Znaleziono 0 artykułów
22.03.2019
Artykuł partnerski

Zrównoważona moda: jak wcielić w życie jej postulaty?

22.03.2019
Kolekcja GUESS (Fot. materiały prasowe)

W obliczu kryzysu klimatycznego zaczynamy żyć bardziej odpowiedzialnie, świadomie i zdrowo. Jednym z elementów proekologicznego podejścia jest zaangażowanie w zrównoważoną modę. Jak skutecznie zmienić swoje przyzwyczajenia?

„Będę kupować mniej”, „Zostanę wegetarianką”, „Do pracy dojadę na rowerze” – coraz więcej postanowień, nie tylko noworocznych, dotyczy ekologicznego stylu życia. W trosce o naszą planetę ograniczamy konsumpcję, rezygnujemy z samochodu i segregujemy śmieci, wierząc w to, że każdy z nas może przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego. A zmiana na globalnym poziomie może dokonać się nie tylko dzięki zaangażowaniu wielkich koncernów, ale także dzięki nam.

Przemysł odzieżowy też stawia sobie wyzwanie. Jako że należy do jednej z branż, które odpowiadają za zanieczyszczenie środowiska, dokonać musi szeregu zmian. Rocznie produkuje się około stu miliardów sztuk odzieży. Co więcej, wytwarzanie ubrań i dodatków wykorzystuje zasoby w sposób ekscesywny. Do wykonania jednego T-shirtu zużywa się nawet pięć tysięcy litrów wody!

Zielona rewolucja trwa! (Fot. Getty Images)

W ostatnich latach liderzy branży działają na rzecz wzmocnienia świadomości. W 2018 roku rynek etycznej mody zanotował wzrost o niemal 20 proc. Stella McCartney, jedna z pierwszych projektantek, które zrezygnowały z futer i skóry, prowadzi teraz w ramach ONZ działania na rzecz realizowania ekologicznych postulatów w modzie. W lutym w Los Angeles po raz pierwszy odbył się Vegan Fashion Week. Coraz więcej marek przyłącza się do zielonej rewolucji.

Jedną z nich jest GUESS, który coraz mocniej angażuje się w działanie na rzecz szerzenia świadomości ekologicznej. GUESS Sustainability Plan zakłada m.in. uczestnictwo w Better Cotton Initiative, czyli inicjatywie stworzonej po to, by udoskonalić globalną produkcję bawełny. GUESS już w 2016 roku zobowiązał się także do zmniejszenia wykorzystania wody przy produkcji ubrań. Udało się już oszczędzić 2,5 miliona litrów, czyli dzienną porcję wody pitnej dla miliona ludzi! Marka chce podwoić tę liczbę do 2021 roku.

GUESS lansuje także kolekcje uszyte z ekologicznych materiałów, zwłaszcza 100-procentowej bawełny organicznej, którą uprawia się bez nawozów, pestycydów i GMO. Ubrania z tej tkaniny znalazły się w najnowszej kolekcji marki.

W linii damskiej znajdziemy wycięte body i kostiumy kąpielowe w stylu lat 90. z wyrazistym logo GUESS, zapinane swetry, lansowane teraz przez influencerki, a także T-shirty. W męskiej dominują T-shirty, dżinsy i denimowe kurtki. Kolekcja to punkt wyjścia do szeroko zakrojonych akcji.

W ramach wydarzenia Shopping Experience powered by Vogue Polska dzięki marce Guess Wasze stare ubrania zyskają nowe życie. W sklepie marki stylistka Zofia Ślotała stworzy na naszych ulubionych albo zupełnie nowych ubraniach (nie tylko marki GUESS!) prawdziwe dzieła sztuki. Rozkwitną na nich wzory, pojawi się eklektyczny miks kolorów, zagoszczą grafiki niczym z murali. Dżinsy, a także denimowe kurtki, czy koszule mogą też zyskać łatki, naszywki i przypinki. Uczestnicy akcji otrzymają w prezencie plecak wykonany z papieru z recyklingu, który też można spersonalizować. Wszystko w imię trendu na kustomizację, który wpisuje się w ekologiczne podejście do życia. Ubrania, stając się jedynymi w swoim rodzaju, nabierają dla właściciela wartości, a w efekcie służą mu przez długie lata.

Shopping Experience powered by Vogue Polska
Troska o planetę to nasz obowiązek (Fot. Getty Images)

Długie trwanie przedmiotów, a także dawanie im drugiego życia to sposób na to, żeby zrównoważoną modę wprowadzić do codziennego życia. Niezależnie od trendów podchwytywanych przez wielkie marki każdy konsument może nosić się bardziej ekologicznie. Jak przeprowadzić zieloną rewolucję w swojej szafie?

Po pierwsze, zwracajmy baczną uwagę na to, co kupujemy. Możemy podjąć wyzwanie ograniczenia liczby ubrań, ale minimalizm nie jest dla wszystkich. Można jednak zapewnić sobie stały dopływ nowości do szafy bez obciążania środowiska naturalnego. Wystarczy zaopatrywać się w ubrania z drugiej ręki. Ubrania vintage z minionych epok można znaleźć w second-handach. Nie dość, że retro jest supermodne, to jeszcze pozwala nosić ubrania z historią, niepowtarzalne, naznaczone osobowością poprzednich właścicieli. Równie dobrą metodą „kupowania” jest wymianka ciuchowa. Oddając koleżankom ubrania, które już nam się znudziły, zyskujemy całkiem nową „kolekcję” z innej szafy. Coraz więcej serwisów internetowych, także w Polsce, oferuje wypożyczanie ubrań. Na specjalne okazje, ale także na co dzień. Zamiast inwestować w kreację, która posłuży nam tylko na wielkie wyjście, możemy ją wypożyczyć, a dzięki temu oszczędzić nie tylko pieniądze, ale też środowisko naturalne. Obowiązkiem każdej osoby zaangażowanej w świadomą modę jest także śledzenie działalności ekologicznych marek. Coraz więcej domów mody rezygnuje z futer, coraz częściej też produkowane są dodatki z wegańskich zastępników skóry. Na rynku co i rusz pojawiają się także technologiczne nowinki. W laboratoriach powstają nowe materiały, do powszechnego użytku wchodzi druk 3D, pozwalający ograniczyć zużycie zasobów. Sieciówki oferują nawet ubrania i dodatki uszyte z materiałów z recyklingu. Bycie eko jeszcze nigdy nie było tak proste. I tak konieczne.

Zapraszamy na panel o ekologicznej modzie, który odbędzie się 30 marca o godz. 17:30 w The Designer Gallery w Galerii Mokotów. Panel prowadzi Basia Czyżewska, udział wezmą Zofia Ślotała (wystąpienie o EKO inicjatywie marki Guess), Marta Dyks oraz Agnieszka Polkowska. Na wydarzenie będzie obowiązywać wcześniejsza rejestracja, o starcie której poinformujemy już wkrótce na Vogue.pl.

Redakcja Vogue.pl
  1. Shopping Experience
  2. Zrównoważona moda: jak wcielić w życie jej postulaty?
Proszę czekać..
Zamknij