Znaleziono 0 artykułów
04.04.2024

15. LGBT+ Film Festival: Wielkie święto queerowego kina

Podpis

15. edycja LGBT+ Film Festival odbędzie się w ośmiu miastach w całej Polsce, w tym w Warszawie, Gdańsku, Łodzi, Krakowie i Wrocławiu. Jak co roku, prezentowane filmy będzie można obejrzeć również online. Oto wszystko, co warto wiedzieć o święcie tęczowego kina.

LGBT+ Film Festival to największe święto queerowego kina artystycznego w naszej części Europy. Na wydarzeniu prezentowanie są tęczowe hity światowych festiwali, w tym przeboje z Cannes, Berlina czy Toronto. Prezentowane filmy nie tylko opowiadają o sytuacji osób LGBT+ na całym świecie, ale przede wszystkim oddają im samym głos (i kamerę).

Queerowi twórcy sięgają po najróżniejsze środki wyrazu – od skąpanego w czerni i bieli slow cinema po tętniący życiem dokument – by opowiedzieć o własnej tożsamości i doświadczeniach. Program festiwalu świetnie oddaje bogactwo i różnorodność queerowego kina artystycznego.

Święto kina LGBT w całej Polsce

Jubileuszowa edycja LGBT+ Film Festival odbędzie się w ośmiu miastach w całym kraju. Tęczowe tournée rozpocznie 5 kwietnia w Warszawie, by następnie zawitać do Wrocławia, Łodzi, Szczecina, Krakowa, Konina, Gdańska i Poznania. Równolegle od 18 do 30 kwietnia festiwalowe filmy będzie można oglądać online na patformie outfilm.pl.

(Fot. materiały prasowe)

Szczegółowy harmonogram festiwalu:

  • 5–13 kwietnia – Warszawa, Kinoteka
  • 12–18 kwietnia – Wrocław, Kino Nowe Horyzonty
  • 12–18 kwietnia – Łódź, Kino-Galeria Charlie
  • 12–18 kwietnia – Szczecin, Kino Zamek
  • 12–18 kwietnia – Kraków, Kino Pod Baranami
  • 12–14 kwietnia – Konin, Kino Kameralne/CKiS
  • 13–16 kwietnia – Gdańsk, Kino/IKM
  • 18–30 kwietnia – Online, outfilm.pl
  • 6–12 maja – Poznań, Kino Pałacowe/CKZ

Najpiękniejsze filmy o osobach LGBT+ w programie festiwalu

Przed rozpoczęciem festiwalu wybieramy najpiękniejsze i najbardziej poruszające filmy o osobach LGBT+, które nie tyle warto, ile trzeba zobaczyć.

„Big Boys”

(Fot. materiały prasowe)

Film otwarcia festiwalu to wzruszający i niezwykle ciepły obraz wchodzenia w dorosłość, co nie jest łatwym doświadczeniem. Szczególnie dla Jamiego, otyłego nastolatka nieszczęśliwie zakochanego w swojej kuzynce. Gdy na rodzinne wakacje dziewczyna zabiera swojego nowego, starszego partnera, Dana, chłopak jest zdruzgotany. Początkowa niechęć ustępuje fascynacji, a pod skrzydłami Dana Jamie uczy się, co znaczy „być mężczyzną” we współczesnym świecie, a także co mogłoby to znaczyć w innym, lepszym świecie.

„Klimakteriet”

(Fot. materiały prasowe)

Skąpane w czerni i bieli slow cinema z Argentyny śledzi losy Kristin, kobiety w średnim wieku i żony wziętego reżysera teatralnego. Jej dotychczasowe uporządkowane życie burzy nadejście menopauzy, ale również pojawienie się młodej aktorki współpracującej z jej mężem. Bohaterkę zalewa fala nieznanych dotąd emocji. „Klimakteriet” to, podobnie jak „Big Boys”, historia w stylu coming-of-age, ale dla dojrzałych kobiet.

„Solo”

(Fot. materiały prasowe)

Energetyzujący film Sophie Dupuis podbił serca widzów i krytyków na festiwalu filmowym w Toronto. Po części za sprawą świetnego występu Théodora Pellerina, który wcielił się w Simona, wschodzącą gwiazdę montrealskiego dragu. Jego sukcesy przyćmiewają sercowe rozterki oraz intensywne emocje – z jednej strony związane z toksycznym romansem z Oliverem, a z drugiej – z niespodziewanym powrotem nieobecnej matki. Ukojenie Simon znajduje jedynie na scenie.

„Kokomo City”

(Fot. materiały prasowe)

Pełnometrażowy debiut D. Smith od premiery porównywano do kultowego dokumentu Jennie Livingston „Paryż płonie”. Tyle że w „Kokomo City” transkobiety zajmują miejsce po obu stronach kamery. Film burzy martyrologiczny schemat opowieści, oferując w zamian świeże spojrzenie na kwestię płci, rasy i relacji, w szczególności między bohaterkami i ich matkami. „Kokomo City” emanuje szczerością i tętni życiem. To pozycja obowiązkowa.

Selekcja filmów krótkometrażowych

(Fot. materiały prasowe)

Ważną częścią festiwalowego programu jest selekcja filmów krótkometrażowych, poświęconych społecznościom LGBT+. W tym roku na szczególną uwagę zasługują produkcje oddające głos osobom niebinarnym i interpłciowym, jak „Lambing”, „Ordinary” czy „Sparkle”. A to jedynie część z ciekawych krótkich metraży.

Więcej o 15. edycji LGBT+ Film Festival znajdziecie na lgbtfestival.pl.

Julia Właszczuk
  1. Kultura
  2. Kino i TV
  3. 15. LGBT+ Film Festival: Wielkie święto queerowego kina
Proszę czekać..
Zamknij