Projektantka Anna Orska w podróży odwiedza rzemieślników, którzy zdradzają jej sekrety swojego fachu. Czego można nauczyć się w krajach nadbałtyckich? Oto subiektywny przegląd miejsc, w których można rozwinąć pasje.
Inspirację można znaleźć wszędzie: w przydomowym ogródku, w szufladzie z precjozami babci, a nawet na plaży, wśród wyrzuconych na brzeg sieci rybackich. Wystarczą otwarta głowa i uważność na rzeczy pozornie niepozorne. W procesie twórczym równie ważna jest też znajomość rzemiosła. Lubię podpatrywać mistrzów przy pracy i uczyć się od najlepszych. W czasie podróży odkryłam wiele miejsc, w których można rozwijać pasję.
Toso Jevnaker Glass, Estonia: Pracownia artysty
80-letni artysta Peeter Rudas sam prowadzi pracownię szkła artystycznego na spokojnej wyspie w prowincji Saare. Dmuchanie szkła nie wymaga siły, tylko nie lada wyczucia. Fantastyczne doświadczenie pozwala mierzyć się z wysoką temperaturą i kruchością materii.
Luosto, góra Lampivaara, Finlandia: Kopalnia ametystu
Droga do lapońskiej kopalni ametystu wiedzie przez Park Narodowy Pyhä-Luosto, dlatego kamienie wydobywa się tam metodą tradycyjną, czyli kilofem.
Unikatowe połączenie ciemnych odcieni kwarcu dymnego, jasnych barw kwarcu mlecznego oraz fioletu sprawia, że trójkolorowy ametyst wywołuje okrzyki zachwytu. Polecam osobiście przekonać się, ile satysfakcji daje samodzielne wydobycie minerału.
Huta szkła, Szwecja: Do wynajęcia
Jedyna, o jakiej słyszałam, huta szkła do wynajęcia mieści się w szwedzkiej miejscowości Gränna. Nie mogłam wyjść z podziwu dla wiekowego drewna, które okala jej wnętrze.
W pełni wyposażona czeka na nowego najemcę, który wykorzysta jej możliwości. Dodatkowe atuty? Mała miejscowość, pełne uroku krajobrazy z jeziorem Wetter na czele oraz slow life w pełnym znaczeniu tego określenia.
Kistefos Træsliberi, Norwegia: Fabryka i muzeum
Fabryka na terenie Kistefos Museum kryje maszyny, które wprawione w ruch przypominają artystyczne instalacje. To ciekawa lekcja historii norweskiego przemysłu. Przestałam się tam zastanawiać się, jak moja pracowania będzie wyglądać za 130 lat.
Sjølingstad Uldvarefabrik, Norwegia: Fabryka z XIX wieku
Fabryka zbudowana w 1894 roku jest muzeum z farbiarnią, tkalnią, wykończalnią i przędzalnią. Przed pięknym ceglanym budynkiem, malowniczo położonym wśród wzgórz, wypasane są owce. Maszyny, zachowane w znakomitym stanie, obsługiwane są przez lokalnych mieszkańców. To miejsce pozwala docenić produkt końcowy, zrozumieć jego cenę, gdy widzi się, jak bardzo jest pracochłonny. Piękne miejsce o zapachu farby, owiec i zielonej trawy. Będę do niego wracać myślami.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.