Swoje projekty porównuje do kreacji haute couture, siebie samą – do krawcowych atelier. – Zanim przystąpię do pracy, staram się poznać historię klientów. Moim celem jest stworzenie przestrzeni, w której będą się czuli dobrze – mówi polska projektantka wnętrz i bohaterka pierwszego wydania „Vogue Polska Living” Ola Jachymiak, która pracuje między Londynem a Paryżem. Specjalnie dla nas wybrała kilka ulubionych projektów.
Sofa Soriana, projekt: Afra i Tobia Scarpa dla Cassina
Moją najnowszą inspiracją są sofy projektu dwójki włoskich designerów, dostępne w sklepie Cassina. Afra i Tobia Scarpa zaprojektowali je ponad 70 lat temu, przypominają miękkie chmurki wsparte na minimalistycznym, chromowanym stelażu. I do dziś ożywiają wnętrza swoim futurystycznym kształtem.
Figurki z serii ZOO, Porcelana Ćmielów
Jest to klasyk rodzimego designu, który powinien znaleźć się w każdym polskim domu. Do moich ulubionych należą figurki z serii ZOO – posiadam całą kolekcję, która robi ogromne wrażenie na moich londyńskich znajomych.
Lampy Pipistrello, projekt: Gae Aulenti
Prawdziwy klasyk designu, zaprojektowany przez Gae Aulenti w 1965 r. Odkryłam tę lampę, pracując we Francji, gdzie często można ją zauważyć w klasycznych apartamentach w stylu Haussmanna, a także w przestrzeniach publicznych. Pipistrello jest produkowana w dwóch wersjach: mniejszej – biurowej, oraz wyższej – stojącej. Obie we wnętrzach spełniają funkcję świetlnej rzeźby, dzieła sztuki. Nazwa lampy pochodzi od włoskiego słowa oznaczającego „nietoperza”, a jej falisty kształt przywodzi na myśl skrzydła. Metalowa, ruchoma podstawa występuje w wielu kolorach.
Krzesło Ombra Tokyo 517, projekt: Charlotte Perriand dla Cassina
To absolutny klasyk designu zaprojektowany przez Charlotte Perriand na wystawę Synthesis of the Arts. Przepiękna drewniana forma zainspirowana japońską tradycją origami to wspaniałe uzupełnienie współczesnych wnętrz. Kiedyś wydawało mi się, że drewniane krzesła są niewygodne, jednak ten ergonomiczny kształt mebla może zaskoczyć swoim komfortem!
Lustro Pond, ferm Living
Jednym z najgorętszych obiektów pożądania są lustra marki ferm Living. Charakteryzuje je futurystyczna, nieregularna forma. Patrząc na nie, widzę tańczące, spojone ze sobą linie, które świetnie wpasowują się w projektowane przeze mnie wnętrza.
Wazon Double Vessel, projekt: Eimear Ryan dla Argot Studio
Dekoracje i akcesoria o futurystycznych kształtach, tworzone metodą druku 3D. W portfolio tej francuskiej marki można znaleźć wazy, naczynia, a nawet lampy. Innowacyjność marki docenił znany dom mody Loewe, dla którego Argot Studio wyprodukowało kolekcję sukien! Od wielu lat jestem zaprzyjaźniona z właścicielami tej marki, mogę tylko zdradzić, że ich kolejne projekty zachwycą jeszcze bardziej!
Stolik kawowy Wallace, Soho Home
Stolik ten wykonany jest z drewna czeczot, czyli takiego, które chorowało na obrzęk pnia (wybrzuszenia, narośla, gdzie rysunek słojów drewna całkowicie przeszedł metamorfozę). Stół ten ma obły kształt w stylu mid-century modern. Mam przeczucie, że czeczot dostanie wkrótce nowe życie, więc zachęcam do wyszukiwania mebli właśnie z tego drewna!
Lampy Fado, Ikea
Jeden z moich faworytów, jeśli chodzi o rodzaje oświetlenia. Minimalistyczne „lampy-kule”, jak sama lubię je nazywać, nadają niesamowity klimat pomieszczeniu. Ich prosty design sprawia, że ożywiają każde wnętrze – zarówno w dzień, jak i po zmroku. Ponadczasowa, prosta forma sprawia, że wspaniale dopełniają nowoczesne wnętrza, ale również wprowadzają element kontrastu do bardziej klasycznych projektów.
Meble projektu Alvara Aalto
Alvar Aalto to jeden z najbardziej cenionych projektantów minionego stulecia. Jego meble niezmiennie inspirują kolejne pokolenia architektów. Jednym z moich ulubionych jest krzesło Low-Back 65 by Artek. Krzesło fińskiego designera wykonane jest z jego standardowej, zaprojektowanej kolekcji komponentów. Bardzo wygodne i praktycznie, pomimo oparcia, jesteśmy w stanie zmieścić je pod każdy stół!
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.