. Obraz nominowany w 11 kategoriach otrzymał aż 7 statuetek, w tym za najlepszy film, reżyserię i dla najlepszej aktorki piewszoplanowej. Bez nagród ceremonię opuszczają m.in. "Elvis" i "Duchy Inisherin". Razem z Anną Tatarską, dziennikarką i krytyczką filmową związaną z „Vogue Polska”, na żywo relacjonowaliśmy galę Oscarów 2023. Poznajcie wszystkich laureatów.
LISTA ZWYCIĘZCÓW:
Najlepszy film: „Wszystko wszędzie naraz"
Najlepszy reżyser: Daniel Kwan i Daniel Scheinert („Wszystko wszędzie naraz")
Najlepszy scenariusz oryginalny: „Wszystko wszędzie naraz" (Daniel Kwan, Daniel Scheinert)
Najlepszy scenariusz adaptowany: „Women Talking" (Sarah Polley)
Najlepszy aktor pierwszoplanowy: Brendan Fraser („Wieloryb")
Najlepsza aktorka pierwszoplanowa: Michelle Yeoh („Wszystko wszędzie naraz")
Najlepszy aktor drugoplanowy: Ke Huy Quan („Wszystko wszędzie naraz")
Najlepsza aktorka drugoplanowa: Jamie Lee Curtis („Wszystko wszędzie naraz")
Najlepszy film międzynarodowy: „Na Zachodzie bez zmian"
Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny: „Nawalny"
Najlepszy pełnometrażowy film animowany: „Pinokio"
Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny: „The Elephant Whisperers"
Najlepsza krótkometrażowy film animowany: „The Boy, The Mole, The Fox and the Horse"
Najlepszy krótkometrażowy film aktorski: “Irlandzkie pożegnanie”
Najlepsze zdjęcia: „Na Zachodzie bez zmian"
Najlepsza scenografia: „Na Zachodzie bez zmian"
Najlepszy montaż: „Wszystko wszędzie naraz"
Najlepsze efekty specjalne: „Avatar: Kształt wody"
Najlepsze kostiumy: „Czarna pantera. Wakanda Forever"
Najlepsza charakteryzacja: „Wieloryb"
Najlepsza muzyka: „Na Zachodzie bez zmian"
Najlepsza piosenka: „Naatu Naatu" z filmu „RRR"
Najlepszy dźwięk: „Top Gun: Marverick"
04:30
Statuetkę dla najlepszego filmu wręczy Harrison Ford. Tego się można było spodziewać. Ostatnia, najważniejsza nagroda wieczoru wędruje do „Wszystko wszędzie naraz". Wielkimi przegranymi tegorocznej ceremonii są "Duchy Inisherin" i "Elvis".
04:20
Na scenie pojawiają się Jessica Chastain i Halle Berry, które prezentują nominowanych w kategorii najlepszy aktor i aktorka pierwszoplanowa.
Wielki sukces Brendana Frasera („Wieloryb"). Od premiery filmu w Wenecji czytamy o wielkim powrocie aktora. Teraz stał się on faktem. - Dziękuję Darrenowi Aronofsky'emu za to, że rzucił mi koło ratunkowe i wciągnał mnie na statek - mówi aktor ze sceny. Wchodzącemu na scenę Fraserowi gratulację złożył Colin Farrell.
Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej otrzymuje Michelle Yeoh za rolę w filmie „Wszystko wszędzie naraz". - Dla wszystkich małych chłopców i dziewczynek, które wyglądają jak ja, i którzy nas oglądają, [Oscar] to nadzieja, która pokazuje, że warto mieć wielkie marzenia, bo się spełniają - mówi aktorka ze sceny. - Do wszystkich kobiet: nigdy nie dajcie sobie wmówić, że wasz czas już minął! Chciałam zadedykować tego Oscara swojej mamie i wszystkim mamom na świecie, bo one są prawdziwymi bohaterkami. Przemówienie aktorki oglądała ze łzami w oczach ekipa nagrodzonego filmu.
04:10
Czas na kategorię najlepszy reżyser, którą prezentują Nicole Kidman i Idris Elba. Brak niespodzianek. Znowu wyróżnienie dostaje „Wszystko wszędzie naraz" i duet The Daniels. Prawdziwe okazuje się stwierdzenie, że kiedy Akademia ma swój typ, mocno się go trzyma. Drugi pełnometrażowy film tych młodych twórców zdaje się w tym sezonie nagród zgarniać wszystko. Młodzi twórcy dziesiątkują konkurencję, wśród której jest wielu weteranów branży, m.in. Steven Spielberg, który w ciągu ostatnich 60 lat w każdej dekadzie otrzymywał co najmniej jedną nominację.
04:06
Zoe Saldana i Sigourney Weaver z filmu "Avatar. Istosta wody" wręczą nagrodę w kategorii najlepszy montaż. Kolejny Oscar dla filmu „Wszystko wszędzie naraz". Tytuł filmu okazł się proroczy.
03:57
John Travolta zapowiada część In Memoriam. Wzruszającej prezentacji w tym roku towarzyszy występ Lenny'ego Kravitza.
03:49
Czas na kategorię dźwięk i najlepsza piosenka. Nominowanych prezentują Kate Hudson i Janelle Monáe. Statuetkę za najlepszy dźwięk otrzymuje „Top Gun: Marverick". Choć film pełen jest spektakularnych efektów wizualnych, to sugestywny dźwięk jest w nim równie ważny. Filmowy powrót do wielkiego hitu lat 80. będzie musiał najpewniej zadowolić się tylko jedną statuetką.
Wielkie gwiazdy muszą obejść się smakiem, bo Oscara za najlepszą piosenkę otrzymuje utwór „Naatu Naatu" z filmu „RRR", który podbił media społecznościowe. Jest to pierwsza hinduska piosenka kiedykolwiek nominowana do Oscara. Zapowiedzi Akademii o inkluzywnej kategorii zdają się spełniać.
03:36
Florence Pugh i Andrew Garfield zapowiadają kategorie najlepszy scenariusz oryginalny i adaptowany. Oscara w pierwszej kategorii otrzymuje „Wszystko wszędzie naraz" (Daniel Kwan, Daniel Scheinert). Ta nagroda cementuje tegoroczną dominację tego tytułu, który stał się niespodziewanym hitem amerykańskiego box office'u. Nie potwierdziły się obawy, że skomplikowana fabuła zdezorientuje głosujących. Wariacka wizja The Daniels porwała amerykańską Akademię.
Za najlepszy scenariusz adaptowany uznano „Women Talking" (Sarah Polley). W roku, gdy zabrakło najważniejszych nominacji dla kobiet, to nagroda pocieszania dla wszystkich twórczyń, które zostały pominięte przez Akademię. Skromny film ze świetną obsadą w Polsce najprawdopodobniej ominie kina i będzie trzeba go szukać na platformach streamingowych. Sarah Polley to Kanadyjka, która zaczynała od aktorstwa. Od ponad dekady koncentruje się na reżyserii. Ma na końce takie produkcje jak "Take This Waltz", "Historie rodzinne". Nad "Women Talking" pracowała prawie 10 lat.
03:30
Rihanna śpiewa piosenkę „Lift Me Up" z filmu „Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu". To pierwsza nominacja do Oscara artystki.
03:20
Na scenie pojawia się Elizabeth Banks, która wręczy nagrodę w kategorii najlepsze efekty specjalne. Oscara otrzymuje „Avatar: Kształt wody". Zasłużona statuetka dla trzeciego, najbardziej kasowego filmu w historii. 14 lat po premierze pierwszej części filmu James Cameron udowadnia, że potrafi przesuwać granice tego, co jest możliwe.
03:10
Czas na najlepszą muzykę. Czwartego Oscara otrzymuje film „Na Zachodzie bez zmian". Zdaje się, że czeka nas powtórka z rozdania nagród BAFTA, gdzie produkcja zdobyła aż siedem statuetek.
03:05
Powrót do przeszłości! Hugh Grant i Andie MacDowell pojawiają się na scenie i rozbrajają publiczność. Duet wręczy Oscara za najlepszą scenografię. Statuetkę otrzymuje „Na zachodzie bez zmian". To trzecia statuetka dla netlifksowej produkcji tego wieczoru. Autorzy scenografii wykonali niesamowitą pracę, odtwarzając realia okopów I Wojny Światowej. To temat, który w kinie podejmowano wielokrotnie, jednak twórcy nagrodzonego obrazu udowodnili, że można czymś jeszcze zaskoczyć. Kolejne pominięcie "Elvisa" pokazuje ciekawy kierunek tegorocznej gali.
02:56
Na scenie, wbrew wcześniejszym plotkom, pojawia się Lady Gaga, która zaśpiewa piosenkę „Hold My Hand" z filmu „Top Gun: Maverick". To czwarta nominacja do Oscara dla artystki.
02:50
Pedro Pascal i Elizabeth Olsen prezentują nominowanych w kategorii krótkometrażowy film dokumentalny oraz krótkometrażowy film animowany. Statuetkę w pierwszej kategorii otrzymuje wyreżyserowany przez kobietę „The Elephant Whisperers". Dokumentalny film z Indii opowiada o parze, która opiekuje się słoniątkiem.
Najlepszą krótkometrażową animacją zostaje „The Boy, The Mole, The Fox and the Horse". Familijna animacja prezentuje nietypową więź między czwórką przyjaciół.
02:37
Czas na nagrodę dla najlepszego filmu międzynarodowego. Oscara wręczą Salma Hayek i Antonio Banderas. Statuetka wędruje do „Na Zachodzie bez zmian" w reżyserii Edwarda Bergera. Ta statuetka dla rywala "IO" może sugerować, że mimo dziewięciu nominacji w głównych kategoriach zatriumfują inne tytuły. To również trzecia nagroda tego wieczoru dla filmu produkcji Netfliksa. Berger zastanawiał się, czy jest sens brać na warsztat tekst, który powstał niemal 100 lat temu. Przekonała go reakcja jego nastoletniej córki, która czytała „Na Zachodzie bez zmian" w szkole.
02:30
„Naatu Naatu" z filmu „RRR" wybrzmiewa ze sceny w Dolby Theater.
02:25
Julia Louis-Dreyfus i Paul Dano prezentują nominowanych w kategorii najlepsze kostiumy. Oscara otrzymuje „Czarna pantera. Wakanda Forever". Ruth E. Carter to pierwsza czarna kobieta w historii, która zdobyła dwie statuetki na przestrzeni lat w jakiejkolwiek kategorii. Spośród ponad 3100 Oscarów rozdanych w ciągu 95 lat, tylko 18 trafiło do czarnych artystek. To drugi Oscar kostiumografki za projekty do cyklu filmów o Czarnej Panterze. - Chadwick zaopiekuj się moją mamą - powiedziała, ze sceny Carter, zwracając się do zmarłego aktora.
02:15
Samuel L. Jackson i Jennifer Connelly wręczą nagrodę w kategorii najlepsza charakteryzacja. Statuetkę otrzymuje „Wieloryb". Adrien Morot autor imponującej transformacji jaką przeszedł przed kamerą grający 300-kilowego bohateria Brendan Fraser. W filmie "Wieloryb" ciało bohatera pokazane jest w sposób realistyczny, zupełnie inaczej niż miało to miejsce do tej pory w produkcjach prezentujących osoby otyłe.
02:07
Czas na kolejną piosenkę, „This Is A Life" z filmu „Wszystko wszędzie naraz".
02:03
Michael B. Jordan i Jonathan Majors wręczą Oscara w kategorii zdjęcia. Nagrodę otrzymuje James Friend za film „Na Zachodzie bez zmian". Od dłuższego czasu był jednym z faworytów, biorąc pod uwage jak imponującą wizję stworzył w tej filmowej adapacji powieści Remarque’a. Jego zdjęcia sprawiają, że widz ma wrażenie, jakby towarzyszył żołnierzom na froncie w najtrudniejszych dla nich chwilach. „Na Zachodzie bez zmian" ma szansę na aż dziewięć statuetek tego wieczoru.
01:48
Czas na najlepszy pełnometrażowy i krótkometrażowy film dokumentalny. Nagrodę wręczą Riz Ahmed i Questlove.
Zgodnie z typowaniami bukmacherów statuetkę za pełen metraż otrzymuje film „Nawalny", który opowiada o Aleksieju Nawalnym, rosyjskim prawniku, publicyście i działaczu politycznym, który otwarcie krytykuje politykę Władimira Putina. W Los Angeles pojawiła się żona i córka lidera rosyjskiej opozycji: - Alieksieju, marzę o dniu, kiedy będziesz wolny i nasz kraj będzie wolny - mówi Julia Nawalna. Film jest dostępny m.in. na HBO Max i na Player.pl.
Najlepszym filmem krótkometrażowym zostaje “Irlandzkie pożegnanie”. Produkcja opowiada o dwóch braciach mierzących się ze śmiercią matki.
01:39
Cara Delevingne zapowiada występ Diane Warren i Sofii Carson, które wykonują piosenkę „Applause" z filmu „Tell It like a Woman"
01:26
Czas na kategorię najlepsza aktorka i aktor drugoplanowany. Na scenie pojawiają się nagrodzeni w zeszłym roku Ariana DeBose i Troy Kotsur.
Statuetkę otrzymuje Ke Huy Quan za rolę w filmie „Wszystko wszędzie naraz". To symboliczny moment, aktor, który po roli w filmie "Indiana Jones i Świątynia Zagłady" przez lata nie mógł znaleźć swojego miejsca w Hollywood, kończy sezon najważniejszym wyróżnieniem w branży. - Mamo, właśnie wygrałem Oscara - mówi wyraźnie wzruszony aktor - Jako dziecko spędziłem rok w obozie dla uchodźców, a teraz stoję na największej scenie w Hollywood. To właśnie amerykański sen - dodaje pochodzący z Wietnamu Quan. Czy to początek nagród dla faworyta tegorocznej ceremonii? Po latach pomijania aktorów pochodzenia azjatyckiego wreszcie mają swój czas.
Oscara za rolę kobiecą otrzymuje Jamie Lee Curtis („Wszystko wszędzie naraz"). To pierwszy Oscar i pierwsza nominacja w karierze legendarnej aktorki. Curtis, która przyjęła werdykt z charakterystycznym dla siebie humorem, dziękuje ze sceny współpracownikom i najbliższym. Aktorka wyraźnie się wzruszyła, gdy pod koniec wspominała zmarłych rodziców, legendy Hollywood: Tony'ego Curtisa i Janet Leigh.
01:15
Emily Blunt i Dwayne Johnson wręczą pierwszego tej nocy Oscara dla najlepszego pełnometrażowego filmu animowanego. W tym roku to naprawdę mocna kategoria, ciekawa nie tylko dla dzieci. Statuetka zgodnie z przewidywaniami wędruje do filmu „Pinokio" Guillermo del Toro. To ambitna, świadama społecznie i historicznie adaptacja klasyki, która zachwyca wizualnym bogactwem. Z wielką wrażliwością ukazuje okrucieństwo wojny, szczególnie jej wpływ na najmłodszych. Animacja jest dostępna na Netfliksie.
01:00
Tradycyjnie ceremonię otwiera montaż prezentujący wszystkie nominowane filmy. Jimmy Kimmel wylądował na scenie ze spadochronem, w nawiązaniu do jednego z nominowanych filmów "Top Gun: Maverick". Otwarcie dowcipne, ale raczej konserwatywne - szczególnie w porównaniu do kolegów po fachu, m.in. Ricky'ego Gervaisa. Kimmel wspomina także osoby, które nie dostały nominacji.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.