Podobno był człowiekiem bardzo zamkniętym w sobie. Podzielił los wielu innych intelektualistów, którzy zmagali się z rzeczywistością reżimu komunistycznego w Czechosłowacji. Popularność zyskał przede wszystkim dzięki powieściom i eseistyce. W wieku 94 lat odszedł czeski pisarz Milan Kundera.
Milan Kunder urodził się w 1929 roku w Brnie. Jego ojciec był muzykologiem i dyrektorem Akademii Muzycznej, uczył Milana gry na pianinie, dlatego też fascynacje muzyczne stale powtarzały się w literaturze Kundery. Pisarz studiował muzykologię i literaturę na praskim Uniwersytecie Karola, ale z powodów politycznych zmuszony był przerwać studia. Należał do partii, z której jednak wyrzucano go kilkukrotnie. W końcu jego dzieła trafiły na czarną listę. Uciekł z komunistycznej Czechosłowacji do Francji. Odebrane przez komunistyczne władze czeskie obywatelstwo odzyskał dopiero w 2019 roku. Zmarł w Paryżu 12 lipca 2023 roku. Miał 94 lata.
Mimo że w swoich tekstach Kundera często nawiązywał do wydarzeń historycznych, ukazując doświadczenia stalinizmu czy praskiej wiosny 1968 roku, pisarzowi za każdym razem udawało się przedstawiać je jako kwestie uniwersalne – jako dramat człowieka uwikłanego w Historię. Bohaterowie Kundery są jednostkami zagubionymi w czasach kryzysu wartości i niezmiennie, jak sam pisarz, poszukującymi własnej tożsamości.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.