Randka z samą sobą. Jak znaleźć czas na swoje pasje?

Nauka nowego języka obcego, uprawianie sportu czy może po prostu relaks z książką – warto każdego dnia znaleźć choć chwilę na realizację własnych pasji. Ale jak pokazuje raport „Między obowiązkiem a pasją – Polacy przytłoczeni codziennością”, coraz częściej jesteśmy zmuszeni rezygnować z ulubionych zajęć.
Praca, dom, codzienne obowiązki – wielu z nas marzy o tym, aby doba miała więcej niż 24 godziny. Bo w natłoku spraw coraz częściej zapominamy o sobie samych. A przecież nie jest tajemnicą, że nawet drobne przyjemności i rozwijanie własnych pasji mają na nas zbawienny wpływ. Dlaczego więc coraz częściej je porzucamy? Przyczyny są prozaiczne. Z badania przeprowadzonego na zlecenie Maczfit „Między obowiązkiem a pasją – Polacy przytłoczeni codziennością” wynika, że aż 75 proc. dorosłych musiało zrezygnować z ulubionych zajęć, a połowa wskazuje brak czasu jako największą barierę w realizowaniu własnych planów. Jest jednak sposób, aby temu zaradzić.

Dlaczego rezygnujemy z pasji
Codziennie mechanicznie wykonujemy pewne czynności i raczej nie zdajemy sobie sprawy, ile czasu one pochłaniają. A pod koniec dnia wystarcza nam już siły tylko na to, aby położyć się na kanapie i bezmyślnie scrollować ekran smartfona. Bo choć blisko trzy czwarte dorosłych Polaków w ciągu ostatniego roku zrobiło po raz pierwszy w życiu coś wyłącznie dla siebie, to jeszcze więcej zaznacza, że musiało porzucić ulubione hobby lub aktywność. Winę za ten stan rzeczy ponosi brak czasu i przytłoczenie codziennymi obowiązkami. Przez nie nawet tak drobne przyjemności, jak dłuższy spacer czy relaks z książką, stają się niedostępne.
Dr Joanna Heidtman, psycholożka i socjolożka, wyjaśnia, że subiektywnie postrzeganą barierą w rozpoczęciu i utrzymaniu nowych aktywności są czas i finanse – wskazało je odpowiednio 51 proc. i 46 proc. badanych – następny w kolejności jest brak motywacji, wskazany przez 44 proc. ankietowanych. – Paradoksalnie często bywa tak, że jedno zabiera nam drugie. Innym podawanym powodem jest niedostateczny poziom motywacji, ale gdy różne aktywności (np. domowe, zawodowe, rodzinne, towarzyskie) mocno ze sobą konkurują, trudno znaleźć i utrzymać w sobie motywację do rozwijania nowych. Czas jest ograniczony i nie możemy go ani „zmagazynować”, ani „odłożyć”. Dlatego też warto zastanowić się, jak mądrze zagospodarować ten zasób – komentuje wyniki badań dr Joanna Heidtman.
Dobra wiadomość jest jednak taka, że nawet jeśli dziś brakuje nam czasu dla siebie, każda chwila jest dobra, aby to zmienić. Bo blisko połowa badanych uważa, że wiek wcale nie jest przeszkodą w rozpoczęciu nowych aktywności – czy to sportowych, czy też związanych z hobby. Mało tego, im starsi jesteśmy, tym bardziej skłaniamy się ku opinii, że jeszcze wiele nowych wyzwań przed nami.

Najwięksi złodzieje czasu i jak odzyskać cenne godziny
Choć wielu z nas rzadko robi coś dla siebie, nie wynika to najczęściej z braku chęci. Dr Joanna Heidtman podkreśla, że Polki i Polacy są otwarci na nowe aktywności i doświadczenia. – Trochę związane jest to z kulturą, która zachęca do rozwoju na wszystkich etapach życia, trochę z coraz większymi możliwościami, by uczyć się nowych rzeczy. Jednocześnie jest nam trudno utrzymać i rozwijać te aktywności – wyjaśnia psycholożka i socjolożka. I dodaje, że to młodzi respondenci porzucają swoje hobby najczęściej. – Można to jednak wiązać z etapem życia, w którym poszukujemy swojej ścieżki zawodowo i prywatnie. Co ciekawe, w starszej grupie wiekowej zauważalny jest podobny odsetek „porzuceń”. To okres, w którym zazwyczaj zmagamy się z godzeniem wielu ról życiowych: rodziców małych dzieci, ról zawodowych pełnych wyzwań, ról domowych związanych z dużą ilością codziennych obowiązków. Hobby, pasje, rozwój osobisty „przegrywają” wobec aktywności czasem mniej lubianych (np. prawie połowa z badanych wolałaby gotować tylko w dni wolne), ale postrzeganych jako konieczne (np. zakupy, gotowanie) – tłumaczy dr Joanna Heidtman.

Na liście największych złodziei naszego czasu prym wiodą obowiązki domowe i gotowanie. Wskazało je odpowiednio aż 63,1 proc. i 16,5 proc. respondentów. Na szczęście istnieje jednak sposób na to, żeby odzyskać dla siebie choć część cennych godzin. Bo catering Maczfit to więcej niż gotowe posiłki dostarczane pod drzwi. Decydując się na takie rozwiązanie, możemy oszczędzić wiele czasu. Wygoda to jednak nie koniec zalet – możemy wybierać spośród wielu opcji smacznych posiłków, a przede wszystkim dręczące wielu z nas pytanie „co dziś na obiad?” zastąpi to o aktywność, na którą wykorzystamy zaoszczędzony na gotowaniu czas. Może będzie to hobby i rozrywka (wskazane przez 53 proc. biorących w badaniu Polaków)? Lub raczej relaks i medytacja (31 proc.) oraz spotkania z bliskimi (28 proc.)? Respondenci wybraliby też aktywność fizyczną (27 proc.) oraz rozwój osobisty (26 proc.). Odpowiedzi różniły się nieco w zależności od wieku: młodsi badani, od 18 do 25 lat, chętniej przeznaczyliby dodatkowy czas na sport (aż 32 proc.). Z kolei osoby w wieku 46-55 lat postawiłyby na hobby i rozrywkę (57 proc.). Z raportu Maczfit wynika jasno, że każdy, niezależnie od preferowanej aktywności, ma swoje pasje i sposoby na dobry nastrój – trzeba tylko znaleźć na nie miejsce w napiętym grafiku. Może więc warto wprowadzić zmiany, zamiast traktować brak czasu jako wymówkę? Bo nawet krótka randka z samym sobą to prosty przepis na szczęście.

Raport „Między obowiązkiem a pasją – Polacy przytłoczeni codziennością” prezentuje wyniki badań, zrealizowanych dla Maczfit w lutym 2025 roku na reprezentatywnej grupie 1529 Polek i Polaków. Pełna treść raportu dostępna jest na stronie: maczfit.pl.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.