Znaleziono 0 artykułów
04.04.2023

Przyszłość na wodzie pisana

04.04.2023
Raport SodaStream o zasobach wody pitnej na mieszkańca w Polsce (Fot. Materiały prasowe)

Wiele krajów zmaga się z postępującą suszą, a problem ten bywa obecny również w Polsce. Z raportu opracowanego przez SodaStream wynika, że mamy jedne z najmniejszych odnawialnych zasobów wody pitnej w Europie. Aby opanować sytuację, potrzebne są zmiany nie tylko w skali makro, ale i mikro.

Polskie zasoby wody pitnej zmieniają się sezonowo i są zróżnicowane pod względem obszarowym. Jak wynika z raportu SodaStream, na jedną osobę przypada u nas ok. 1600 m3 na rok, co wskazuje, że jesteśmy zagrożeni deficytem wody. Granica „stresu wodnego” wynosi 1700 m3/os. Dla porównania na jednego mieszkańca Europy przypada średnio ok. 4500 m3 wody, a na jednego mieszkańca świata – 6000 m3 wody.

– Dostęp do wody pitnej w Europie i w Polsce wydaje się czymś naturalnym i oczywistym. Okresowe susze co prawda wprowadzają chwilowy niepokój, ale gdy tylko sytuacja wróci do normy, zapominamy o sprawie. Dlatego w SodaStream postanowiliśmy dokładnie przyjrzeć się temu problemowi, a w konsekwencji dostarczyć wiedzy i zainspirować do podejmowania lepszych wyborów dla siebie, i dla planety – komentuje Daria Pacynko, dyrektorka generalna SodaStream Polska.

Największe niedobory wody w Polsce występują na Mazowszu, Lubelszczyźnie, Podlasiu, części Pojezierza Mazurskiego i w województwie wielkopolskim. Przyczyn kryzysu wodnego jest kilka. Należą do nich postępujące ocieplenie klimatu, wzrost liczby ludności, rosnąca urbanizacja, osuszanie torfowisk i mokradeł rowami melioracyjnymi.

Jak wskazuje raport, aby opanować sytuację, potrzebne są zarówno zmiany systemowe, jak i działania w skali mikro. Ogromną różnicę zrobiłyby zmiany w przemyśle węglowym – elektrownia węglowa co 3 minuty do chłodzenia zużywa 3,5 miliona litrów. Powinniśmy zadbać również o renaturyzację wód powierzchniowych. Konieczne jest odtworzenie naturalnych brzegów i koryt rzek, likwidacja sztucznych barier na rzekach, niewycinanie drzew i krzewów w ich pobliżu oraz wspierające te procesy zmiany prawne. 

– Wprawdzie to głównie przemysł odpowiada za większość krajowego zużycia wody, jednak każde działanie, nawet to niewielkie i lokalne może wpływać na zasoby wodne Polski. Aby wpływ ten był pozytywny, kluczowa jest tu przede wszystkim edukacja społeczeństwa, którą można realizować na różne sposoby, również w taki sposób, jak tutaj, czyli poprzez raport obrazujący nam stan zasobów wodnych i to co my, jako zwykli Kowalscy, możemy zdziałać, aby nie marnować wody – tłumaczy dr Alicja Pawelec, hydrobiolożka, specjalistka ds. ekosystemów wodnych Fundacji WWF Polska.

Co może zrobić każdy z nas, aby ograniczyć utratę wody w domu? Autorzy raportu SodaStream m.in. radzą, aby wybierać energo- i wodooszczędny sprzęt AGD, zainstalować wodoszczelne spłuczki, uszczelnić krany i rury, zamienić kąpiele w wannie na krótki prysznic oraz zakręcać kran podczas mycia zębów. 

Aleksandra Kupras
  1. Styl życia
  2. Społeczeństwo
  3. Przyszłość na wodzie pisana
Proszę czekać..
Zamknij