Znaleziono 0 artykułów
06.11.2024

X Nów składa hołd polskiemu rzemiosłu. Najnowsza edycja odbywa się w Krakowie

06.11.2024
Studio tafla, XF2 / Kawiarnia Luktung, Rynek Podgórski 11 (Fot. Michał Massa Mąsior)

Prezentowanie sztuki, designu, rzemiosła w witrynach lokali przemienia fragment miasta w otwartą galerię. Wydarzenie X Nów, podczas którego w oknach wybranych kawiarni, restauracji czy księgarni można oglądać prace twórców i twórczyń ze Stowarzyszenia Nów. Nowe Rzemiosło, do końca listopada 2024 roku gości w Krakowie.

Za sprawą projektu X Nów rzemiosło w Polsce wychodzi z przestrzeni galeryjnych na ulice miast. Pojawia się w witrynach lokali usługowych: księgarni, butików, kawiarni czy restauracji i – jak tłumaczy Jakub Przyborowski, prezes Stowarzyszenia Nów. Nowe Rzemiosło – tymczasowo przemienia fragment miasta w otwartą galerię.

– Ekspozycje w oknach wystawowych tworzą spójną trasę niezobowiązująco zapraszającą przechodniów do spacerów w towarzystwie unikatowych obiektów wykonanych przez twórców ze Stowarzyszenia Nów. Nowe Rzemiosło – mówi Jakub Przyborowski i dodaje, że jednocześnie X Nów to przypomnienie rzemieślniczej historii miast, wypełnionych niegdyś warsztatami i pracowniami. – Lata dynamicznych procesów gospodarczych i społecznych zmieniły wizerunek miast i charakter oferowanych w nich usług. W tym czasie zmieniało się też samo rzemiosło, odchodząc od wytwórczej tradycji manufaktur na rzecz poszukiwania oryginalności, autorskiego charakteru i artystycznej ekspresji. Projekt X Nów jest więc symbolicznym powrotem nowego rzemiosła do tkanki miejskiej, na chwilę zajmującego miejsce współczesnych usług – mówi prezes Stowarzyszenia Nów. Nowe Rzemiosło.

Cyryl Zakrzewski, Nexus Lamp / Restauracja Orsi, ul. Solna 1 (Fot. Michał Massa Mąsior)

Witryny krakowskich lokali biorących udział w projekcie X Nów to pomysł na spacer szlakiem nowego polskiego rzemiosła

Wydarzenie X Nów, dobrze znane mieszkańcom Warszawy, teraz wyrusza na podbój Krakowa. Jak wyjaśnia Jakub Przyborowski, to część większego planu. – Od samego początku mieliśmy zamiar przeniesienia projektu X Nów do innych polskich miast, w końcu Stowarzyszenie zrzesza twórców z całej Polski. Po warszawskich odsłonach X Nów okazja do zaprezentowania współczesnego rzemiosła w Krakowie pojawiła się za sprawą festiwalu Sztuka do Rzeczy – Design w Krakowie, wspierającego i promującego inicjatywy związane ze sztuką użytkową i współczesnym rzemiosłem. Przez cały listopad ekspozycje na Kazimierzu i Podgórzu będą całodobowo dostępne dla zwiedzających, towarzysząc innym wydarzeniom zaplanowanym w programie festiwalu – wyjaśnia Jakub Przyborowski.

Gdzie w Krakowie szukać ekspozycji X Nów? Obiekty można oglądać do końca listopada w witrynach: księgarni Lokator, restauracji Luktung, kawiarni Emigrant Coffee, siedziby Stowarzyszenia FestivAlt, piekarni Massolit Bakes, restauracji Orsi, salonu optycznego Binokle, butiku Wasalaa i sklepu Rzeczy Same. Poszczególne ekspozycje wchodzą w dialog z aranżacją lokali lub ją uzupełniają, a wszystkie razem tworzą spójną trasę spacerów.

P55 Mirrors, lustra Blue Cob, Magenta Lit, Yellow Cad z serii Color / Kawiarnia Emigrant Coffee, ul. Kalwaryjska 1 (Fot. Michał Massa Mąsior)

Krakowska edycja wydarzenia X Nów odbywa się na Kazimierzu i Podgórzu, nawiązując do rzemieślniczych tradycji tych dzielnic

W krakowskiej edycji X Nów bierze udział 11 rzemieślników i rzemieślniczek z całej Polski. Swoje prace pokazują: Kalina Bańka-Kulka, Monika Dąbrowska-Picewicz, Katarzyna Harasym, Paweł Jasiewicz, Olga Milczyńska, P55 Mirrors, Marcin Skalski, Studio Tafla, Jakub Święcicki, Cyryl Zakrzewski oraz Magdalena Zarychta. Jak przekonują twórcy, projekt X Nów to nie tylko możliwość pokazania swoich prac w nowym otoczeniu.

– Projekt X Nów oferuje artystom znacznie więcej niż tylko promocję ich twórczości i wsparcie dla całego Stowarzyszenia Nów. Nowe Rzemiosło. Przede wszystkim to próba przełamania tradycyjnej bariery między twórcą a odbiorcą – mówi Jakub Święcicki, projektant tekstyliów i haftów komputerowych, i wyjaśnia: – Umiejscowienie wystawy w tkance miejskiej pozwala na zredukowanie dystansu i umożliwia potencjalnym zwiedzającym ekspozycję na bardziej spontaniczny kontakt ze sztuką. Zamiast formalnego wejścia do galeryjnego white cube’a, często poprzedzonego zakupem biletu, przechodnie mogą przystanąć, przyjrzeć się pracom i – jeżeli tego potrzebują – wtopić się w tłum. Dzięki dostępności wystaw 24/7 nasze prace można podziwiać zarówno w drodze do pracy, jak i podczas wieczornego spaceru z przyjaciółmi.

X Nów to także sposób na przywrócenie pamięci o rzemieślniczej historii miast. – Fakt, że sztuka i rzemiosło „wychodzą do ludzi”, ma ogromne znaczenie. Dzięki temu widzowie mają szansę odkryć, że twórczość artystyczna i rzemiosło są nieodłączną częścią ich codziennej przestrzeni i lokalnej tożsamości – dodaje Jakub Święcicki.

Olga Milczyńska, TUT / Piekarnia Massolit Bakes, ul. Targowa 3 (Fot. Michał Massa Mąsior)

Projekt X Nów nieprzypadkowo będzie gościć w krakowskich dzielnicach Kazimierz i Podgórze, historycznie związanych z rzemiosłem. – Podgórze zawsze miało robotniczo-rzemieślniczy charakter, było pełne małych zakładów, warsztatów i magazynów. Stanowiło produkcyjne zaplecze Krakowa w czasach, gdy wszystkie dobra musiały być stworzone na miejscu. Idea prezentowania nowego rzemiosła doskonale wpisuje się w genius loci tej części miasta. Niektóre z witryn, w których prezentowane są obiekty, należały kiedyś do znajdujących się tu zakładów rzemieślniczych – podkreśla projektant Marcin Skalski, a Magdalena Zarychta, która zajmuje się m.in. szkłem artystycznym i użytkowym, dodaje: – Każde miasto ma swoje rzemieślnicze tradycje. Na początku XX wieku próbę odnowienia, podniesienia artystycznej jakości produkcji rzemieślniczej podejmowało Stowarzyszenie Warsztaty Krakowskie. Dowodem na to, że sztuka może wiązać się z każdym przejawem życia, była działalność Stanisława Wyspiańskiego. Dzisiaj Stowarzyszenie Nów. Nowe Rzemiosło pokazuje i opowiada o współczesnej pracy z tradycyjnym materiałem.

Natalia Jeziorek
  1. Kultura
  2. Design
  3. X Nów składa hołd polskiemu rzemiosłu. Najnowsza edycja odbywa się w Krakowie
Proszę czekać..
Zamknij