Znaleziono 0 artykułów
15.04.2024

Script Fiesta: Kino wychodzi z szafy

15.04.2024
Kadr z serialu „Kontrola” (Fot. materiały prasowe)

Jak pisać o osobach LGBT+ bez stereotypów? Na to i wiele innych pytań odpowiedzą goście tegorocznej edycji festiwalu Script Fiesta – Natasza Parzymies, Ilona Łepkowska, Dawid Nickel i Angela Getler.

Czy znasz to szczególne uczucie, gdy oglądając film, dostrzegasz w ekranowej postaci siebie? Czasem bodźcem do tego wrażenia jest drobiazg – podobny do twojego śmiech, styl czy temperament. Bywa też jednak tak, że poczucie wspólnoty z bohaterami ma znacznie głębsze podłoże, np. ten sam odcień skóry, rodzaj niepełnosprawności czy orientacja seksualna.

Osoby LGBT+ dobrze wiedzą, jak ważna jest reprezentacja. Dla wielu z nich możliwość zobaczenia queerowych historii na wielkim ekranie stanowiła bodziec do własnych poszukiwań, a nawet coming outu. Dla Elliota Page’a takim filmem była „Cheerleaderka” (scen. Brian Peterson), dla Kristen Stewart „Ich własna liga” (scen. Lowell Ganz, Babaloo Mandel), a dla Colmana Domingo – „Looking for Langston” (scen. Isaac Julien).

Jak pisać filmy o osobach LGBT+?

Choć są tak różne, wszystkie wymienione filmy łączy podobna uważność, z jaką twórcy podeszli do swoich bohaterów. Na przekór długiej hollywoodzkiej tradycji orientacje i tożsamości postaci w tych historiach nie zostały sprowadzone do materiału na żartobliwe (czytaj: obraźliwe) puenty. Zamiast tego queerowi widzowie otrzymali bohaterów z krwi i kości, takich jak oni sami.

Podobnego zdania jest Natasza Parzymies, reżyserka i scenarzystka takich produkcji, jak „Kontrola”, „Też to słyszycie” i „Moje stare”. – Bohater to bohater. Kino zawsze stoi dobrymi bohaterami – nieważne, jakiej są orientacji, ani jaką mają tożsamość płciową. Bohater musi być przede wszystkim dobrze napisany, mieć swój świat, swoje wady, zalety, skazy. Może to oczywiste, ale wszyscy jesteśmy ludźmi. I w każdym bohaterze musi być człowiek, w którego problemy i rozterki wierzymy. Bohater, którego emocje czujemy i rozumiemy – tłumaczy artystka.

Tęczowe kino od kulis, czyli panel podczas Sript Fiesta

Tego, jak ważną rolę w procesie powoływania do życia tych wielowymiarowych postaci odgrywają scenarzyści, będzie dotyczył panel „Kino wychodzi z szafy. Jak pisać filmy o osobach LGBT+ bez stereotypów?” zorganizowany w ramach festiwalu Script Fiesta 2024. W dyskusji wezmą udział Natasza Parzymies, Dawid Nickel („Ostatni komers”), Ilona Łepkowska („Nigdy w życiu”) i Angela Getler („Kobieta z…”). Goście opowiedzą o tym, jak unikać klisz i wejść pod powierzchnię seksualności.

Rozmowę poprzedzi pokaz filmu „Moje stare”, krótkiego metrażu napisanego przez Parzymies i Alicję Sokół.

Script Fiesta 2024 (Katarzyna Czapska)

Panel „Kino wychodzi z szafy. Jak pisać filmy o osobach LGBT+ bez stereotypów?” odbędzie się 19 kwietnia o 10.30 w Kinie Elektronik. Wstęp po odebraniu darmowej wejściówki. Pełen program festiwalu Script Fiesta znajdziesz pod linkiem.

Julia Właszczuk
  1. Kultura
  2. Kino i TV
  3. Script Fiesta: Kino wychodzi z szafy
Proszę czekać..
Zamknij