Więcej energii, bardziej ustabilizowany poziom cukru we krwi, lepsze trawienie – to tylko kilka zalet diety przeciwzapalnej, które wymieniają eksperci. Jakie są jej składniki? Specjalistka ds. żywienia Sophie Janvier ułożyła listę 5 produktów o właściwościach przeciwzapalnych, które warto jeść regularnie.
Jakie produkty przeciwzapalne powinno się włączyć do swojej diety, by zadbać o zdrowie? Dietetyczka, specjalistka ds. żywienia i felietonistka Sophie Janvier uważa, że każdy powinien mieć wiedzę na temat diety przeciwzapalnej, po części ze względu na udowodnione naukowo korzyści płynące z jej stosowania. „To więcej energii, lepsze trawienie, mniej bólu stawów, bardziej ustabilizowany poziom cukru we krwi oraz utrzymanie odpowiedniej wagi. Dieta przeciwzapalna nie tylko pomaga w zapobieganiu tym potencjalnym problemom zdrowotnym, lecz może być również wsparciem, gdy cierpisz na endometriozę, egzemę lub trądzik” – wyjaśnia Sophie Janvier i opowiada o pięciu składnikach, które warto regularnie spożywać, ponieważ łagodzą stany zapalne.
5 produktów przeciwzapalnych, które warto włączyć do diety
Orzechy
„Migdały to dobre źródło błonnika, białek pochodzenia roślinnego, minerałów i antyoksydantów. Omega-3 to szczególne kwasy tłuszczowe niezbędne dla właściwego funkcjonowania naszego organizmu, których często nam brakuje. Wspierają wytwarzanie wartościowych substancji o silnym działaniu przeciwzapalnym, które są korzystne dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego. W skrócie, to twoi sprzymierzeńcy, jeżeli chodzi o problemy ze skórą, choroby o podłożu zapalnym, a nawet mogą się okazać pomocne w walce z zaburzeniami lękowymi. Dla optymalnej skuteczności, jeśli to możliwe, włącz do swojej diety również tłuste ryby raz lub dwa razy w tygodniu. Wypróbuj tuńczyka, łososia, sardynki lub makrele, z których wszystkie są źródłem innych postaci przeciwzapalnych kwasów tłuszczowych omega-3, komplementarnych do tych zawartych w orzechach” – mówi dietetyczka Sophie Janvier.
Borówki
„Te małe owoce, podobnie jak maliny, czerwona porzeczka i wszelkie inne owoce jagodowe, zawierają ogromne ilości antyoksydantów, dzięki czemu wspierają nasze komórki w walce ze stresem oksydacyjnym, który przyczynia się do zachodzenia procesów starzenia i powoduje reakcje zapalne. Borówki zawierają szczególnie skuteczny rodzaj antyoksydantów – polifenole – których działanie zostało wielokrotnie przebadane, dzięki czemu udowodniono ich skuteczność w blokowaniu produkcji konkretnych substancji wywołujących stany zapalne” – wyjaśnia specjalistka ds. żywienia.
Gryka
„Gryka to nowa komosa ryżowa – zawiera dużo błonnika, antyoksydantów i białek roślinnych, a przy tym jest bezglutenowa. Błonnik jest korzystny jako „pokarm” dla dobrych bakterii stanowiących nasz mikrobiom, które wytwarzają następnie substancje, które wykazują działanie przeciwzapalne. A to nie wszystko: dzięki zawartości błonnika jest to zboże o niższym indeksie glikemicznym niż ryż lub makaron” – wskazuje Sophie Janvier.
Kefir
„Ten napój będący produktem fermentacji zawiera naturalne probiotyki – czyli żywe bakterie, które zasiedlą nasz mikrobiom, sprawiając, że będzie bogatszy i bardziej zróżnicowany. Zdrowy mikrobiom korzystnie wpływa na nasze zdrowie: wzmacnia układ odpornościowy, zapewnia lepsze trawienie, zdrową skórę i dobry stan zdrowia psychicznego. Gdy dochodzi do zaburzeń mikrobioty, prowadzi to do występowania zwiększonej przepuszczalności jelit, a w związku z tym przenikania endotoksyn do krwi, co wywołuje z kolei reakcję zapalną” – wyjaśnia ekspertka.
Gorzka czekolada – o 85 proc. zawartości kakao
„Szukaj gorzkiej czekolady o wysokiej zawartości kakao – co najmniej 85 proc. Jako jedna z roślin o najlepszych właściwościach przeciwzapalnych kakao jest zasobne w antyoksydanty, minerały, błonnik i teobrominę. Unikaj mlecznej i białej czekolady, ponieważ są nie tylko słodkie, lecz mogą także wspomagać powstawanie stanów zapalnych” – mówi Sophie Janvier.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.