Kansai Yamamoto: Ulubieniec Davida Bowiego
Projektant mody Kansai Yamamoto zmarł w wieku 76 lat. Jego ubrania, które zacierały granice płci, nosił na scenie David Bowie. A kolekcjami Japończyka inspirowali się Marc Jacobs, Jeremy Scott i Nicolas Ghesquière. Prezentujemy najpiękniejsze zdjęcia Yamamoto z pokazów, sesji i sceny.
Córka Kansaia Yamamoto, Mirai potwierdziła na Instagramie, że 21 lipca ojciec przegrał walkę z rakiem. „W moich oczach był nie tylko eklektyczną i energiczną duszą, ale również troskliwym, dobrodusznym i kochającym opiekunem… Chcę podziękować wszystkim, którzy wpłynęli na jego życie. Bez was jego dziedzictwo by nie istniało” – napisała.
Bezkompromisowe podejście Yamamoto do koloru, wzoru i sylwetek zapoczątkowało neutralny płciowo sposób ubierania się. Dzięki niemu mężczyźni zaczęli skłaniać się ku kobiecym stylizacjom.
Po pokazie w Londynie w roku 1971, który był kamieniem milowym w jego karierze, Yamamoto zaczął pokazywać kolekcje w Paryżu, torując drogę całemu pokoleniu japońskich projektantów, takich jak Rei Kawakubo z Comme des Garçons czy Yohji Yamamoto, który kontynuował pokazy we francuskiej stolicy.
Yamamoto jest prawdopodobnie najbardziej znany z bliskiej współpracy z nieżyjącym już Davidem Bowie. Muzyk poznał jego prace we wczesnych latach 70., a estetyka Yamamoto pomogła mu stworzyć Ziggy’ego Stardusta i Aladdina Sane’a. Yamamoto maczał palce w niektórych z najbardziej rozpoznawalnych stylizacji Bowiego – od asymetrycznych kombinezonów, przez satynowe bluzki, po buty na platformach. Projektant pokazał też Bowiemu japońską sztukę hikinuki, która pozwala performerom szybko zmieniać kostiumy na scenie (stało się to kluczowym elementem trasy koncertowej Ziggy’ego Stardusta).
– David był prawdziwie awangardowy. Jego energia rezonowała z moim pragnieniem wyruszenia w świat – powiedział Yamamoto w rozmowie z portalem The Cut w 2018 roku. – David czuł, że energia moich projektów współtworzyła jego własną energię. Wiedział, że nosząc moje ubrania na scenie, wywoła silną reakcję widowni.
W ostatnim czasie Yamamoto pomagał przy kolekcji Louis Vuitton Resort 2018, dodając ilustracje kabuki do torebek z monogramami i cekinowych sukienek. A Nicolas Ghesquière to tylko jeden z wielu współczesnych projektantów inspirujących się Yamamoto. We wpisie opublikowanym na Instagramie, po informacji o jego śmierci, Marc Jacobs wspominał spotkanie z projektantem, kiedy był 17-letnim uczniem. „To wpłynęło na moje podejście do pokazów. Jestem wdzięczny, że dostrzegł we mnie iskrę” – napisał. Dyrektor kreatywny Moschino, Jeremy Scott dodał: „Był jednym z moich ulubionych projektantów… Nigdy nie zapomnę naszej rozmowy i wspaniałych komplementów, jakie mi prawił”.
Zobacz zdjęcia prezentuje dziedzictwo projektanta.
Artykuł po raz pierwszy ukazał się na stronie brytyjskiego "Vogue'a".
1/22Kansai Yamamoto: Ulubieniec Davida Bowiego
1971
27-letni Yamamoto przed Portobello Hotel w Londynie po udanej podróży prezentującej jego projekty w Wielkiej Brytanii.