Znaleziono 0 artykułów
11.11.2020

Kostiumy z „Gambitu królowej”

11.11.2020
(Fot. materiały prasowe Netflix)

W jednym z najlepszych seriali Netfliksa Anya Taylor-Joy nosi ubrania zaprojektowane przez berlińską kostiumografkę, Gabriele Binder. – Anyi udało się stworzyć ze strojami niezwykłą więź – mówi projektantka.

W „Gambicie królowej” 24-letnia Anya Taylor-Joy wciela się w rolę amerykańskiej szachistki Beth Harmon (postaci z powieści Waltera Tevisa z 1983 roku o tym samym tytule). Jej garderobę zaprojektowała Gabriele Binder. – Od razu zakochałam się w Beth – mówi kostiumografka. Binder, która ma na koncie m.in. „Krainę miodu i krwi” Angeliny Jolie (2011) oraz nominowany do Oscara film „Obrazy bez autora” (2018), świat szachów dał niesamowite pole do popisu. Pracę rozpoczęła od odkrywania przeszłości. Garderoba Anyi miała ukazywać wpływ czołowych projektantów (takich jak André Courrèges) i ikon stylu – Jean Seberg i Edie Sedgwick – na lata 50. i 60.

 

Pierwsze chwile z modą

(Fot. materiały prasowe Netflix)

Chcieliśmy, aby w późnych latach 50. i wczesnych 60. Beth wyglądała staroświecko, bo jeszcze nie zna się na modzie. W Nowym Jorku odkrywa, jak żyją młodzi ludzie z jej pokolenia. W szkole Harmon czuje, że nie pasuje do innych dziewcząt.

Znaczenie szachów

(Fot. materiały prasowe Netflix)

Kratka pasuje do Beth, bo wygląda jak szachownica. Dynamiki gry nie dałoby się pokazać wzorem kwiatowym.

Muzy epoki

(Fot. materiały prasowe Netflix)

Nawiązując do stylu lat 50., myślałam o Jean Seberg. Beth w Nowym Jorku ubierałam jak Edie Sedgwick.

Wpływ kontrkultury lat 60.

(Fot. materiały prasowe Netflix)

Postać Benny’ego Wattsa [granego przez Thomasa Brodiego-Sangstera] wyobrażałam sobie jako chłopaka z „Fabryki” Andy’ego Warhola. Tak jak Beth, Benny jest outsiderem. Pomyślałam, że mogliby stworzyć naprawdę wspaniałą parę.

Prosta koszulka

(Fot. materiały prasowe Netflix)

Koszulki, które Beth Harmon nosi pod koniec serialu, podobają mi się w szczególności. Uszyliśmy je w trzech kolorach: zielonym, niebieskim i białym. Podkreślają prostą sylwetkę w stylu Courrèges’a. Stylizacje z koszulkami w roli głównej powtarzałam kilka razy, łącząc je z prostymi spodniami. Beth lubi również T-shirty i kardigany. To swobodny look, który z łatwością można dziś odtworzyć.

Hołd dla Pierre’a Cardina

(Fot. materiały prasowe Netflix)

– Sukienka, którą Beth włożyła na turniej w Paryżu, jest moją osobistą ulubienicą. To elegancka kreacja od Cardina.

Droga do zwycięstwa

(Fot. materiały prasowe Netflix)

Płaszcz w kratę z podróży na moskiewski turniej był piękną kreacją, zaprojektowaną przez André Courrèges’a. Dawał bohaterce pewność siebie i poczucie kontroli.

(Fot. materiały prasowe Netflix)

Powrót do domu

(Fot. materiały prasowe Netflix)

– W pierwszym odcinku „Gambitu królowej” Beth jest ubrana w sukienkę z delikatnie wyhaftowanym imieniem, uszytą przez mamę. Jej kolor reprezentuje poczucie przynależności – domu bohaterki. Chcieliśmy pokazać swoisty powrót Beth do domu, dlatego podczas zwycięskiego meczu na turnieju finałowym w Moskwie ma na sobie sukienkę w tym samym kolorze. Na początku był to kolor, który czynił ją naprawdę kruchą, a przekształcił się w symbol siły.

Królowa szachownicy

(Fot. materiały prasowe Netflix)

– W ostatniej scenie Beth ma na sobie biały total look – płaszcz, spodnie i czapkę. Teraz to ona jest królową szachownicy.

Julia Hobbs
  1. Moda
  2. Zjawisko
  3. Kostiumy z „Gambitu królowej”
Proszę czekać..
Zamknij