Znaleziono 0 artykułów
03.10.2024

6 powodów, dla których warto codziennie jeść natkę pietruszki

03.10.2024
Fot. Elena Noviello/Getty Images

Wciąż niedoceniana, natka pietruszki tak naprawdę powinna zajmować honorowe miejsce na stole. Jest bogata w składniki odżywcze i wykazuje właściwości lecznicze, na przykład w przypadku problemów z trawieniem, a to zaledwie początek prozdrowotnych korzyści, jakie daje jej spożywanie. Oto 6 powodów, dla których powinniśmy jeść więcej natki pietruszki. 

Większość z nas nie myśli w ogóle o natce pietruszki. Jasne, od czasu do czasu możemy spotkać się z nią jako ozdobą na brzegu talerza albo odrobiną dekoracji w zupie, ale poza tym rzadko zaprzątamy sobie nią głowę. Jednak to aromatyczne zioło pełne jest witamin i minerałów – a nawet może mieć właściwości lecznicze. Poznaj 6 powodów, dla których powinniśmy jeść więcej natki pietruszki. 

1. Natka pietruszki ma dużo wartości odżywczych, a mało kalorii 

Na pierwszy rzut oka natka pietruszki może wydawać się niepozorna, jednak nie daj się temu zwieść: to zioło o wysokiej zawartości niezbędnych w naszej diecie witamin i minerałów. Zaledwie 30 gramów natki pietruszki – jedna mała garść – pokrywa całkowite dzienne zapotrzebowanie na witaminę K, która odgrywa ważną rolę w gojeniu się ran i krzepnięciu krwi. Wspomaga również wiązanie wapnia w kościach, wspierając ich zdrowie. 

Ale to nie wszystko: pietruszka to również źródło dużej ilości witaminy C i witaminy A, które są istotne dla utrzymania dobrego stanu układu odpornościowego i zdrowej skóry. Zawiera także żelazo, wapń i magnez

A co najlepsze, nać pietruszki praktycznie nie ma kalorii – zaledwie 40 do 60 kalorii na 100 gramów. Niewielka ilość natki to same korzyści! 

2. Natka pietruszki wspomaga detoksykację 

Nasz organizm codziennie wystawiony jest na działanie wielu szkodliwych substancji – ze względu na zanieczyszczenie powietrza, przetworzoną żywność i wiele innych czynników. Szczególnie wątroba musi wykonywać ekstremalnie ciężką pracę, by prowadzić detoksykację organizmu. 

Natka pietruszki pomaga w tym zakresie, ponieważ zawiera apigeninę, która ma nie tylko działanie przeciwzapalne, lecz również uważana jest za składnik wspierający procesy detoksykacyjne organizmu. 

Na szczególną uwagę zasługuje także chlorofil, zielony pigment roślinny zawarty w natce. Z badań wynika, że chroni on przed działaniem dioksyn, silnie toksycznych substancji, które wnikają do organizmu przede wszystkim za sprawą tłustych pokarmów, takich jak mięso i ryby. Chlorofil chroni również przed aflatoksyną, trucizną obecną w pleśni. 

3. Prozdrowotne właściwości natki pietruszki na trawienie

Spożywanie większych ilości świeżej natki pietruszki powinien rozważyć również każdy, kto zmaga się z problemami z trawieniem. Zioło to ma długą tradycję w medycynie ludowej i jest często wykorzystywane jako składnik stymulujący procesy trawienne. Olejki eteryczne z pietruszki wspierają produkcję soków trawiennych i enzymów niezbędnych do rozkładania pokarmów na czynniki pierwsze. W rezultacie nać pietruszki może przynosić ulgę przy bólach brzucha i wzdęciach. 

Dodatkowo natka pietruszki zawiera dużo błonnika, który przyczynia się do utrzymania zdrowia jelit. Błonnik jest kluczowy dla zdrowego trawienia, ponieważ oczyszcza jelita i pomaga w wypróżnianiu. Bogata w błonnik dieta nie tylko może zapobiegać zaparciom, lecz także zmniejszać ryzyko określonych chorób jelit. 

4. Natka pietruszki jako diuretyk 

Natka pietruszki ma delikatne działanie moczopędne, co wspomaga wypłukiwanie z organizmu nadmiaru płynów i ogranicza zatrzymywanie w nim wody. 

Nać pietruszki odgrywa również rolę w zapobieganiu powstawania kamieni nerkowych i tych występujących w pęcherzu moczowym. Badania wykazały, że dzieje się tak dzięki jej działaniu diuretycznemu. 

Co ciekawe, natka pietruszki zawiera kwas szczawiowy, który zazwyczaj zwiększa ryzyko tworzenia się kamieni nerkowych. Wyniki badań sugerują jednak, że połączenie chlorofilu i magnezu, które również występują w pietruszce, może równoważyć jego negatywny wpływ. Natomiast konieczne są dalsze badania, które by to potwierdziły. 

5. Natka pietruszki wyrównuje poziom cukru we krwi 

Badacze z Instytutu Badań nad Żywieniem w Poczdamie pochylili się również nad pytaniem, czy natka pietruszki może mieć pozytywny wpływ na poziom cukru we krwi. Wyniki ich badań wskazują, że pewne substancje roślinne (luteolin i apigenina) wspomagają transport glukozy z krwi do komórek. Powoduje to lepsze działanie insuliny, a w rezultacie spadek poziomu cukru we krwi. 

Co więcej, wspomniane substancje roślinne blokują działanie enzymów uwalniających zmagazynowany cukier z wątroby. Może być to szczególnie korzystne dla ludzi z cukrzycą typu 2. Badania te jednak nie określają, jak dużo natki pietruszki należy jeść, by osiągnąć takie efekty, ani nie zdradzają, do jakiego stopnia wyniki badań laboratoryjnych mogą zostać przełożone na ludzki organizm. 

6. Natka pietruszki i jej działanie przeciwnowotworowe

Natka pietruszki zawiera nie tylko zdrowe składniki odżywcze, lecz także wyjątkowe substancje spotykane w roślinach, takie jak apigenina i mirystycyna, które w badaniach laboratoryjnych wykazały działanie przeciwnowotworowe. Z badań wynika, że apigenina, którą badano już w nawiązaniu do insuliny, może zmniejszać ryzyko wystąpienia różnych rodzajów raka. 

Inne badania wskazują, że substancja ta może również hamować namnażanie komórek guza nowotworowego. Mirystycyna, która również znajduje się w pietruszce, także jest poddawana badaniom ze względu na potencjalne właściwości antynowotworowe. 

Nadal brakuje jednak danych z badań klinicznych, które odpowiedziałyby na pytanie, jak apigenina i inne substancje roślinne występujące w natce pietruszki mogą wpływać na wyniki leczenia raka u ludzi. Poza tym niejasnym jest, w jakich dawkach powinno się je stosować – i jakie mogą być ich efekty uboczne. 

Kto powinien jeść natkę pietruszki? 

Choć jedzenie natki pietruszki wiąże się z wieloma korzyściami, istnieją grupy ludzi, które powinny ostrożnie do niej podchodzić. Zaliczają się do nich kobiety w ciąży, ponieważ większe ilości natki mogą przyspieszyć poród. Ostrożni powinni być ludzie uczuleni na seler i marchew, ponieważ pietruszka należy do roślin z tej samej rodziny. 

Pomimo to praktycznie niemożliwym jest, by zjeść zbyt dużo świeżej natki pietruszki. Z drugiej strony nasiona pietruszki lub produkty o wysokiej koncentracji, takie jak olej z pietruszki, mogą być szkodliwe, jeśli spożyje się je w nadmiarze. Badania wykazały, że zaledwie jeden gram ekstraktu z pietruszki na kilogram masy ciała może spowodować uszkodzenia wątroby i nerek – dlatego zamiast tego lepiej jeść świeżą natkę pietruszki. 

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.de

Maria Brentzen
  1. Uroda
  2. Zdrowie
  3. 6 powodów, dla których warto codziennie jeść natkę pietruszki
Proszę czekać..
Zamknij