Dziesiątkę bohaterów na różne sposoby związanych ze światem wzornictwa poprosiliśmy o wybór najciekawszych zjawisk, nazwisk i przedmiotów. Dyrektorka kreatywna firmy deweloperskiej Noho Investment Ewa Strebecka inspiruje się grupą Memphis, tkaninami z lat 60. i 70. oraz mediolańskim designem.
Wiodący trend:
Wielki comeback przeżywa postmodernistyczny styl mediolańskiej grupy Memphis, stworzonej na początku lat 80. minionego wieku. Less is bore! Dla mnie to osobisty powrót do początków przygody z designem. Właśnie o grupie Memphis opowiadałam w czasie egzaminu na studia. To nie jest trend dla każdego, raczej dla koneserów, bo trudno przekonać wszystkich, którzy dopiero niedawno porzucili zimne szarości na rzecz bieli, beży, koniakowych brązów i pożółkłego drewna vintage, do wielokolorowej eksplozji kształtów i wzorów.
Obiekt, który robi wnętrze:
W trendzie, choć dla mnie wiecznie aktualny, jest regał Carlton, Ettore Sottsassa z 1981 roku – to od lat mój święty Graal. Dziś postawiłabym go w pokoju córki, bo w końcu czym skorupka nasiąknie za młodu… W podobnym nurcie utrzymane są projekty duetu Draga – Aurel z serii Transparency Matters, eksponowane w czerwcu w kultowej galerii Nilufar w Mediolanie. Uwielbiam świetne lampy Joy i zachwycające stoliki nocne PY. Może warto dodać szczyptę modnego, kolorowego pieprzu beżowej bazie, do której już przywykliśmy? Polecam dodatki od Antonio Lupi – świetnie przełamią zachowawczą monotonię postmodernistyczną formą.
Ciekawe materiały:
Po wszechobecnej dominacji mosiądzu, ewentualnie miedzi, z niebytu powracają wykończenia w kolorze matowego srebra – stal nierdzewna, aluminium oraz cyna. Ta ostatnia jest najbardziej wyjątkowa, bo podobnie jak mosiądz i miedź z czasem nabiera szlachetnej patyny, ewoluuje. Świetnym przykładem jej zastosowania jest kuchnia marki Obumex zaprojektowana przez Nicolasa Schuybroeka, zaprezentowana w ramach Fuorisalone w Mediolanie. Do tego zielony marmur – Verde Guatemala oraz Verde Alpi – widoczny w ofercie większości czołowych firm w tym B&B Italia, Cassina i Agape. Świetnym przykładem jest stół Tobi-Ishi od B&B Italia. Zieleń obok bordo jest zdecydowanie na czasie. Kamień niepodzielnie króluje, szczególnie ten o mocnym rysunku. W trendzie, na fali ekologii, rękodzieła oraz stylu vintage, jest też rattan. To niedrogi sposób, by wpisać się w wiodące tendencje. Polecam zakupy na Etsy.
Projekt rzemieślniczy:
Fanom rękodzieła vintage polecam zainwestować w święcące triumfy tkaniny z lat 60. i 70. minionego wieku, które można znaleźć na aukcjach Catawiki, Ebay’u czy rodzimych platformach typu Allegro i OLX. Nadal zdarza się tam znaleźć świetne okazje za dość rozsądne pieniądze.
Kierunki dla ciekawych:
Mediolan. Polecam dwie książki – niedawno wydaną „Milan Chic” z Assouline oraz „Inside Milan”. Dalszych inspiracji warto szukać u projektantów z Australii – YSG Studio, Flack Studio, Decus Interiors, Fiona Lynch, Alexander & Co. i wielu innych
Polskie projekty:
Zachwycam się ręcznie wykonywanymi lampami Marka Bimera i jego niesamowitymi rzeźbami tworzonymi ze znalezionych codziennych przedmiotów, misternie eksponowanych w żywicy. W dalszym ciągu bezkonkurencyjny pozostaje Marcin Rusak, który tworzy obiekty sztuki użytkowej. Nie tylko czarują estetyką, lecz także zmuszają odbiorcę do zastanowienia się nad przemijaniem materii. Polecam zwłaszcza serię Protoplasting Nature, trochę mniej ozdobną niż znana wielu Flora.
Więcej inspiracji znajdziecie w drugim wydaniu „Vogue Polska Living”. Do kupienia w salonach prasowych, online z wygodną dostawą do domu oraz w formie e-wydania.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.