Znaleziono 0 artykułów
18.12.2020

Sekrety zimowej pielęgnacji

18.12.2020
(Fot. Felicity Ingram/Trunk Archive)

Nasza skóra cierpi z powodu niskich temperatur: cera jest sucha, usta spierzchnięte, w różnych miejscach pojawiają się niechciane zaczerwienienia. Eksperci dzielą się wskazówkami, jak chronić skórę przed mrozem. Radzą stosować serum z witaminą C, kwasem hialuronowym i filtrem SPF.

Gdy zaczynają się mrozy, drastycznie spada poziom wilgotności powietrza – mówi Arabella Preston, była makijażystka Kate Middleton i współzałożycielka marki Votary produkującej kosmetyki do pielęgnacji skóry. – W połączeniu z centralnym ogrzewaniem i faktem, że w zimnie nasze gruczoły łojowe wolniej pracują, nawet zdrowa skóra może wydawać się przesuszona. Często zwiększa się jej wrażliwość, co może prowadzić do poważniejszych problemów.

Co z tym zrobić? – Zimą ważne jest, by zmienić nawyki pielęgnacyjne – mówi Jasmina Vico, ulubiona dermatolożka aktorki Jodie Comer. Od Dr Barbary Sturm, którą uwielbia Bella Hadid po Sunday Riley, sprawdzoną przez Sofię Richie – poprosiliśmy siedmiu ekspertów, by podzielili się wskazówkami, jak chronić skórę przed mrozem.

Arabella Preston, współzałożycielka Votary

1. Nakładaj kosmetyki warstwami

Tak jak w przypadku ubrań, gdy zakładamy ulubiony płaszcz na kaszmirowy sweter, a ten na termiczny podkoszulek, na czystą twarz nałóż serum nawilżające, np. takie, które zawiera kwas hialuronowy. Na to zaaplikuj olejek do twarzy, a potem – jako dopełnienie pielęgnacji – odżywczy krem.

2. Chroń skórę przed kontaktem z wodą

Przed wejściem do wanny lub pod prysznic staraj się nakładać na skórę oczyszczający olejek. Pozostaw go na czas kąpieli i zmyj przed samym wyjściem z wody. Zaraz potem nałóż kosmetyki pielęgnujące na jeszcze wilgotną skórę. To pomoże zatrzymać w niej wilgoć i sprawi, że będzie miękka.

3. Szczególnie zadbaj o okolice oczu

Skóra w tych miejscach jest cieńsza i ma bardzo niewiele gruczołów łojowych, które mogłyby ją chronić. By ją łagodzić i zapewnić ochronę okolic wokół oczu, używaj serum i olejków. Na usta nakładaj balsamy okluzyjne, aby stworzyć barierę chroniącą przed czynnikami zewnętrznymi (chodzi tu raczej o zatrzymanie wilgoci, a nie jej dostarczanie).

Jasmina Vico, dermatolożka

4. Zainwestuj w nawilżacz powietrza

Ostra zima stanowi wyzwanie dla skóry, bo zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz spada wilgotność powietrza. Gdy używasz nawilżacza powietrza, uzupełniasz zawartość wody w zewnętrznej warstwie naskórka.

5. Noś ubrania z oddychających materiałów

Gdy wybierasz ubrania bezpośrednio dotykające skórę, stawiaj na lekkie, miękkie materiały zamiast syntetycznych, które mogą ją podrażniać.

6. Szukaj naturalnych składników

Perfumowane kremy do ciała i mydła dodatkowo wysuszają skórę, więc spróbuj zamienić je na bezzapachowe, naturalne kosmetyki.

Emma Coleman, pielęgniarka specjalizująca się w dermatologii i medycynie estetycznej

7. Unikaj mocnych, zawierających alkohol środków do demakijażu

Zamiast nich wybierz krem lub balsam. Jeżeli twoja skóra jest mocno wysuszona, możesz oczyszczać ją dwuetapowo – najpierw użyj wody, a potem wyczyść ją na sucho.

8. Używaj serum bogatego w witaminę C 

To pobudza produkcję kolagenu i wymianę komórek.

9. Trzy razy w tygodniu nakładaj maseczkę z miodu

Rób to wieczorem, po zmyciu makijażu. Miód jest naturalnym humektantem, a więc zatrzymuje wilgoć w skórze. Dodatkowo natychmiast nadaje cerze blasku. Zostaw ją na twarzy przez 10 do 15 minut, nie zapominając o szyi.

10. Na noc używaj olejku do twarzy

Szukaj takich składników, jak owoc dzikiej róży, soja i jojoba, które posiadają silne właściwości nawilżające.

Dr Elif Benar, dermatolożka

11. Dobierz odpowiedni dla twojej skóry kosmetyk nawilżający

Kosmetyki nawilżające pełnią rolę bariery zatrzymującej wilgoć w skórze, jednocześnie uzupełniając poziom nawodnienia w jej zewnętrznych warstwach. Jeśli masz tłustą cerę, najlepszym wyborem będą kosmetyki bazujące na wodzie, które nie zatykają porów. Sucha skóra potrzebuje cięższego kosmetyku nawilżającego, opartego na olejkach.

12. Unikaj gorących kąpieli

Gorąca woda szybko paruje, zdzierając ze skóry tak konieczną dla niej wilgoć i niszcząc jej naturalną barierę ochronną. Natychmiast po kąpieli użyj kosmetyku nawilżającego.

Dr Barbara Sturm, lekarz medycyny estetycznej

13. Wyeliminuj wysuszające składniki

Są to np. olejki mineralne i agresywnie działające peelingi kwasowe, które niszczą komórki i dramatycznie obniżają funkcje ochronne skóry. Prowadzi to do utraty wody i większej ekspozycji skóry na czynniki zewnętrzne.

14. Włącz lipidy do codziennej pielęgnacji

Silny kosmetyk nawilżający, zawierający lipidy i antyoksydanty, jest niezbędny. Krem o bogatym składzie, w którym znajdziemy składniki ochronne takie jak olej z pestek winogron, przygotuje skórę na zimniejsze miesiące chroniąc ją i zapewniając jej równowagę.

15. Używaj delikatnego peelingu

Ważne jest, by używać delikatnego peelingu usuwającego z powierzchni skóry martwe, suche komórki. Pozwoli to na absorpcję składników zawartych w serum i kremie do głębszych warstw skóry, a to najbardziej efektywne narzędzie zwalczające szarość cery i zaskórniki.

Dr Paul Nassif, chirurg plastyczny, dermatolog i założyciel NassifMD Dermaceuticals

16. Zacznij stosować kwas hialuronowy

Stosowanie kwasu hialuronowego to fantastyczny sposób na utrzymanie nawilżenia skóry bez konieczności polegania na ciężkich kremach. Cząsteczki kwasu hialuronowego mogą utrzymać wodę ważącą tysiąc razy więcej niż one same, zatrzymując wilgoć w skórze.

17. Nakładaj na twarz kosmetyki z filtrem

Najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla swojej skóry, jest codzienne stosowanie kosmetyku z filtrem (minimum SPF30), nawet zimą. Ekspozycja na słońce może prowadzić do problemów z pigmentacją, powstawania zmarszczek, utraty kolagenu i raka skóry. Krem z filtrem wyrówna koloryt skóry oraz da jej szansę na wyleczenie i rozjaśnienie blizn i przebarwień.

Sunday Riley, założycielka marki i twórczyni składów kosmetyków 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Sunday Riley (@sundayriley)

18. Zacznij stosować ceramidy

Ceramidy to bardzo ważny element naturalnej bariery zatrzymującej wilgoć, a z wiekiem produkujemy ich coraz mniej. Gdy robi się zimno, dobrym rozwiązaniem jest włączenie ceramidów do codziennej pielęgnacji.

19. Nie bój się pochodnych witaminy A

Latem zazwyczaj ekspozycja na słońce jest większa, nawet jeśli używamy kosmetyków z filtrem. Stosowanie zimą pochodnych witaminy A może odwrócić niektóre z efektów działania letniego światła słonecznego, takich jak przebarwienia i uszkodzenia skóry. Zacznij od nakładania ich co drugi wieczór, przed zastosowaniem kremu nawilżającego o bogatym składzie, który zatrzyma wilgoć w skórze.

Tish Weinstock
  1. Uroda
  2. Pielęgnacja
  3. Sekrety zimowej pielęgnacji
Proszę czekać..
Zamknij