Konsorcjum organizacji społecznych działających w Polsce na rzecz migrantów i uchodźców założyło zbiórkę na pomoc prawną dla osób uciekających z Afganistanu.
W maju 2021 roku, niedługo po podtrzymaniu przez prezydenta Joe Bidena decyzji jego poprzednika o wycofaniu armii amerykańskiej z Afganistanu, talibowie rozpoczęli wzmożoną ofensywę. W przeciągu czterech miesięcy przed bojownikami zbiegło około 250 tysięcy mieszkańców kraju. Szacunkowo ponad 550 tys. stanowią uchodźcy wewnętrzni (z czego 80 proc. to kobiety i dzieci). Skala emigracji w zatrważającym tempie rośnie od opuszczenia przez Amerykanów afgańskich baz wojskowych na początku lipca. – Każdego tygodnia z kraju ucieka od 20 do 30 tys. ludzi – mówi Caroline Van Buren, przedstawicielka Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców na Afganistan.
Kobiety i mieszkańcy niezwiązani z talibami ruszają w liczące tysiące kilometrów wędrówki, obawiając się, że wrócą represje z lat 1996-2001, gdy Afganistan w 90 proc. kontrolowali bojownicy Mohammada Omara. Czasy powszechnej przemocy wobec Afganek i ich zależności od mężczyzn. Braku dostępu do nauki i możliwości zdobywania zawodu.
W konsekwencji wydarzeń, od kilkunastu dni na granicy polsko-białoruskiej koczuje grupa kilkudziesięciu osób z Afganistanu, oczekujących pomocy ze strony państwa polskiego. Zgodnie z rozkazem, żołnierze i Straż Graniczna mają zakaz wpuszczania uchodźców do Polski. Jednocześnie 760 cudzoziemców skierowano do ośrodków zamkniętych, gdzie czeka ich szereg procedur. Dlatego w ramach Konsorcjum* dziesięciu organizacji działających na rzecz migrantów i uchodźców w Polsce, Stowarzyszenie Homo Faber uruchomiło proces wsparcia prawnego dla osób docierających do Polski. Na organizację i przeprowadzenie pierwszej pomocy (przewidzianej na dwa, trzy miesiące) potrzebne jest 80 tys. zł. W kilka dni zebrano ponad 100 tysięcy. Kwota pozwoli sfinansować pracę prawników i prawniczek, kampanie mające na celu przekazanie informacji osobom zainteresowanym pomocą oraz dostarczenie wiedzy na temat aktualnej sytuacji politycznej w Afganistanie.
Aby dowiedzieć się więcej na temat zbiórki, zapraszamy na stronę inicjatywy.
*W skład Konsorcjum wchodzą: Amnesty International Polska, Fundacja Nasz Wybór, Fundacja Polska Gościnność i grupa nieformalna Chlebem i Solą, Fundacja Polskie Forum Migracyjne, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Migrant Info Point (Fundacja Centrum Badań Migracyjnych), Stowarzyszenie Homo Faber, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, Stowarzyszenie NOMADA, Fundacja Instytut Spraw Publicznych.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.