Nowa wystawa w Galerii Visual Crafters pozwala zajrzeć za kulisy pracy Ivana Bambalina, multidyscyplinarnego artysty i jednego z najciekawszych reżyserów młodego pokolenia.
– Pierwszą kamerę dostałem, gdy miałem 15 lat. Niedawno skończyłem 25 lat, to zatem dobry moment na podsumowanie moich dotychczasowych projektów – mówi Ivan Bambalin, pochodzący z Białorusi artysta, która od lat mieszka i tworzy w Polsce. Tematem jego multidyscyplinarnej twórczości są bieżące wydarzenia polityczne, jak wojna w Ukrainie czy protesty przeciwko białoruskiemu reżimowi, a także granice samoekspresji, kwestie tożsamościowe i powidoki codzienności.
Podstawowym medium Bambalina jest film, choć artysta równie swobodnie posługuje się rysunkiem i animacją. Jego eklektyczne projekty łączą nowofalowy klimat z estetyką ery VHS i sennym surrealizmem. Stąd w jego filmach zwyczajne z pozoru biuro zamieszkują postacie rodem z antycznych mitologii, luksusowe hotele przeobrażają się w plany godne „Twin Peaks”, a modelki okazują się stylowymi cyborgami.
Unikatowy styl Bambalina zapewnił mu tytuł jednego z najciekawszych reżyserów młodego pokolenia. Dziś artysta może się pochwalić współpracą z wieloma polskimi i światowymi markami, muzykami oraz magazynami, w tym „Vogue Polska”. Bambalin jest twórcą tęczowych klipów zrealizowanych przy okazji Miesiąca Dumy – „Miłość jest.” i „Szukając siebie”.
Wszechstronnej twórczości Bambalina poświęcono wystawę „Story-Drawing” w warszawskiej Galerii Visual Crafters. Prezentowanym kadrom filmowym towarzyszyć będą stojące za nimi historie, ciekawostki i inspiracje, które pozwolą zwiedzającym zajrzeć za kulisy pracy artysty. To wszystko z typową dla Bambalina szczyptą humoru i dystansu do tradycji sztuki filmowej.
– Na wystawie pojawiają się scenariusze, storyboardy i notatki z opisywanymi pomysłami, które od lat żyją na papierze. Długo chowały się w pudełkach i szafach, a teraz mają okazję ujrzeć światło dzienne. Całości dopełniają zdjęcia z backstage’u z planów filmowych od moich czasów studenckich do dziś. To opowieść o tym, co działo się przed i za kamerą – dodaje reżyser.
Prezentowane rysunki artysty będą dostępne do kupienia, a połowa dochodu z ich sprzedaży będzie przeznaczona na wsparcie Ukrainy.
Wernisaż „Story-Drawing” odbędzie się 24 sierpnia o godz. 18. Wystawę będzie można oglądać do 9 września.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.