Wydawać by się mogło, że finanse i sztuka to dwa odległe światy. Ale Krakowski Salon Ekonomiczny NBP udowadnia, że nie musi tak być. Budynek banku po raz pierwszy, w Polsce i na świecie, zamienił się w teatralną scenę.
– Wrażliwość na kulturę, szacunek do dziedzictwa oraz wiarę w moc edukacji wyniosłam z rodzinnego domu. Te uniwersalne wartości są drogowskazem dla kolejnych pokoleń, dlatego uznałam, że w procesie edukacji ekonomicznej sztuka jest wspaniałym narzędziem do przekazywania ważnych treści. Te dwa światy są bardzo spójne – mówi Katarzyna Basiak-Gała, dyrektor Krakowskiego Oddziału Narodowego Banku Polskiego.
Krakowski Salon Ekonomiczny NBP jest miejscem spotkań przedsiębiorców, naukowców i ludzi kultury. Forum wymiany myśli i krzewienia wiedzy ekonomicznej, zarówno naukowej, jak i powszechnej, niezbędnej każdemu Polakowi – dorosłym, młodzieży i dzieciom. To przestrzeń otwarta na nową ideę i wymianę myśli. Na część wystawienniczą salonu składa się wiele aspektów. W połączeniu z nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi sprawia to, że podróż przez historię pieniądza oraz systemów monetarnych staje się fascynującym edukacyjnym doświadczeniem. Salon Ekonomiczny pokazuje świat pieniądza i świat wartości w ciekawy i przystępny dla każdego sposób. Teraz Krakowski Salon Ekonomiczny stanie się jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem na mapie Krakowa. Klasycystyczne wnętrza zabytkowego gmachu banku przy ul. Basztowej 20 zamienią się w teatralną scenę. Scena Bank Opowieści, inicjatywa przygotowana we współpracy z teatrem im Juliusza Słowackiego, stanie się domem spektaklu inspirowanego powieścią J.M. Barry’ego „Piotruś Pan i Jakub Hak”.
– Spektakl to nasz wspólny sukces artystyczny i edukacyjny. Mówię to, kierując się opiniami najbardziej szczerych odbiorców – dzieci, które z zachwytem obejrzały spektakl, a następnie aktywnie uczestniczyły w warsztatach ekonomicznych. Pragnę dodać, że uczestniczenie w projekcie, podczas którego magia teatralnej podróży łączy się z wiedzą ekonomiczną, jest bezpłatne – przekonuje dyrektor Katarzyna Basiak-Gała.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.