Znaleziono 0 artykułów
13.05.2020

Rabarbar raz!

13.05.2020
(Fot. Małgorzata Minta)

Zanim pojawią się truskawki, maliny i wiśnie, na scenę wkracza rabarbar. Choć formalnie jest warzywem, zazwyczaj występuje w słodkiej odsłonie. Kojarzy się kawałkiem ciasta wykradzionym prosto z blachy. Oto trzy alternatywne pomysły na różowe łodygi.

Rabarbar pod owsianą kruszonką

(Fot. Małgorzata Minta)

Żeby wydał się bardziej wiosenny, dodaj do niego nieco truskawek, choćby z zamrażarki.

Składniki:

Na nadzienie:
4-5 łodyg rabarbaru
75 g brązowego cukru
skórka otarta z ½ pomarańczy
250 g mrożonych (lub świeżych) truskawek

Na kruszonkę:
125 g mąki pszennej
50 g płatków owsianych
50 g cukru (najlepiej brązowego)
100 g masła*
szczypta soli

Do podania: jogurt grecki, ubita śmietana lub lody

Przygotuj kruszonkę: w misce wymieszaj wszystkie suche składniki. Dodaj pokrojone w kostkę masło i wymieszaj opuszkami palców tak, aby uzyskać okruszki. Wstaw do lodówki do schłodzenia.

Piekarnik nagrzej do 180°C. Formę do zapiekania wysmaruj masłem. Truskawki umyj, usuń szypułki (jeśli korzystasz z mrożonych, przelej je wrzątkiem, ale nie rozmrażaj). Rabarbar umyj, usuń brzydsze końcówki, pokrój w centymetrowe kawałki.

Owoce wymieszaj ze skórką otartą z pomarańczy i cukrem, przełóż do naczynia żaroodpornego. Posyp kruszonką. Wstaw do piekarnika i piecz przez ok. 35 minut. Podawaj ciepłe lub schłodzone, z wybranym dodatkiem.

RADA: Deser łatwo zamienisz na wegański, podmieniając masło na masło wegańskie lub olej kokosowy, a do podania zastępując śmietanę wegańskimi lodami lub kokosową nie-śmietanką.

 

(Fot. Małgorzata Minta)

Tosty francuskie z rabarbarem

(Fot. Małgorzata Minta)

Nie sposób się im oprzeć, i kropka.

Składniki:

2 łodygi rabarbaru, umyte, pokrojone na 3-centymetrowe kawałki
3 łyżki cukru
2 łyżki likieru Cointreau (opcjonalnie)
4 kromki chałki, brioszki lub ciasta drożdżowego pokrojonego na grube kawałki (świetnie sprawdzi się czerstwe pieczywo)
2 jajka
120 ml mleka
1 łyżka cukru
szczypta mielonego imbiru
2 łyżki masła

Do podania:
kwaśna śmietana lub jogurt grecki
cukier puder

Rabarbar przełóż na patelnię, przesyp cukrem, wymieszaj i odstaw na 15 minut. Włącz ogień pod patelnią i duś rabarbar, aż będzie miękki i nabierze różowego koloru. Dodaj Cointreau i dalej podgrzewaj, aż płyn zgęstnieje. Wyłącz ogień pod patelnią i odstaw.

W głębokim naczyniu ubij jajka z mlekiem, cukrem i imbirem. Na drugiej patelni rozgrzej masło. Kromki pieczywa zanurzaj w masie jajecznej z obu stron na 15-20 sekund, by dobrze namokły. Przekładaj na gorące masło i smaż z obu stron, aż do zrumienienia. Tosty podawaj z rabarbarem i jogurtem lub kwaśną śmietaną.

Jogurt z różanym rabarbarem i granolą

(Fot. Małgorzata Minta)

Podobnie przygotowany rabarbar będzie świetnym dodatkiem do lodów, czekoladowego musu albo brownie.

Składniki:

2 łodygi rabarbaru
2 łyżki cukru
4 łyżki soku malinowego
1 łyżka wody różanej4 x 150 g jogurtu
200 g ulubionej granoli (świetną domową granolę kupisz w Charlotte)
płatki róży

Rabarbar umyj, usuń uschnięte końcówki, pokrój w 3-centymetrowe kawałki na skos. Przełóż na patelnię, zasyp cukrem i odstaw na 15 minut, by puścił sok. Wyłącz ogień pod patelnią, dodaj sok malinowy i smaż na małym ogniu, delikatnie przewracając, przez ok. 5 minut, aż rabarbar zmięknie. Pod koniec dodaj wodę różaną. Do czterech miseczek rozłóż porcje jogurtu i granoli. Dodaj po kilka kawałków rabarbaru, udekoruj płatkami róży.

RADA: Wodę różaną kupisz na stoisku z produktami kuchni świata lub w stacjonarnych i internetowych sklepach z produktami kuchni arabskiej. Świetnie nada się także do deserów ze świeżymi truskawkami czy brzoskwiniami.

Małgorzata Minta
  1. Styl życia
  2. Kulinaria
  3. Rabarbar raz!
Proszę czekać..
Zamknij