
Wolfgang Tillmans, gwiazda fotografii i badacz postprawdy, poza sztuką angażuje się także w działania społeczne. W ramach swojej fundacji Between Bridges zorganizował akcję 2020Solidarity, mającą na celu wsparcie ośrodków kultury. 40 międzynarodowych artystów, w tym sam Tillmans, zaprojektuje plakaty, które będzie można kupić za symboliczną kwotę 50 euro.
Niemiecki fotograf Wolfgang Tillmans zdobył rozgłos już w latach 90., kiedy portretował scenę klubową. Jako pierwszy artysta spoza Wielkiej Brytanii otrzymał prestiżową nagrodę Turner Prize w 2000 roku – jedno z najważniejszych wyróżnień w świecie sztuki współczesnej. Jego eksperymentalne prace były wystawiane m.in. w Tate Modern i Serpentine Gallery w Londynie, Metropolitan Museum of Art i MoMA PS1 w Nowym Jorku, Stedelijk Museum w Amsterdamie, Moderna Museet w Sztokholmie oraz Palais de Tokyo w Paryżu. W Polsce można było podziwiać jego prace na przełomie 2011 i 2012 roku w ramach pierwszej indywidualnej wystawy „Zachęta Ermutigung” w warszawskiej Zachęcie. Przygotowano ją we współpracy z Kunstsammlung Nordrhein-Westfalen z Düsseldorfu.

Misją założonej w 2017 roku fundacji Between Bridges jest szerzenie demokracji, wzajemnego zrozumienia, sztuki, a także praw mniejszości LGBTQ+. Fundacja działała jako wystawa non-profit w Londynie w latach 2006-2011 oraz w Berlinie w 2014-19. W ramach akcji 2020Solidarity organizatorzy zajmą się dystrybucją plakatów czołowych artystów do wybranych organizacji kultury. W efekcie, podupadające ośrodki będą mogły wykorzystać prace do zbierania funduszy. Limitowane plakaty będą wycenione na 50 euro przez ograniczony czas. Fotografie Tillmansa, sprzedawane nawet za kilkadziesiąt tysięcy dolarów, znajdą się wśród okazyjnych plakatów. Wysyłka wylicytowanych dzieł odbędzie się, kiedy placówki pocztowe wrócą do normalnego działania. By zaangażować się w akcję, wystarczy wysłać maila na adres 2020Solidarity@betweenbridges.net.
Wolfgang Tillmans nie po raz pierwszy angażuje się w działania społeczne. W 2014 roku udokumentował protesty „Black Lives Matter, Union Square”, zorganizowane po śmiertelnym pobiciu przez policjanta afroamerykańskiego studenta Michaela Browna w Ferguson w stanie Missouri.

W 2016 roku podczas Photo London pokazał instalację stworzoną z 26 plakatów, które nawoływały Brytyjczyków do pozostania w UE. A w 2019 roku zainicjował proeuropejską kampanię „Głosujmy razem”, by przeciwstawić się coraz silniejszemu lobby antyeuropejskiemu. Projekt zachęcał do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W działania zaangażowali się artyści tacy jak Willy Vanderperre i Nick Knight, Juergen Teller, autor pierwszej okładki polskiego „Vogue’a”, architekt Rem Koolhaas, projektanci mody Vivienne Westwood i Andreas Kronthaler, a także fotografka Zuza Krajewska i artyści Paulina Ołowska oraz Karol Radziszewski. Radziszewski, w ramach wystawy „Potęga sekretów” w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej, uwzględnił prace Tillmansa, by pokazać losy queerowych społeczności w innych krajach świata.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.