Znaleziono 0 artykułów
03.04.2025

W stuletniej willi Gawrońskich w Warszawie powstaje nowa instytucja kultury

03.04.2025
Willa Gawrońskich, Fot. Muchał Łukasik

W latach 30. zeszłego wieku miały tu siedziby poselstwo Belgii i konsulat Holandii, po wojnie budynek zajmowała ambasada Jugosławii, a ostatnim najemcą była Serbia. Dziś stuletnia willa Gawrońskich w Alejach Ujazdowskich wreszcie doczekała się troskliwej gospodyni, jaką jest Fundacja Visteria. Jej prezeska i założycielka, Katarzyna Jordan, otwiera w Warszawie nową instytucję kultury.

Do maja 2024 roku willa Gawrońskich stała pusta, nieużywana i zapomniana. Wtedy drzwi do wnętrza tego stuletniego budynku zostały otwarte przez organizację NADA zrzeszającą wybrane galerie z całego świata. Przez kilka dni zwiedzający mogli oglądać sztukę z 44 galerii, a przy okazji chodzić po labiryncie pomieszczeń rozmieszczonych na trzech kondygnacjach, podziwiać zachowane gorseciki na posadzkach i klatkę z krętymi marmurowymi schodami. Willa Gawrońskich została odkryta na nowo, a zdjęcia wnętrza i zdziczałego ogrodu publikowane w mediach społecznościowych trzeba by liczyć w setkach, jeśli nie w tysiącach.

W Willi Gawrońskich przy Alejach Ujazdowskich powstaje prywatne muzeum sztuki i designu 

Parę miesięcy później budynek kupili Katarzyna Jordan i Gregory Jankilevitsch. I tak stuletnia willa wreszcie doczekała się gospodarzy, którzy postanowili się nią zaopiekować z dbałością o każdy szczegół. Dzisiaj w Alejach Ujazdowskich powstaje prywatne muzeum sztuki i dizajnu, tak bardzo potrzebne Warszawie obok publicznych instytucji kultury. Katarzyna Jordan powołała Fundację Visteria, która jako organizacja non profit, przygotowując wystawy, spotkania z twórcami i rezydencje artystyczne, będzie wspierać polskie rzemiosło, sztukę i dizajn. 

(Fot. Hania Linkowska)

Pod koniec kwietnia 2025 roku w willi Gawrońskich będzie można oglądać pierwszą wystawę, „Romantyczny brutalizm. Podróż w głąb polskiego rzemiosła i dizajnu”

Pierwszą przygotowaną przez Fundację Visteria wystawę czasową w willi Gawrońskich będzie można oglądać pod koniec kwietnia. Ekspozycja „Romantyczny brutalizm. Podróż w głąb polskiego rzemiosła i dizajnu” wcześniej zostanie pokazana podczas tygodnia dizajnu w Mediolanie, gdzie przybliży kulturę projektowania w Polsce międzynarodowej publiczności. Kuratorka Federica Sala i odpowiedzialna za projekt Zuza Paradowska skupiły się na kluczowych motywach, które od dekad pojawiają się w naszej kulturze wzornictwa, takich jak odniesienia do ludowości czy fascynacja naturą i urodą polskiego pejzażu. Wystawa została rozplanowana na 10 pokoi, każdy nich jest autorską interpretacją którejś z tendencji istotnych dla rozwoju rodzimego dizajnu i rzemiosła. Korzystając z archiwalnych prac oraz dzieł ponad 20 współczesnych projektantów i projektantek, twórcy odnoszą się do romantycznych motywów w projektowaniu, modernizmu, ale również brutalizmu, który wybija się jako jeden z głównych nurtów współczesnego polskiego wzornictwa. Wystawa jest także hołdem dla bogactwa materiałów, po które odważnie sięgają nasi projektanci – drewna, kamienia, szkła, metalu – oraz tradycyjnych technik wytwórczych, które dzięki nowej generacji rzemieślników wreszcie wracają do łask. 


Cały tekst znajdziesz w nowym wydaniu „Vogue Polska Living”, który możesz teraz zamówić z wygodną dostawą do domu

 Fot. Pion Studio
Maria Fredro-Smoleńska
  1. Kultura
  2. Design
  3. W stuletniej willi Gawrońskich w Warszawie powstaje nowa instytucja kultury
Proszę czekać..
Zamknij