Największy festiwal tęczowego kina w Polsce powraca. Od 17 września, podczas 12. edycji, w ośmiu miastach zobaczymy ponad 50 fabuł i dokumentów o doświadczeniach osób LGBTQ+ na całym świecie. Wybrane produkcje będzie można również oglądać online.
Choć to określenie pojawiło się dopiero w połowie lat 80., queerowe kino rozwijało się dekady wcześniej. Wątki homoerotycznej miłości, zjawisko transpłciowości czy próby uchwycenia queerowej wrażliwości można odnaleźć w powojennym kinie francuskim, awangardowych produkcjach lat 60. czy arthouse’owych filmach artystek i aktywistek drugiej fali feminizmu. Przez lata perspektywa osób LGBTQ+ należała do undergroundu. Dziś queerowe produkcje możemy oglądać w niemal każdym kinie i na platformach streamingowych, a wyoutowani twórcy walczą o najważniejsze filmowe statuetki.
12. edycja LGBT Film Festival w ośmiu miastach Polski
Jednym z najważniejszych wydarzeń poświęconych tęczowym produkcjom jest LGBT Film Festival. Podczas 12. edycji wydarzenia w ośmiu polskich miastach – Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Katowicach i Bydgoszczy – zobaczymy 53 filmy, fabularne i dokumentalne, które przybliżą widzom perspektywę osób LGBTQ+ na całym świecie. W programie, m.in. nominowany do Queer Lion na Festiwalu w Wenecji „Saint-Narcisse”, wyczekiwany film otwarcia „Łabędzi śpiew” z Udo Kierem, Jennifer Coolidge i Lindą Evans w rolach głównych, oraz głośny dokument Hilli Medalii „Transkids”. Ważnym tematem podejmowanym przez filmy będzie doświadczenie homofobicznej przemocy w szkołach.
Wydarzenie rozpocznie się w Warszawie, a tęczowe produkcje będziemy mogli oglądać od 17 do 24 września. Następnie największy polski tęczowy festiwal wyruszy w tournée po Polsce. Aby umożliwić dostęp do prezentowanych filmów możliwie szerokiej publiczności, część oferty będzie prezentowana online, od 4 do 18 października.
Misja inkluzywności
– Staramy się o coraz większą inkluzywność i różnorodność. Chcemy zapewnić ekranową reprezentację możliwie jak najszerszemu spektrum odbiorczyń i odbiorców, odpowiadając zarazem na potrzeby zróżnicowanego grona widzów. Podczas tegorocznej hybrydowej edycji festiwalu zaprezentujemy pełnometrażowe fabuły skierowane do fanów zarówno undergroundowego prowokatora Bruce’a LaBruce’a („Saint-Narcisse”), jak i entuzjastek lesbijskiego coming of age („My First Summer”, „Przeklęta wiosna”). Sekcja dokumentalna obejmie z kolei tematy zaczerpnięte z historii II wojny światowej, jak „Dear Fredy”, przybliżający postać homoseksualnego Żyda, Fredy’ego Hirscha, próbującego ratować dzieci osadzone w Theresienstadt i Auschwitz, ale i te, które wstrząsnęły społecznością zeszłego lata, jak „7-my sierpnia” – mówi programerka Anna Flagmańska.
Szczegółowy plan wydarzenia
Warszawa, Kinoteka 17-24 września
Gdańsk, Kino Kameralne Cafe 17-24 września
Wrocław, Kino Nowe Horyzonty 17-23 września
Kraków, Kino Pod Baranami 17-23 września + e-kinopodbaranami.pl, 24 września-3 października
Łódź, Kino Bodo 18-23 września
Poznań, CKZ/Kino Pałacowe 27 września-3 października
Katowice, Drzwi Zwane Koniem 29 września-3 października
Bydgoszcz, MCK/Kino Orzeł 30 września-3 października
Online, na platformie Outfilm.pl 4-18 października
Pełen program wydarzenia jest dostępny pod linkiem.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.