Praca nad bliskością, współczesna dorosłość, rezygnacja z macierzyństwa, rodzina patchworkowa, bycie rodzicem dziecka w spektrum autyzmu – to tematy książek psychologicznych i wywiadów wydanych w tym roku. Polecamy najciekawsze z nich.
Edukacja i przejęcie kontroli nad własnym życiem
„O zmierzchu. Jak przestać bać się życia i przeżyć je po swojemu”, Marta Niedźwiecka, wydawnictwo WAB.
– Czasy są nieznośnie skomplikowane i naprawdę bardzo trudne, wymagające mnóstwa umiejętności, których nikt nam nie przekazał. Czujemy się zdezorientowani w stopniu nieporównywalnym do żadnych innych momentów w historii – mówi znana terapeutka, sex coachka Marta Niedzwiecka. Wydała wyczekiwaną książkę pod tytułem „O zmierzchu”, takim samym, jaki nosi jej popularny podcast. W swojej narracji używa formy czasownika, która pozwala utożsamić się z każdą płcią. Pisze o tym, że seks „nie zrobi się sam”, poleca, również w podtytule, żeby przestać bać się życia, wziąć odpowiedzialność i zacząć działać zgodnie ze sobą. To doskonały podręcznik, ale dla średnio zaawansowanych, władających językiem emocji, znających już trochę sztukę samopoznania, wykształconych na wielu sezonach „Zmierzchów”.
Lekcja dorosłości
„Madame Monday. Po dorosłemu”, Joanna Flis, wydawnictwo Agora
Dojrzałość ma czarny PR, kojarzy się z nudą i stagnacją, z brakiem wyzwań. Ale to błędne założenie, wpajane nam przez popkulturę, która afirmuje młodość, jak przekonuje psycholożka, psychoterapeutka i podcasterka Joanna Flis. W swojej najnowszej książce uczy mądrze się starzeć, korzystając ze zdobytych zasobów. A to oznacza na przykład elastyczność, zerwanie z idealizacją i akceptację niedoskonałości czy przeciętności. Dojrzałość oznacza też szczerą umiejętność przyznania się do niewiedzy czy porażki. Odcięcie się od przeszłości i odpowiedzialność za życie tu i teraz. Jak pisze Joanna Flis, powołując się na własne doświadczenia po buncie dojrzewania i rewolucjach młodości, to właśnie dorosłość okazuje się czasem spokoju oraz spełnienia, związanego z projektowaniem świata na własnych zasadach.
Bliskość, czyli fundament miłości
„Mądra bliskość. Jak dbać o siebie i innych”, Agnieszka Kozak, wydawnictwo Mando Inside
Uważamy się za rodzinnych, zabiegamy o partnera, partnerkę, ale czy umiemy budować bliskie więzi? Jak pisze Agnieszka Kozak, bliskość „to autentyczne spotkanie. Bez lęku. Z miłością. Z wdzięcznością”. Intymny kontakt, który pozwala zrzucić maskę i rozbroić się, zostać zaakceptowanym takim, jakim się jest. Psycholożka nazywa bliskość CUD-em, w którym to skrócie C oznacza czułość dla siebie i cierpliwość, U – uważność i uwzględnianie swoich emocji oraz potrzeb, D – delikatność i docenienie.
Życie bez dzieci
„Bezdzietne z wyboru” Justyna Dżbik-Kluge, wydawnictwo WAB
– Dobrze sobie w życiu zadawać różne pytania. Warto pamiętać, że odpowiedź na pytanie „Dlaczego kobieta nie ma dzieci” najczęściej brzmi: „To skomplikowane”. To, czy mamy dzieci, czy ich nie mamy, wynika z wielu czynników, splotu okoliczności – mówi Justyna Dżbik-Kluge, prywatnie „przyzwoita mama”, która o niemacierzyństwie empatycznie rozmawia z różnymi kobietami, poszerzając perspektywę spojrzenia na ten temat.
Świadoma seksualność po sześćdziesiątce
„Najlepsze przed tobą. O dojrzałej sztuce kochania”, Klaudia Latosik i Olga Żukowicz, Silver Oficyna Wydawnicza
Po sześćdziesiątce ciało mierzy się z nowymi wyzwaniami, ale seksualność wcale nie znika. Według badaczy z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Opolskiego (dr R. Gierymski, K. Sałacka) aż 68 procent seniorek i 70 procent seniorów jest aktywnych seksualnie, choć tylko 67 procent z nich czerpie ze swojego życia erotycznego satysfakcję. Psychoterapeutki Klaudia Latosik i Olga Żukowicz twierdzą, że to kwestia braku umiejętności, bo seks na tym etapie wymaga większej świadomości ciała i własnych potrzeb. Potrzebne są otwartość i technika, co w praktyce oznacza nadrobienie potężnych zaległości z edukacji seksualnej całego pokolenia. „Najlepsze przed tobą” to idealny podręcznik.
Bez pośpiechu, świadomiej, czyli o współczesnej wolności
„Przędza. O poszukiwaniu wewnętrznej wolności”, Natalia de Barbaro, Wydawnictwo Agora
Natalia de Barbaro każe nam zwolnić. – Świat jest zainfekowany schematem „albo, albo”, a ja chcę, i do tego namawiam innych, doświadczać obecności w swoim życiu bez skali. Chcę sobie towarzyszyć w tym, jak jest tu i teraz – tłumaczy i podaje ćwiczenia, które uziemiają, przywracają smak zwykłego, prozaicznego życia – „dostrzeganie kwiatka przy drodze” czy „pogłaskanie kota”. W tej spokojnej aurze De Barbaro znajduje przestrzeń, żeby podzielić się prywatnymi wyzwaniami – mówi o bezpłodności, adopcji, rodzicielstwie, ale też budowaniu życia zawodowego i nauce odpuszczania. – Wiele kobiet buja się na wymyślonej przez siebie skali. Albo jest świetnie, albo beznadziejnie – zauważa oraz uczy, jak zacząć akceptować rzeczywistość i wsłuchiwać się we własną intuicję.
Rodzicielstwo w cieniu spektrum autyzmu
„Synu, jesteś kotem”, Katarzyna Michalczak, wydawnictwo Cyranka
Dla Katarzyny Michalczak, matki chłopca w spektrum autyzmu, rodzicielstwo jest służbą. Jak wspomina, przez dekadę uważała samą siebie za złą matkę, a kiedy wreszcie usłyszała diagnozę i mogła odrzucić poczucie winy, zaczęła pracę nad dotarciem do swojego dziecka. Choć często nie potrafiła przyjąć jego perspektywy, pragnęła zapewnić mu wsparcie i bliskość. Książka stała się zapisem tej podróży. „Jak akceptować swoje dziecko, kiedy się go zupełnie nie rozumie? Jak to zrobić, żeby widzieć je naprawdę?” – pisze wydawca. Katarzyna Michalczak dodaje: – Bliskość to dla mnie zaufanie. Bliskość jest wtedy, kiedy każda z osób w relacji czuje się swobodnie na tyle, na ile to możliwe. Na swoich warunkach.
Jak pielęgnować relację miłosną, żeby trwała
„Sztuka bycia razem”, Agata Stola, Dawid Krawczyk, Robert Kowalczyk, Wydawnictwo Agora
Zakochanie jest ekscytujące, ale to wstępna faza relacji, która z czasem przemija, a wartości w związku ewoluują. Żeby mógł trwać i być wciąż satysfakcjonujący, wymaga pracy, a życie seksualne jest papierkiem lakmusowym zmian. Agata Stoła i Robert Kowalczyk, czyli seksuolodzy prowadzący terapie par, dzielą się swoim gabinetowym doświadczeniem w rozmowie z dziennikarzem Dawidem Krawczykiem. Odpowiadają między innymi na pytania: „Dlaczego bliskość nie sprzyja wysokiej temperaturze seksualnej? Jak podsycać napięcie, rozwijając fantazje? Kiedy pornografia jest przydatna, a kiedy staje się zagrożeniem? Jak poradzić sobie z różnicami libido w parze?”
Depresja mężczyzny
„Męska depresja. Jak rozbić pancerz”, Krzysztof Krajewski Siuda, wydawnictwo Mando
Według statystyk depresja ma kobiecą twarz, ale specjaliści od lat wiedzą, że to przekłamanie, któremu winne jest zbyt późne diagnozowanie choroby u mężczyzn. Przyczyną mogą być nietypowe objawy – na przykład zamiast wycofania nadaktywność i zadaniowość, ale też nieokazywanie smutku, wynikające z patriarchalnej presji, która wciąż nie pozwala chłopcom płakać, a mężczyznom przyznawać się do słabości. Maska silnego macho staje się więc fasadą cierpienia i choroby, która zbiera śmiertelne żniwo. Ryzyko śmierci wynosi 8 procent przy leczonej depresji i aż 15 procent, gdy choroba nie jest leczona. – Sami sobie odpowiedzmy na pytanie, w której grupie chcielibyśmy być, jaką mieć szansę na życie – mówi w wywiadzie-rzece Szymona Żyśki dr hab. n. med. Krzysztof Krajewski-Siuda, psychiatra i psychoterapeuta. Opracowuje przy tym poradnik dla pacjenta: od wizyty u specjalisty, diagnostyki i niepisanych zasad panujących w gabinecie, przez farmakologię i modele psychoterapii, aż po życie później czy rady dla najbliższych.
Patchwork. Jak uszyć nową rodzinę?
„Patchworki. Jak mądrze i dobrze zszyć nową rodzinę. Rozmowy”, Wojciech Harpula, Wydawnictwo Literackie
Według statystyk co trzecie małżeństwo w Polsce rozpada się. Jeśli para ma dzieci, byli małżonkowie, chcąc nie chcąc, utrzymują ze sobą kontakt, a wchodząc w nowe relacje, rozszerzają je na kolejne osoby – nowych partnerów, czasami ich dzieci, a wtedy również resztę ich rodziny. Tak właśnie może powstawać skomplikowany patchwork, pozszywany z rozmaitych ludzkich osobowości, przekonań i modeli życia. Co zrobić, żeby był mocny i odporny na życiowe zawieruchy? Na to pytanie dziennikarz Wojciech Harpula szuka odpowiedzi w rozmowach między innymi z prawniczką i psycholożką, pedagożką społeczną, terapeutką rodzinną czy patchworkowymi rodzicami.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.