Znaleziono 0 artykułów
04.04.2022

Redakcja poleca: „CODA”, „Odwilż”, wystawy w Zachęcie

04.04.2022
 „Odwilż” (Fot. Krzysztof Wiktor)

W oczekiwaniu na wiosnę oglądamy serial o przednówku, oscarowy film i najlepsze wystawy.

Film: „CODA”

 

Wybitny? Nawet nie świetny. Ale nieprzypadkowo zgarnął Oscara dla najlepszego filmu 2021 r. „CODA” o child of deaf adults (ang. dziecko niesłyszących rodziców) zdobył uznanie członków Akademii bezpretensjonalnością, lekkością i kameralnością właściwą filmom niezależnym. Choć historia nastolatki Ruby, która jako jedyna w rodzinie słyszy, a marzenia o muzyce musi skonfrontować z wymaganiami prowadzonego przez rodziców biznesu, bywa wzruszająca, nie przekracza granicy ckliwości. „COD-ę” Sian Heder („Orange Is the New Black”) warto zresztą zobaczyć przede wszystkim ze względu na kreacje aktorskie – nagrodzonego Oscarem Troya Kotsura, jego filmowej żony, też niesłyszącej Marlee Matlin, oraz Emilii Jones znanej z netfliksowego „Locke & Key”.

Serial: „Odwilż”

 

Pierwsza polska produkcja oryginalna HBO MAX to crime drama w mistrzowski sposób realizujące gatunkową konwencję. Policjantka Katarzyna Zawieja (Katarzyna Wajda), odkrywając tajemnicę morderstwa ciężarnej kobiety, mierzy się z własnymi demonami. Żeby rozwikłać zagadkę, stawi czoła prawdzie o śmierci męża, też policjanta. Serial w reżyserii Xawerego Żuławskiego może z powodzeniem konkurować z brytyjskimi i skandynawskimi klasykami: „Broadchurch” czy „Mostem nad Sundem”.

Wystawy: „Kryjówki. Architektura przetrwania”

Zachowane wejście do kryjówki w domu prywatnym w Żółkwi, Ukraina (Fot. Natalia Romik)

Pod podłogą, w szafie, na strychu. W czasie II wojny światowej Żydzi ukrywali się po aryjskiej stronie w najdziwniejszych, często stworzonych naprędce przestrzeniach. Zagłada pochłonęła 6 mln istnień ludzkich. Holokaust wciąż pozostaje tematem badań, dzieł artystycznych i dyskusji. Wystawa sięgająca w przeszłość ma też swój współczesny wymiar – uniwersalnej refleksji na temat metod przetrwania w sytuacji zagrożenia. Po Zachęcie ekspozycja trafi do TRAFO Trafostacji Sztuki w Szczecinie. Natalia Romik pracowała nad projektem z Aleksandrą Janus oraz zespołem ekspertów. Za pracę nad upamiętnieniem historii Żydów artystka została uhonorowana jedną z najważniejszych historycznych nagród na świecie, Dan David Prize.

 

Za to druga wystawa w Zachęcie pokazuje, jak powstał jeden z najgłośniejszych polskich filmów ostatnich lat. „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego, uhonorowany Złotymi Lwami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i czterema statuetkami Polskiej Akademii Filmowej, powstawał przez kilkanaście lat, klatka po klatce. Pamiątka z wystawy? Artbook z tekstami Doroty Masłowskiej, Jakuba Żulczyka i Maćka Bielawskiego.

Muzyka: Maja Laura debiutuje singlem „Lavender Brown”

 

Muzyka alternatywna w polskim wydaniu. Maja Laura Jaryczewska to multitalent – komponuje, gra, śpiewa i działa społecznie. Teraz pod szyldem Maja Laura Records wydaje pierwszy singiel, który przypomina dźwięki St. Vincent, czy Björk, a już za chwilę debiutancka płyta. Czekamy!

Moda: Reebok Classic Leather

(Fot. materiały prasowe)

Doskonała prostota. Biel, fason retro, wykonanie ze skóry – zgodnie z nazwą, Reebok Classic Leather to klasyka w najlepszym wydaniu. Ikoniczne buty zadebiutowały jesienią 1983 roku, by powrócić w nowoczesnym wydaniu. Wiosną nosimy sneakersy do legginsów i trenczy, by przełamać styl athleisure, do falbaniastych sukienek albo dżinsów z niskim stanem. 

Anna Konieczyńska
  1. Styl życia
  2. Społeczeństwo
  3. Redakcja poleca: „CODA”, „Odwilż”, wystawy w Zachęcie
Proszę czekać..
Zamknij