Znaleziono 0 artykułów
18.10.2024

„Vogue Polska” startuje z szóstym sezonem podcastów. Jakie premiery przygotowaliśmy?

Rusza szósty sezon podcastów „Vogue Polska”

W szóstym sezonie przygotowaliśmy 31 podcastów „Vogue Polska”. Kontynuujemy ulubione audycje i wprowadzamy nowości, m.in. „Emigrantów” Natalii Szymańczyk, „Ikony stylu lat 90.” Natalii Hołowni oraz „Wspólną kuchnię” Oriny Krajewskiej. 

Jeszcze zanim wystartował szósty sezon, ruszył podcast „Wolna Amerykanka” o kobietach i kulisach władzy autorstwa dr hab. Małgorzaty Zachary-Szymańskiej z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Punktem wyjścia są amerykańskie wybory, w których Kamala Harris walczy o miejsce w Białym Domu, ale podcast ma też wiele innych bohaterek, takich jak Hillary Clinton, Angela Merkel, Sarah Palin czy Margaret Thatcher. Za granicę wyrusza dziennikarka Natalia Szymańczyk, która po serii portretów top modelek przygląda się teraz polskim ekspatom w programie „Emigranci”. Kultura, obyczaje, ciekawostki zostały przefiltrowane przez osobiste doświadczenia jej rozmówców, wśród których znaleźli się m.in.: architekt Zygmunt Borawski mieszkający w Szwajcarii, reżyser Kasper Bajon żyjący na hiszpańskiej Fuerteventurze, wydawczyni Karolina Bednarz związana z Japonią czy nasza współpracowniczka, specjalistka od sztuki Anna Theiss, dzieląca życie między Polskę a Dominikanę.

Obecnie na świecie jest ponad 190 państw, jestem przekonana, że w każdym z nich mamy przynajmniej jednego zdolnego Polaka, który jest świetną wizytówką naszego kraju. Zamierzam dotrzeć do nich wszystkich, by na łamach podcastu „Emigranci” prezentować nie tylko ludzi, lecz także kraje i regiony, w których żyją – mówi Natalia Szymańczyk.

Do nowości zaliczają się także „Ikony stylu lat 90.” Natalii Hołowni, autorki książek „Jak być paryżanką w Polsce” i „Modna Polka”. – Od legendarnego kardiganu Kurta Cobaina, przez stylizacje Spice Girls, po „sukienkę zemsty” księżnej Diany przyjrzymy się, jak gwiazdy tamtej epoki świadomie budowały swój wizerunek – zapowiada autorka, a wśród jej bohaterek pojawią się też Caroline Bessette-Kennedy, Sarah Jessica Parker, Kate Moss, Alicia Silverstone, Jennifer Aniston i Gwyneth Paltrow.

Podcasty o społeczności LGBT+ opowiadają o życiu osób queerowych w Polsce

Nowy podcast „Po polsku, po niemiecku. Queery na Dolnym Śląsku” poprowadzi polsko-niemiecki duet naukowców zajmujących się queerową historią i perspektywą mniejszości: Joanna Ostrowska, historyczka, laureatka Nagrody Nike Publiczności 2022 za „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej”, oraz Mathias Foit, historyk, autor „Queer Urbanisms in Wilhelmine and Weimar Germany: Of Towns and Villages”. Podcast powstał we współpracy z Biurem ds. Równego Traktowania Urzędu Miejskiego Wrocławia. Wśród tematów dyskryminacja osób nieheteronormatywnych, trans- i interpłciowych na Dolnym Śląsku od końca XIX w. do 1933 roku, queerowe realia Republiki Weimarskiej, Breslau jako „mały Berlin” czy też różowy język w przedwojennym Breslau i powojennym Wrocławiu (gość odcinka: dr Tomasz Łukasz Nowak, językoznawca i autor książki „Język ukrycia. Zapisany socjolekt gejów”).

Rusza także podcast Mikołaja Jabłońskiego („Beza wstydu”), „Deal with Queer”. – Lubię rozmawiać o tym, co niewygodne, co budzi wstyd, w tym przede wszystkim o seksualności. To samo tyczy się bycia nieheteronormatywnym czy w ogóle nienormatywnym, np. kiedy doświadcza się niepełnosprawności. To także moja perspektywa i to wszystko dla niektórych bywa po prostu dziwne. Nie wiemy, jak dealować z tym, co do tej pory było nieznane, demonizowane i wypierane. Żyjemy w Polsce, gdzie trauma, prześladowanie, wstyd i tryb przetrwania są nam tak dobrze znane jak smak wódki, który pokoleniom pozwalał jakoś z tym wszystkim sobie radzić. Na szczęście teraz mamy większą świadomość: potrzebę rozmowy, uzdrowienia, dobrej komunikacji i odkrywania siebie – tłumaczy swoje założenia Jabłoński.

Zaczyna od poprowadzonego w pojedynkę odcinka na temat zinternalizowanej homofobii. W kolejnych pojawią się goście – o sextingu porozmawia z seksuologiem Michałem Sawickim w odcinku „Zanim zrobisz nudesa”, a o podwójnym wykluczeniu z głuchym artystą i osobą queerową Danielem Kotowskim. Pojawią się także takie tematy jak queen w rapie, formy wsparcia dla osób queerowych w kryzysie czy queerowa tantra.

Orina Krajewska kontynuuje „Osobiste rozmowy holistyczne” i startuje ze „Wspólną kuchnią”

Aktorka i aktywistka Orina Krajewska zamyka cykl „Jestem i Będę” realizowany z Fundacją Małgosi Braunek „Bądź”, którą współprowadzi, by rozpocząć nowy format, „Wspólną kuchnię”. Podcast nawiązuje do projektu robionego we współpracy z Fundacją przez kolektyw Galas w ramach rezydencji w Zamku Ujazdowskim. – To warsztaty kulinarne, podczas których uczymy się przyrządzać potrawy, wymieniać się historiami, rozwijać wzajemną empatię i podtrzymywać naszą zbiorową pamięć – diasporyczną i lokalną, by tworzyć porozumienie, które buduje solidarność – tłumaczy Orina. I dodaje, że te jakości chce przenieść do swojej nowej audycji. Kulinarna i kulturowa podróż zabierze nas m.in. do Afganistanu, Ukrainy, Czeczenii czy Palestyny. – Rozmawiam z zaproszonymi gośćmi, dzięki którym będziemy poznawać potrawy, przepisy, smaki nie tylko regionalnych potraw z różnych części świata, a przede wszystkim tradycję, która za nimi stoi. Dzięki gościom i gościniom poznamy korzenie kulturowe, z których wyrastają zwyczaje towarzyszące jedzeniu w ich rodzimych społecznościach, obecnie dotkniętych opresją i uchodźstwem – dodaje Krajewska.

Orina Krajewska kontynuuje jednocześnie popularny podcast „Osobiste rozmowy holistyczne”, w którym rozmawia z terapeut_ami, specjalist_ami i autor_ami książek o budowaniu zdrowia, równowadze wewnętrznej i zdrowiu psychicznym. – Dzięki holistycznemu spojrzeniu podcast staje się mapą po pomocnych narzędziach, które mogą poprawić jakość naszego życia i pomóc w budowaniu większej zdrowotnej świadomości. W sezonie szóstym spotkamy się ze specjalistami i specjalistkami, dzięki którym poznamy różne nurty terapeutyczne, również te skupione na pracy z ciałem i traumą, przyjrzymy się temu, jak w dzisiejszych czasach budować trwałe więzi, i pogłębimy temat seksualności w kontekście zdrowia – tłumaczy autorkaWśród gości m.in. psychoterapeuta Wojciech Eichelberger (rozmowa o poczuciu bezpieczeństwa), specjalista medycyny chińskiej Sebastian Zieliński (odporność i utrzymanie równowagi wewnętrznej jesienią) czy Roby Abeles od pracy z traumą, brainspotting.

Nie zabraknie także programów o miłości, związkach i seksie

Dziennikarka Paulina Klepacz ponownie zabierze nas w „Czułe miejsca”. – Nie zabraknie rozmów o otwieraniu relacji, swingowaniu, seksie z eks. Pochylimy się czule nad kwestią zdrowia seksualnego, spróbujemy zajrzeć pod kołdrę osobom dojrzałym i tym z niepełnosprawnościami, bo wszyscy mamy prawo do przyjemności. Będziemy też właśnie drążyć kwestię swoich potrzeb, ich rozpoznawania, komunikowania, w tym waniliowej przyjemności i obrosłego mitami libido, które czasem płata nam figle – tłumaczy Paulina Klepacz. Wśród gości seksuolodzy i terapeuci – Marta Niedźwiecka, Michał Sawicki, Agata Loewe.

W drugim sezonie podcastu „Love is on the air” reporterka Olga Święcicka rozmawia z parami na różnych etapach związku. W programie usłyszymy m.in. Milenę Jasenkę i Leszka Bzdyla. Będą rozmowy o motylach w brzuchu, poważnych decyzjach, wzlotach i kryzysach.

O męskim stylu i o męskich doświadczeniach opowiedzą artyści i gwiazdy

W kolejnym sezonie „Męskich światów” rozmowy o męskości prowadzi seksuolog i psychoterapeuta dr Robert Kowalczyk. Jego gośćmi będą grafik Andrzej Pągowski, androlog dr Piotr Świniarski, reżyser teatralny Michał Kotański, psychiatra dr hab. Andrzej Silczuk i marszand Wojciech Grzybała. Z kolei stylista i dyrektor kreatywny Marcin Brylski w czwartym sezonie podcastu „Sektor M” pochyla się nad męskim stylem. – Nowością jest perspektywa kobieca w tematach stylu i męskiej mody, omawianych nie tylko w kontekście modowym czy wizerunkowym, lecz także w wymiarach: społecznym, psychologicznym, międzypokoleniowym i genderowym. Rozmawiamy m.in. o upodobaniach i zachodzących zmianach dotyczących feminizacji męskiej szafy, ale również o problemach z akceptacją i barierach społecznych. Wśród interlokutorów m.in. duet projektantów MMC Studio, Ilona Majer i Rafał Michalak czy też zespół Sorry Boys – tłumaczy Brylski.

O modzie i urodzie rozmawiają redaktorki „Vogue’a”

Kamila Wagner rozmawia o modzie w „Między Vogiem a prawdą”, a o beauty Agnieszka Zygmunt w podcaście „Beauty Roast & Toast” (w pierwszym odcinku sezonu zaprosi męski skład podcastu „Nieautoryzowani”) i Maria Kowalczyk w „Dobrym składzie”. – Zaczynam od rozmowy o kreacji makijażu z Marianną Yurkiewicz, polską ambasadorką makijażu na światowych wybiegach. Z dr Agnieszką Bańką Wroną, specjalistką dermatologii, będziemy rozmawiać o światłoterapii i o tym, co przynosi ona skórze, a z psychoterapeutką Katarzyną Kucewicz o tym, jak wygląd wpływa na nasze samopoczucie i odwrotnie. Będą odcinki o parabenach, suplementach, hybrydzie i wzmacnianiu wypadających włosów – tłumaczy autorka.

Aktualne tematy społeczne poruszają Anna Sańczuk, Wojciech Engelking czy Justyna Kopińska

O kobiecych życiorysach, wyborach, cenie, jaką bohaterki płacą za niezależność, i odkryciach, jakie czynią na swojej drodze, rozmawia z gościniami dziennikarka kulturalna i historyczka sztuki Anna Sańczuk w szóstym sezonie „Jak ona to robi”. – Moje rozmówczynie to kobiety w różnym wieku, wykonujące różne zawody. Łączy je ogromna potrzeba niezależności, twórcza moc i życiowa mądrość. Sezon zaczynam spotkaniem z kobietą o niezliczonych zawodowych obliczach i wspaniałym umyśle, jaką jest reporterka, aktywistka i antropolożka mody Karolina Sulej, a mam nadzieję, że zakończę go rozmową z wybitną, niebywale wyczuloną na puls rzeczywistości i język pisarką Dorotą Masłowską – mówi Anna Sańczuk.

Anna Sańczuk rozpoczyna też drugi sezon podcastu w duecie z filozofką i publicystką dr Katarzyną Kasią, „Filozofia jest dla dziewczyn”. Autorki rozmawiają o filozofii jako o narzędziu pomagającym żyć i mierzyć się z problemami współczesności. Tę serię nagrań zaczynają od rozmowy o najważniejszej kobiecie w polskiej filozofii, Jolancie Brach-Czainie, i jej kultowych, nie tylko dla feminizmu, książkach, „Szczeliny istnienia” i „Błony umysłu.

O palących problemach współczesności rozmawiają też w swoich znanych już słuchaczom podcastach reporterka Justyna Kopińska i pisarz oraz publicysta Wojciech Engelking. Kopińska w audycji „O milimetr do przodu” spotyka m.in. pisarza i byłego sekretarza Wisławy Szymborskiej, Michała Rusinka, oraz angażującą się w sprawy społeczne aktorkę Maję Ostaszewską. Będzie kontynuować także rozmowy z profesorami i doktorami psychiatrii oraz psychologii, by odkryć sposoby na szczęśliwsze życie. – Chciałabym rozmawiać o tym, jak film oraz miłość do literatury i sztuki przesuwają nasze życie o milimetr do przodu. W jaki sposób możemy wzrastać, rozwijać się, motywować do dalszej pracy. Jak zmieniać się na lepsze, ale nie w gwałtowny, lecz stopniowy sposób. Tylko tak mamy możliwość ukształtowania zdrowych, a jednocześnie trwałych nawyków – mówi Justyna Kopińska.

Wojciech Engelking w podcaście „Czas odzyskany” wraz ze swoimi gośćmi ze świata literatury i życia społecznego przygląda się ważnym tematom i pojęciom współczesności. W tym sezonie gości Pablopavo, muzyka i autora książki „Sierpień”, z którym omówią pojęcie „ciągłości”. Z Xawerym Żuławskim, reżyserem filmu „Kulej. Dwie strony medalu”, rozmawia o wysiłku, zaś z Anne Appelbaum o autorytaryzmie. Wśród gości także animator Tomasz Bagiński, reporterka Ewa Stusińska czy redaktor Maciej Makselon.

Natomiast „Inna strona świata” Andy Rottenberg, historyczki sztuki i szefowej działu kultury w magazynie „Vogue Polska”, została poświęcona osobom wyróżniającym się aktywnością zawodową, reprezentującym złożoną genealogię, nietypową tożsamość narodową i płciową. W szóstym sezonie czekają nas audycje z Gruzinem Davidem Turkestanishvilim, Litwinem Witoldem Liszkowskim i performerem Wojtkiem Ziemilskim czy artystką Ewa Kuryluk.

Wśród naszych programów nie może też zabraknąć audycji o kulturze

Z autorami literatury faktu w serii rozmów „Temat rzeka” spotyka się Basia Czyżewska. Tym razem z Weroniką Kostyrko rozmawia o biografii Róży Luksemburg, a z Małgorzatą Halber o książce „Hałas”. O książkach kolejny sezon rozmawia także redaktorka „Vogue Polska” Maria Fredro-Smoleńska. W literackim podcaście „Słowo za słowo” wystąpią Kinga Sabak z debiutanckim zbiorem opowiadań „Trochę z zimna, trochę z radości”, Mateusz Pakuła z nową opowieścią rodzinną „Skóra po dziadku” czy Filip Niedenthal jako wydawca polskiego przekładu książki „Obierz mi lotos” autorstwa Charmian Clift, Australijki żyjącej na greckiej Hydrze.

Dyrektorka wydawnicza „Vogue Polska” Hanna Rydlewska ponownie zaprosi słuchaczy do świata designu w podcaście „Vogue Polska Living”. Z gośćmi – artystami, projektantami, kuratorami – rozmawia o najnowszych trendach, światowych targach designu i wystawach.

W tym sezonie „Szturm sztuk” Anny Theiss, doradczyni artystycznej, zmienia się w pole doświadczalne, na którym wspólnie z gośćmi autorka testuje, jak sztuka może zmieniać miasta, miejsca, polityczne podziały albo świadomość. – Pokazujemy praktyki sztuki jako narzędzia, za pomocą których wykuwa się nowy świat – mówi Anna Theiss, a towarzyszą jej w tym znakomici rozmówcy, Natalia Sielewicz (Muzeum Sztuk Nowoczesnej), Joanna Witek-Lipka (Warsaw Gallery Weekend), Marta Czyż (Dom Spotkań z Historią), Łukasz Gazur (magazyn „Spotkania z zabytkami”).

Do świata filmu ponownie zaprosi nas dziennikarka Anna Tatarska w „Galaktykach”. W tym sezonie pojawią się aktorka Kasia Warnke („Rzeczy niezbędne”), dokumentalistka Eliza Kubarska („Ostatnia wyprawa” o Wandzie Rutkiewicz), Piotr Adamczyk, Sandra Drzymalska, Jakub Gierszał czy Sebastian Dela. W polski rynek muzyczny wprowadzi nas Anna Konieczyńska. W podcaście „Piosenki, które znamy” rozmawia z The Dumplings, Krzysztofem Zalewskim, Anią Leon i Bovską.

Aktywiści i ludzie związani z biznesem tłumaczą, jak osiągnąć – różnie pojmowany – sukces

O pracy w różnych wymiarach rozmawiają dyrektor marketingu i PR „Vogue Polska”, Szymon Machnikowski w „Branży” oraz związane ze światem biznesu Dagmara Brzezińska i Barbara Mierzwińska w podcaście „Moja droga”. Gośćmi Dagmary i Barbary będą Alina Sztoch, CEO firmy Kubota, Joanna Czech, Miron Mironiuk z Cosmose AI czy Michał Kiciński, jeden ze 100 najbogatszych Polaków według „Forbesa”, założyciel firmy Mudita.

Powraca także „Call to action!” Zuzanny Krzątały – modelki, aktywistki i sustainability manager „Vogue Polska”. Na początek rozmowa z Harel oraz Alicją Jordan, ekspertką od cyrkularności, podsumowująca Business Fashion Environment Summit 2024. Zapowiada się także odcinek z Aborcyjnym Dream Teamem, Natalią Broniarczyk i Justyną Wydrzyńską o pierwszej aborcyjnej przychodni AboTak! W planach także odcinek z sexed.pl wokół kampanii społecznej na „16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć”, reportaż z wyjazdu autorki do Ghany na festiwal upcyklingu odpadów tekstylnych, rozmowa z Arturem Domosławskim o rdzennych mieszkańcach Brazylii.

Harel i Kara Becker zabierają nas w podróż w przeszłość

W każdym odcinku „Wehikułu Harel” Ewa Kowalewska-Kondrat zabiera słuchaczy do innego roku z przeszłości, wspominając modę, trendy i życie społeczne tamtej epoki.

A do dawnego Paryża i jego sław poprowadzi nas już po raz trzeci Kara Becker w „Kronikach paryskich”. W tym sezonie rozpocznie od wspomnienia Alaina Delona, jednej z najważniejszych postaci francuskiego kina. Jaki naprawdę był „diabeł o twarzy anioła”? W dalszych odcinkach pojawi się Książę Montparnasseu, czyli pochodzący z Krakowa malarz i artysta Mojżesz Kisling. Podziwiany przez Picassa i Modiglianiego był duszą towarzystwa Paryża początków XX wieku, a w swojej pracowni organizował huczne przyjęcia, na których zbierała się paryska bohema. Z Karą Becker odwiedzimy też Paryż czasów Belle Epoque, przyjrzymy się burzliwym losom Edith Piaf, dowiemy się, jak modni Japończycy (Yohji Yamamoto, Rei Kawakubo i Issey Miyake) czernią oblali Paryż lat 80. XX wieku.

Redakcja Vogue.pl
  1. Styl życia
  2. Społeczeństwo
  3. „Vogue Polska” startuje z szóstym sezonem podcastów. Jakie premiery przygotowaliśmy?
Proszę czekać..
Zamknij