Znaleziono 0 artykułów
06.04.2020

Akcja Żonkile: Łączy nas pamięć

Julia Właszczuk

19 kwietnia przypada 77. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Z tej okazji już po raz ósmy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza do udziału w społeczno-edukacyjnej akcji Żonkile. Tym razem wirtualnie. 

W czasie II wojny światowej w otoczonym murem getcie warszawskim Niemcy zamknęli ponad 400 tysięcy Żydów. Blisko 300 tysięcy z nich wywieziono do obozów zagłady, a dziesiątki tysięcy zmarły z głodu i chorób. Latem 1942 roku Niemcy rozpoczęli wielką akcję likwidacyjną getta. 19 kwietnia 1943 roku dwa tysiące niemieckich żołnierzy wkroczyło do getta, jednak napotkali oni opór ze strony tych, którzy nie mając nic do stracenia, stanęli do nierównej walki. Przez kolejny miesiąc życie straciło kilkadziesiąt tysięcy osób, w tym wielu młodych powstańców. Powstanie upadło 16 maja. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Przenosimy #AkcjaŻonkile do internetu! 🌼 Jak co roku zachęcamy Was do udziału w tegorocznej akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. W siedmiu poprzednich edycjach nasi wolontariusze rozdawali papierowe kwiaty – znak pamięci o tych, którzy uczestniczyli i zginęli w powstaniu w getcie warszawskim. 🌼 Tegoroczna edycja będzie szczególna, bo i szczególne są warunki, z którymi przyszło nam się zmierzyć.💥 Wolontariusze nie wyjdą tym razem na ulice Warszawy💥 ale my przenosimy akcję do internetu! 🌼 Już teraz zachęcamy do pobrania szablonu żonkila, samodzielnego złożenia go i udostępnienia 19 kwietnia w swoich social mediach. Publikacje oznaczajcie hashtagami ➡️#akcjaŻonkile i #ŁączyNasPamięć⬅️ O innych wirtualnych formach udziału w akcji, będziemy szczegółowo pisać tutaj w najbliższych dniach 😊🖐 #zostańwdomu i pokaż że, mimo wyjątkowych okoliczności, łączy nas pamięć! __________________ Dajcie znać w komentarzach, co sądzicie o takiej zmianie formuły #akcjaŻonkile 🙏 #polinmuseum #akcjażonkile #łącyznaspamięć #historia #powstaniewgetciewarszawskim #warsawghettouprising #warsaw #warszawa #19kwietnia #akcjaspoleczna #zostańwdomu #polska #poland #warszawa #warsaw #daffodil

Post udostępniony przez Muzeum POLIN (@polinmuseum)

By uczcić pamięć powstańców Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zainicjowało społeczno-edukacyjną akcję Żonkile. Pod hasłem „Łączy nas pamięć” każdego roku na ulicach Warszawy można było spotkać tysiące wolontariuszy rozdających papierowe żonkile, które stały się symbolem dramatycznych wydarzeń 1943 roku. Ósma edycja akcji będzie jednak różniła się od poprzednich. Ze względu na konieczność pozostania w domach Muzeum POLIN zdecydowało się przenieść Żonkile do przestrzeni wirtualnej.

Będzie to szczególna edycja, bo i szczególne są warunki, z którymi przyszło nam się zmierzyć. W sytuacji, która zmusza nas do zachowania społecznego dystansu, jeszcze bardziej doceniamy wartość wspólnoty i ludzkiej solidarności – napisali organizatorzy. W ramach tegorocznej odsłony akcji każdy z nas będzie mógł sam stworzyć swojego żonkila. By to zrobić wystarczy pobrać szablon ze strony muzeum, wydrukować go i złożyć, a następnie udostępnić w mediach społecznościowych zdjęcie z hasztagami #ŁączyNasPamięć oraz #AkcjaŻonkile. 

Ci, którzy nie mają drukarki (lub zacięcia artystycznego) mogą zaangażować się w akcję i uczcić pamięć powstańców, np. dodając żonkilową nakładkę na zdjęcie profilowe na Facebooku. Ambasadorami akcji zostali, m.in. Dawid Podsiadło, Dorota Wellman i Andrej Seweryn. 

– W niepewnych czasach wspomnijmy tych, którzy ginęli bez żadnej nadziei, sami pielęgnując życzliwość, wzajemny szacunek, troskę o dobro wspólne i solidarność z potrzebującymi. Choć nie możemy się spotkać, bądźmy tego dnia razem. Niech połączy nas pamięć – zachęcają organizatorzy.  

Szczegóły akcji znajdziecie pod linkiem.

5/6Akcja Żonkile: Łączy nas pamięć

Barbara Kurdej-Szatan

  1. Styl życia
  2. Społeczeństwo
  3. Akcja Żonkile: Łączy nas pamięć
Proszę czekać..
Zamknij