Polska na ostatnim miejscu w Europie w dostępie do antykoncepcji
Ze wszystkich krajów europejskich dostęp do antykoncepcji jest najtrudniejszy właśnie w Polsce. Trzeci rok z rzędu plasujemy się na ostatnim miejscu zestawienia, które przygotowuje Forum Parlamentu Europejskiego ds. Praw Seksualnych i Reprodukcyjnych. A jak pokazuje raport za 2021 rok, sytuacja Polek i Polaków jest jeszcze gorsza niż wcześniej.
Już piąty raz Forum Parlamentu Europejskiego ds. Praw Seksualnych i Reprodukcyjnych przygotowało „Atlas antykoncepcyjny”, w którym porównuje 46 krajów Europy. W zestawieniu, opublikowanym 9 lutego 2022 roku, specjaliści brali pod uwagę trzy główne obszary: dostępność do środków antykoncepcyjnych, do poradnictwa medycznego (w tym możliwość otrzymania recepty) i do informacji.
Today saw the launch of the 5th edition of @EPF_SRR's Contraception Atlas.
— EPF (@EPF_SRR) February 9, 2022
Find out more here 👉👉https://t.co/fnjUqsjynO#contraception #ContraceptionAtlas #ValentinesDay#familyplanning pic.twitter.com/pxAB6XFmPH
Już w pierwszym segmencie Polska wypadła fatalnie: w przeciwieństwie do innych krajów nie refunduje antykoncepcji dla młodych osób ani dla grup defaworyzowanych, czyli m.in. bezrobotnych i niezamożnych. Co więcej, nie refunduje żadnego rodzaju antykoncepcji dla nikogo. Również drugi obszar pokazuje smutną rzeczywistość Polek i Polaków: potrzebujemy recepty zarówno na antykoncepcję awaryjną, jak i zwykłą. Osoby do 18. roku życia potrzebują zgody na przepisanie takich środków. Ze wszystkich trzech obszarów Polska najlepiej wypada w trzecim, pamiętać jednak należy, że informacji dostarczają głównie organizacje pozarządowe.
Polska za rok 2021 uzyskała w rankingu 33,5 proc. To o 1,6 punktu proc. mniej niż w 2020 roku. Na czele zestawienia znalazły się: Belgia, Francja i Wielka Brytania, które uzyskały po 91,1 proc.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.