Znaleziono 0 artykułów
06.06.2019

„Vogue Polska” i Instytut Fotografii Fort ogłaszają konkurs fotograficzny

06.06.2019
Fot. Aga Murak / kolekcja Tomasza Armady

Wystawa „Niebezpieczne ujęcia. 100 lat fotografii mody w Polsce” pokazuje, jak na przestrzeni lat, pod wpływem czynników ekonomicznych, politycznych i kulturowych zmieniała się polska moda, a także sposób jej komunikowania. W Instytucie Fotografii Fort zaprezentowane zostaną prace takich fotografów jak Tadeusz Rolke, Wojciech Plewiński i Zuza Krajewska. Wystawie towarzyszy konkurs pod patronatem „Vogue Polska”, do którego prace można nadsyłać do 23 czerwca.

Od czasu odzyskania niepodległości w 1918 roku do współczesności w Polsce zaszło wiele zmian. Okres międzywojnia, stalinizm, Odwilż, zmiany w 1968 roku, stan wojenny, karnawał „Solidarności”, okres transformacji ustrojowej przełomu lat 80. i 90., wreszcie włączenie Polski w globalną sieć zależności politycznych, ekonomicznych i kulturowych. Wszystkie te wydarzenia nie pozostały bez wpływu na modę i sposób, w jaki ją fotografowano. Sesje zdjęciowe w przedwojennych żurnalach, reklamy i katalogi marek, a także archiwa prywatne pozwalają prześledzić przebieg ewolucji polskiej mody. Ale wystawa w Instytucie Fotografii Fort ma za zadanie nie tylko pokazać, jak zmieniały się trendy. Prace takich autorów jak Tadeusz Rolke, Wojciech Plewiński, Krzysztof Gierałtowski, Jerzy Neugebauer, Jacek Poremba, Marek Straszewski, Magdalena Łuniewska, Zuza Krajewska, Sonia Szóstak, duet Wunsche i Samsel, Jacek Kołodziejski, Marcin Kempski, czy Dom Mody Limanka są też kroniką zmian w sposobie komunikacji z odbiorcą, czyli klientem polskich marek modowych. Jednocześnie „Niebezpieczne ujęcia” stanowią próbę refleksji nad tym, jaką rolę odgrywała fotografia w branży mody na przestrzeni lat.

Fot. Wiesław Zieliński dla Mody Polskiej

Prezentowane na wystawie prace obejmują okres ponad stu lat. W tym czasie zmienił się nie tylko sposób fotografowania mody, ale też nośniki, na jakich pojawiały się zdjęcia. Wystawa obiecuje antropologiczną refleksję nad ich rolą, a także ich wielkością, która ewoluowała od niewielkich katalogów, przez billboardy, aż po ekrany smartfonów, oraz jakością. Zaprezentowane zostaną zdjęcia mody, które pojawiały się na „makulaturowych drukach” czasów PRL-u, ale też te najnowsze, powstałe dzięki międzynarodowemu przemysłowi reklamowemu. Wystawa pokaże też różnicę między obrazami produkowanymi przy użyciu pierwszych, ciężko z trudem zdobywanych aparatów, w realiach odgórnie sterowanego rynku, a gospodarką wolnorynkową. Między epoką „etatowych fotografów”, a demokratyzacją, gdy „wszyscy jesteśmy fotografami”.

Dziś zdjęcia, również mody, robią niemal wszyscy. Dlatego „Vogue Polska” wraz z Instytutem Fotografii Fort organizuje konkurs. Aby wziąć w nim udział, należy do 23 czerwca przesłać fotografie nawiązujące tematyką do mody. Zdjęcia powinny być zainscenizowane. W konkursie nie będą brane pod uwagę prace street fashion.

Każdy uczestnik może przesłać nie więcej niż 10 fotografii w minimalnej rozdzielczości 4000 pikseli (dłuższy bok) w formacie JPG lub TIFF. 28 czerwca jury ogłosi zwycięzców. Jest o co powalczyć, bo zwycięzca konkursu zostanie nagrodzony udziałem w wystawie w IFF, która potrwa od 5 lipca do 12 września. Będzie też mógł bez konieczności przechodzenia dodatkowej selekcji uczestniczyć w przeglądzie portfolio organizowanym przez IFF. Co więcej istnieje możliwość uhonorowania wybranych prac publikacją na stronie internetowej Vogue.pl oraz we wrześniowym numerze „Vogue Polska”.

Wyniki konkursu

Zwycięzcą konkursu został Mateusz Grzelak.

Jury konkursu postanowiło przyznać również wyróżnienia w postaci publikacji zdjęć na wystawie „Niebezpieczne ujęcia. 100 lat fotografii mody w Polsce” organizowanej przez Instytut Fotografii Fort w uzgodniony pomiędzy Organizatorem a autorami sposób.  Wyróżnienia przyznano:

Pierwsze wyróżnienie: Kasia Jankiewicz
Drugie wyróżnienie (ex aequo): Edyta Chachulska i Patryk Karbowski

Organizator będzie kontaktował się z ww. osobami mailowo i telefonicznie w celu dopełnienia formalności koniecznych do realizacji nagrody.

Więcej szczegółowych informacji można znaleźć w regulaminie konkursu.

UWAGA: Warunkiem wzięcia udziału w konkursie jest dołączenie do przesłanych prac skanu podpisanej zgody na rozpowszechnianie wizerunku dostępnej pod linkiem: http://bit.ly/2Z9Q9La 

Wystawa „Niebezpieczne ujęcia. 100 lat fotografii mody w Polsce” potrwa od 5.07.2019 do 12.09.2019 roku.

Natalia Jeziorek
  1. Kultura
  2. Sztuka
  3. „Vogue Polska” i Instytut Fotografii Fort ogłaszają konkurs fotograficzny
Proszę czekać..
Zamknij