Wytchnienia od maratonu fashion weeków szukamy w sztuce – udajemy się do Gdańska na retrospektywną wystawę Wojciecha Fangora. Odkrywamy także nowe kulinarne miejsca na mapie Warszawy. Moda oczywiście nadal jest nam bliska – podziwiamy efekty wyjątkowych współprac i wzdychamy do projektów wywołujących nostalgię.
Limitowana kolekcja Levi’s x Stüssy
To kolejna odsłona współpracy obu marek, z których każda jest ikoną. Punktem wyjścia były nie tylko podobne korzenie brandów (Levi’s powstał w San Francisco, Stüssy wywodzi się ze sceny surfingowej w Kalifornii), ale przypadające na ten rok 150. urodziny modelu 501. W skład kolekcji weszła więc nowa wariacja na temat tego modelu, który zachowując oryginalny fason, uszyty został z wytartego denimu oraz ozdobiony wytłoczonymi motywami obu marek. Drugim składnikiem tej limitowanej linii została dżinsowa kurtka typu Trucker o pudełkowej konstrukcji i sztruksowym kołnierzu.
Restauracja Baken w Warszawie
Powstały niedawno lokal rozpieścił podniebienie fanów śniadań, a miłośników Kopenhagi błyskawicznie przeniósł do duńskiej stolicy. Teraz oprócz porannych posiłków, od czwartku do soboty zaprasza także wieczorami – karta zmienia się w zależności od dostępności sezonowych składników. Dobra wiadomość dla niecierpliwych – na wieczorne spotkania restauracja wprowadziła rezerwacje stolików.
Torebka Prady
Włoski dom mody po raz kolejny sięga do archiwów – tym razem prezentuje torebkę bazującą na modelu zaprezentowanym po raz pierwszy w 2001 roku. Ma małą, ale pojemną konstrukcję, a wykonana została z miękkiej, celowo postarzanej i pomarszczonej skóry nappa. Można ją nosić w ręku, jak kuferek, albo na ramieniu dzięki długiemu, odpinanemu paskowi.
Wystawa Wojciecha Fangora w Gdańsku
Czasu, by obejrzeć wystawę „Fangor. Poza obraz” w Muzeum Narodowym w Gdańsku zostało niewiele – otwarta będzie do 12 marca. Jej organizatorzy proponują odczytanie znanej twórczości malarza na nowo – jego popularne, abstrakcyjne dzieła zestawiają z tymi mniej znanymi, pochodzącymi z początków twórczości z lat 30. i 40. minionego wieku. Ważnym dodatkiem do dzieł Fangora są na tej wystawie eksponaty historyczno-biograficzne: zdjęcia i filmy, a także wywiady z artystą, które pozwolą lepiej zrozumieć jego twórczość.
Książka „30000 Years of Art”, wyd. Phaidon
Zmieszczenie 30 tys. lat sztuki na 640 stronach jest oczywiście niemożliwe. Na zaktualizowaną wersję wprowadzonej po raz pierwszy w 2019 r. książki warto więc patrzeć jak na kompendium – kieszonkowy przewodnik po najbardziej znanych dziełach, epokach i nurtach od pierwszych zarejestrowanych malunków w 28000 r. p.n.e., aż po współczesne przykłady artystycznej twórczości. Szeroka rozpiętość ilustracji (w książce jest ich ponad 600!) i krótkie, łatwo przyswajalne opisy pomagają osadzić dzieła w szerszym kontekście kulturowym. Tłumaczą, dlaczego stały się jednymi z najważniejszych wytworów w historii ludzkości.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.