Ściana Wschodnia: Beton, stal i szkło
Budząca skrajne emocje Ściana Wschodnia jest nieodłączną częścią stołecznego krajobrazu. Od 24 października wystawa „Ściana Wschodnia. Architektura Zbigniewa Karpińskiego” poświęcona kompleksowi budynków z lat 60 będzie dostępna online.
Modna, nowoczesna, wielkomiejska – taka wydawała się z początku Ściana Wschodnia. Zabudowa wschodniej strony ulicy Marszałkowskiej, pomiędzy Alejami Jerozolimskimi a ulicą Świętokrzyską, obejmująca takie budynki jak Domy Towarowe Centrum, Rotunda, Sezam, Universal czy kino Relax, to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów warszawskiego krajobrazu. Jedni uważają ją za perłę modernizmu, zabytek, który należy chronić, inni twierdząc, że szpeci krajobraz, domagają się jej stopniowej likwidacji.
Zespół Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki postanowił przyjrzeć się fenomenowi modernistycznej wizytówki stolicy oraz sylwetce jej architekta. Wystawę „Ściana Wschodnia. Architektura Zbigniewa Karpińskiego” będzie można oglądać online od 24 października.
Kompleks architektoniczny jest unikatowym w skali Polski projektem, wykraczającym poza ówczesne (Ściana Wschodnia powstała w latach 1962-1969) jakości architektoniczne i przestrzenne. Organizatorzy wystawy nie tylko pokażą historię modernistycznej zabudowy, ale również wskażą, jakie znaczenie miała Ściana Wschodnia dla warszawiaków kiedyś, czym jest dzisiaj, a jak może oddziaływać w przyszłości.
Drugim bohaterem, a zarazem swego rodzaju przewodnikiem po wystawie jest Zbigniew Karpiński, jeden z najważniejszych polskich architektów, laureat wielu nagród, praktyk i dydaktyk zarazem. Dla Karpińskiego Ściana Wschodnia była dziełem życia. Jego ambitny projekt wpłynął na kształt ścisłego centrum stolicy.
Jak przekonują organizatorzy wystawy, Ściana Wschodnia pozostaje świadectwem swoich czasów. Zasługuje więc nie tylko na uwagę, ale również ochronę, szczególnie w obliczu kolejnych inwestycji w tej części miasta.
Od 24 października wystawa „Ściana Wschodnia. Architektura Zbigniewa Karpińskiego” poświęcona kompleksowi budynków z lat 60 będzie dostępna online. Szczegóły wydarzenia można znaleźć pod linkiem.
3/12Poznaj historię kontrowersyjnej Ściany Wschodniej w Warszawie
Dzieci bawiące się przy fontannie w Pasażu Śródmiejskim