Wyobraź sobie sytuację, gdy wracasz do domu zmęczona, po długim, stresującym dniu, zupełnie nie mając ochoty na gotowanie, a w lodówce masz zaledwie kilka produktów. Czy to perspektywa zdrowego obiadu? Oczywiście.
W takie dni jak wyżej opisany częściej jem pokarmy o dużej zawartości węglowodanów i cukrów, które szybko powodują wydzielanie dopaminy, ale równie szybko następuje po nich skok poziomu glukozy. Dlatego warto mieć w zanadrzu kilka przepisów na zdrowy, łatwy do przygotowania obiad – taki, który będzie sycący, ale nie będzie wymagał zbyt dużego wysiłku.
O pomoc w tej kwestii poprosiłam coacha żywieniowego Cristinę Barrous. Od dawna obserwuję ją w mediach społecznościowych i wiedziałam, że będzie umiała znaleźć proste, praktyczne dania, które wpisują się w pełne chaosu i bardzo prawdziwe życie, które każdy z nas prowadzi. Oto co zaproponowała jako szybki i zdrowy obiad:
Danie główne: Omlet ze szpinakiem i krewetkami
Wszystko, czego potrzebujesz do zrobienia tego dania, to trzy składniki, z których każdy jest źródłem witamin i ma właściwości wyciszające, tak potrzebne pod koniec dnia.
- – Jajko to wspaniałe źródło białka – mówi Barrous. – A ponieważ zawiera również żółtko, zapewnia nam wszystkie potrzebne zdrowe tłuszcze. Jajka wprowadzają do naszej diety także witaminy A, D, E i K, a do tego są sycące.
- Jedzenie szpinaku również niesie wiele korzyści, jest on między innymi źródłem witaminy K, która ma dobry wpływ na krążenie krwi. Barrous mówi, że spożywany wieczorem magnez zawarty w szpinaku może wspierać dobry sen.
- Krewetki to ważne źródło białka, witamin i minerałów. Obiad o wysokiej zawartości białka nie tylko zapewnia na dłużej uczucie sytości, lecz także może wspomóc metabolizm. – Białka są konieczne do budowania nowych tkanek – wyjaśnia specjalistka ds. odżywiania i biochemiczka Leticia Carrera. Jak mówi, jest to ważne, ponieważ „w nocy nasz organizm wchodzi w tryb naprawczy”.
Deser: Garść świeżych lub mrożonych jagód
Choć istnieją również inne sposoby na zdrowy deser po obiedzie, jednym z nich są owoce. Barrous poleca jagody, ponieważ są to owoce o niskim indeksie glikemicznym, więc unikniemy dzięki nim nocnego skoku poziomu cukru. Jagody zawierają dużo błonnika, witaminy C i potasu, a także dobrze działają na skórę ze względu na zawarte w nich antyoksydanty.
By było ci łatwiej, jagody nie muszą być świeże. – Można jeść je zamrożone, jak cukierki – mówi Barrous. Co więcej, wyniki jednego z badań sugerują, że mrożone owoce mogą zawierać nawet więcej przeciwutleniaczy niż świeże, więc od teraz staram się mieć w zamrażarce torbę jagód w rozmiarze XL.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.