Dom Mody Herse na archiwalnych fotografiach
Warszawski dom mody założony przez Bogusława Herse na przełomie XIX i XX wieku ubierał najbardziej eleganckich mieszkańców stolicy. Na ilustracjach, rycinach i zdjęciach możemy zobaczyć, jak powstawały kolekcje, katalogi i reklamy, zajrzymy też do wnętrza siedziby firmy, a także dowiemy się, kto tworzył, szył i nosił kreacje, które powodzeniem mogłyby zachwycić Paryż.
Wywodząca się z Francji rodzina Herse uciekła z Paryża na przełomie XVI i XVII wieku z powodu prześladowań religijnych. Schroniła się na terenie jednego z księstw niemieckich, stamtąd trafiła do Wielkiego Księstwa Poznańskiego, a w końcu do Warszawy. Tu od od 1868 do 1936 roku Bogusław Herse i jego następcy budowali swoje imperium. Nie było pod koniec XIX wieku i w międzywojniu w stolicy eleganta, który nie ubierałby się u Hersego. Do dziś zachowało się tylko kilka elementów odzieży i dodatków, które zaskakują wyrafinowaną formą (można je zobaczyć w Galerii Ubioru na wystawie „Rzeczy warszawskie” w Muzeum Warszawy). O świetności domu mody przypominają ilustracje, ryciny i zdjęcia, ukazujące pełne przepychu kreacje wieczorowe szyte dla gwiazd, przepastne wnętrza siedzib firmy – najpierw przy Senatorskiej, a potem Marszałkowskiej, oraz twórców potęgi – Hersego i jego rodziny.
Spotkanie z autorką książki „Herse. Warszawski dom mody”, Agnieszką Dąbrowską odbędzie się już jutro, o godzinie 18:00 w Muzeum Warszawy (Rynek Starego Miasta 32). Towarzyszyć jej będą historyk sztuki i kolekcjoner mody Adam Leja oraz dziennikarka Vogue.pl Anna Konieczyńska. Dyskusję poprowadzi Ewa Krajewska. Monografię patronatem objął magazyn „Vogue Polska”.
10/10Dom Mody Herse na archiwalnych zdjęciach
Klatka schodowa w siedzibie Domu Mody Bogusław Herse przy ul. Marszałkowskiej 150 na okładce katalogu [zima 1901b], il. nieznany, w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie / Cyfrowe Muzeum Narodowe