Znaleziono 0 artykułów
31.08.2024

Podcast „Osobiste rozmowy holistyczne”, s. 5, odc. 8: Samowspółczucie

31.08.2024
(Fot. Jakub Pleśniarski)

Uważne samowspółczucie to traktowanie siebie z podobną życzliwością i wyrozumiałością, z jaką traktujemy najbliższych przyjaciół, szczególnie w obliczu trudności czy popełnianych błędów. To konstrukt naukowy zaczerpnięty z tradycji buddyjskiej i opracowany przez dr Kristin Neff i Chrisa Germera. Samowspółczucie składa się z trzech filarów: uważności, wspólnego człowieczeństwa i życzliwości dla siebie.

Mindful Self-Compassion to program uzupełniania i ochrony zasobów wewnętrznych. Składają się na niego wykłady, praktyki, dyskusje w zamkniętej wspierającej grupie. Techniki, po które możemy sięgnąć w momentach stresu lub wyczerpania

Jak odkryć życzliwość dla siebie? Czy można się jej nauczyć? W czym może pomóc praktyka skupiona na Sercu i jak się do niej zabrać? Jak się ma samowspółczucie do budowania zdrowia i równowagi wewnętrznej?

Badania wykazują, że praktyka uważności i samowspółczucia jest silnie związana z redukcją lęku, depresji i stresu, poprawą samopoczucia emocjonalnego, utrzymaniem zdrowych nawyków życiowych i satysfakcjonujących relacji osobistych.

Bohaterką odcinka jest Ela Compton. Mama. Dyplomowana nauczycielka Mindfulness i Mindful Self-Compassion (Uważnego Samowspółczucia) dr Kristin Neff i Chrisa Germera. Od dekad praktykuje medytację i jogę, ale to samowspółczucie uratowało ją w kryzysie i wypaleniu sześć lat temu. Niedługo potem zaczęła pracować z rodzicami małych dzieci i opiekunami dzieci ze specjalnymi potrzebami, wspierając ich praktykami self-compassion i chroniąc przed wypaleniem. Stworzyła aplikację mobilną ParentsPause do minutowych medytacji dla zajętych rodziców – dostępną za darmo. Jako pierwsza zaczęła uczyć Uważnego Samowspółczucia również po polsku. Praktykuje ze świadomością traumy i jej wpływu na człowieka.

Zobacz także:

Orina Krajewska
  1. Styl życia
  2. Psychologia
  3. Podcast „Osobiste rozmowy holistyczne”, s. 5, odc. 8: Samowspółczucie
Proszę czekać..
Zamknij