Retinol na miarę twojej skóry
Najlepszy odmładzający składnik aktywny to bez zmian retinol. Sprawdza się w wygładzaniu zmarszczek, ujędrnianiu, rozjaśnianiu przebarwień, a także zmniejszaniu zmian trądzikowych. Ideał?
Pielęgnacja powinna odpowiadać nie tylko rodzajowi cery, ale przede wszystkim jej aktualnej kondycji. Jeśli skóra jest wrażliwa, odwodniona lub sezonowo przesuszona, często rezygnuje się z mocniejszych składników aktywnych, żeby jej dodatkowo nie podrażnić. Niepotrzebnie, bo dziś są już dostępne preparaty stworzone z myślą o wrażliwcach, jak Samay Sesderma z roślinnym odpowiednikiem retinolu – bakuchiolem. W portfolio marki Sesderma jest pełne spektrum możliwości w odmładzaniu skóry. Jak dobrać retinol dla siebie?
Skóra tłusta lub mieszana
Kiedy cera ma tendencję do świecenia się, zwiększony łojotok, rozszerzone pory, zaskórniki, a także miejscowe krostki – retinol jest idealnym rozwiązaniem w pielęgnacji. Taka skóra zwykle jest grubsza, a kurację retinolową znosi dobrze. Nie tylko działa ona przeciwzapalnie, przeciwtrądzikowo, zmniejsza widoczność zaskórników i obkurcza pory, ale też lekko złuszczająco. Efekt: wyrównuje koloryt skóry.
– Do skóry mieszanej, tłustej z tendencją do trądziku jako pielęgnację wspomagającą zalecam w stężeniu 0,25 proc., a następnie 0,5 proc (np. z linii Retises). Kuracja powinna rozpoczynać się od stosowania niższego stężenia dwa-trzy razy w tygodniu na noc. Stopniowo zwiększamy stężenie retinolu i częstotliwość aplikacji, w zależności od tolerancji skóry – mówi Aneta Walczak, kosmetolożka i ekspertka marki Sesderma.
Jeśli chodzi o częstotliwość stosowania pielęgnacji, należy uważnie obserwować reakcję skóry. Jeśli jest w trakcie jej trwania podrażniona, zaczerwieniona lub pojawi się na niej odczyn (lub delikatne wypryski kontaktowe), warto na kilka dni odstawić retinol. I wrócić do nakładania go dwa razy w tygodniu. Natomiast doskonałą metodą jest stopniowe zwiększanie jego stężeń i przyzwyczajanie skóry. Wówczas nie ma niespodzianek. Co ciekawe, słońce nie wyklucza stosowania retinolu, jeśli spełnione są dwa warunki: skóra jest już do niego przyzwyczajona oraz codziennie rygorystycznie nakładana jest wysoka fotoprotekcja SPF50.
– W przypadku skóry regularnie pielęgnowanej zarówno w gabinecie, jak i w domu zastosowanie produktów z retinolem będzie zdecydowanie łatwiejsze, co nie oznacza, że możemy sięgnąć po intensywnie działający produkt i stosować go codziennie. Tu również obowiązuje zasada stopniowego wprowadzania retinolu. Różni się tym, że proces przyzwyczajenia skóry do tego składnika przebiega szybciej i łagodniej – dodaje Aneta Walczak.
Skóra normalna
– Nie każda skóra dobrze toleruje retinol. U większości osób w pierwszych dniach stosowania dochodzi do zaczerwienienia, podrażnienia, a nawet złuszczania, czego konsekwencją mogą być przebarwienia, dlatego bardzo ważna jest indywidualna instrukcja używania produktów z tym składnikiem. Powolne wysycenie skóry retinolem sprawi, że kosmetyk będzie skuteczny i w szybkim czasie zauważymy efekty, bez podrażnienia i zaczerwienienia skóry. Dla cery, która nie jest przyzwyczajona do retinolu, odpowiednie rozwiązanie stanowi gama produktów z linii Reti Age Sesderma, która została stworzona na bazie nanotechnologii, dzięki czemu substancje aktywne transportowane są w głąb skóry, bez efektu podrażnienia czy złuszczania – wyjaśnia Aneta Walczak.
Skóra wrażliwa i reaktywna
Do tej pory w przypadku skóry wrażliwej, cienkiej i reaktywnej nie zalecano stosowania retinolu, aby nie wywołać podrażnienia czy stanu zapalnego.
Przełomem w odmładzaniu skór wrażliwych okazały się preparaty z roślinnym odpowiednikiem retinolu – bakuchiolem. To nowy składnik kosmetyczny (choć jego zastosowanie w Azji sięga tysięcy lat) pozyskiwany z nasion rośliny Psoralea corylifolia, wykorzystywanej w medycynie chińskiej i indyjskiej, nazywany bio-retinolem.
– Bakuchiol wykazuje działanie podobne do retinolu, nieobarczone ryzykiem podrażnienia, zaczerwienienia, z dużą tolerancją przez skóry wrażliwe. Przyspiesza cykl odnowy komórkowej, działa przeciwzmarszczkowo, wpływa na poprawę jędrności i elastyczności skóry, a także ujednolica koloryt skóry. Ma duży potencjał antyoksydacyjny, opóźniając procesy starzenia.
Samay Sesderma to gama produktów, które dzięki zawartości bakuchiolu oraz składników łagodzących i odżywczych: oleju bawełnianego, masła karite, oleju migdałowego, rumianku, nagietka, kompleksu oligosacharydów, wykazują intensywne działanie przeciwzmarszczkowe bez podrażnień – opisuje Aneta Walczak.
Linia Samay Sesderma to krem, serum i krem pod oczy, które łagodnie otulają i rozpieszczają skórę skłonną do podrażnień. A dzięki zawartości bakuchiolu działają także napinająco i wygładzająco.
Cera dojrzała
Retinol odmładza, bo wygładza zmarszczki, spłyca bruzdy, ujędrnia skórę i ujednolica koloryt. Dlatego należy do tzw. złotego standardu pielęgnacji.
– W przypadku skóry dojrzałej, w zależności od grubości i kondycji skóry, a także preferencji użytkownika, można zdecydować się na stosowanie kosmetyków z retinolem jako pielęgnacji wiodącej, codziennej i wtedy warto postawić na produkty o niższych stężeniach (mniejsze ryzyko podrażnienia) i różne formy liposomowanych retinoidów (retinyl, retinol, retinal). Zapewnia to ciągłą i stopniową retinizację skóry, bardzo wysoką skuteczność oraz biodostępność. Produkty do codziennej pielęgnacji poza retinolem powinny zawierać inne substancje o kompleksowym działaniu anty-aging, np. linia Reti Age Sesderma została wzbogacona czynnikami wzrostu i antyoksydantami. Dzięki temu gama wyrównuje koloryt skóry, spłyca zmarszczki, głęboko odżywia skórę – mówi Aneta Walczak.
Alternatywą może być – jak radzi ekspertka – traktowanie retinolu jako kuracji uzupełniającej. Wówczas do codziennej pielęgnacji stosuje inne produkty, np. odżywcze z teprenonem czy silnie nawilżające z kwasem hialuronowym, a retinol wprowadza się dwa-trzy razy w tygodniu na noc w postaci Retises Sesderma (zaczynając od mniejszego stężenia 0,25 proc.). Ale na efekty jego działania trzeba trochę poczekać.
– Aby zauważyć korzyści ze stosowania retinolu i jego pochodnych, potrzeba wielu tygodni. Wszystko zależy od systematyczności i odpowiedniej pielęgnacji skóry. Nie samym retinolem skóra żyje. Żeby retinol mógł skutecznie zadziałać, musi być odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Brak wilgoci w skórze czy zaburzony płaszcz hydrolipidowy nie będzie sprzyjał pielęgnacji i może okazać się niewystarczająco skuteczna. Do prawidłowej przemiany retinolu w kwas retinowy niezbędny jest kwas hialuronowy i cynk, warto więc zadbać o zawartość wymienionych substancji w stosowanych kosmetykach – mówi Aneta Walczak.
Regularne stosowanie kosmetyków z retinolem nie powoduje uzależnienia skóry od tego składnika, natomiast po jego odstawieniu następuje odwrócenie korzystnych skutków pielęgnacji. Dlatego jeśli skóra wykazuje tolerancję na kosmetyki z retinolem, można je stosować długoterminowo. Zwłaszcza po 30. roku życia, kiedy są już widoczne pierwsze zmarszczki.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.