Znaleziono 0 artykułów
09.10.2024

5 sygnałów, które świadczą o zbyt długim śnie

09.10.2024
Fot. Getty Images

Cierpisz na częste bóle głowy, a może jesteś ospała po południu? Zbyt dużo snu może mieć takie same skutki zdrowotne jak jego niedobór. Ale jak poznać, że śpimy za długo? Ekspertka w dziedzinie snu podsuwa 5 wskazówek, na które powinniśmy zwrócić uwagę.

Ile godzin spałaś w nocy? A co ważniejsze, jak się teraz czujesz? Cierpisz na chroniczne bóle głowy, a może jesteś ospała po południu? Wyniki badań są zgodne co do tego, że 7 do 9 godzin snu to ilość idealna, jednak prawdziwym wyznacznikiem jest to, czy czujemy się wypoczęci, czy też nie. Jeśli się nie wysypiamy, z dużym prawdopodobieństwem objawi się to popołudniowym obniżeniem koncentracji lub zmęczeniem. Wiadomo, że długoterminowo niedobór snu może nawet skracać życie. Jednak co dzieje się, gdy śpimy za długo? 

5 oznak wskazujących na to, że śpimy za dużo

Badaczka snu dr Katharina Lederle mówi, że skutki zbyt długiego spania nie powinny być bagatelizowane. Oto jak rozpoznać, że śpimy zbyt długo.

1. Regularne spanie dłużej niż 9 godzin. Jeśli co do zasady śpisz więcej niż 9 godzin w nocy, a w ciągu dnia i tak czujesz się ospała, może to oznaczać, że śpisz za długo. Dr Lederle wyjaśnia, że kluczowym wyznacznikiem jest tu nadmierna ospałość w ciągu dnia, pomimo odpowiedniej ilości wypoczynku. 

2. Uczucie osłabienia o poranku. Jeśli wcześnie kładziesz się spać, a i tak masz problem, by się obudzić, raz za razem włączając drzemkę w budziku, może to być efekt zbyt długiego snu. Uczucie osłabienia występujące nawet po dłuższym śnie to kolejna oznaka, że nasz nocny wypoczynek trwa zbyt długo. Pamiętaj, potrzeby związane ze snem różnią się pomiędzy poszczególnymi osobami, ważne jest więc, by odnaleźć w nich równowagę. 

3. Robienie sobie drzemki, po której nie czujemy się wypoczęci. Jeśli w ciągu dnia potrzebujesz drzemki, ale budzisz się po niej raczej zmęczona niż wypoczęta, może być to sposób twojego organizmu na zasygnalizowanie ci, że śpisz zbyt długo. 

4. Częste bóle głowy. Częste bóle głowy, zwłaszcza takie, które pojawiają się o poranku i trwają przez cały dzień, mogą być częstym objawem zbyt długiego spania. Pulsujący ból głowy i ciężkie powieki mogą oznaczać, że spałaś dłużej, niż było to w rzeczywistości potrzebne twojemu organizmowi. 

5. Zmęczenie i brak energii w ciągu dnia. Uczucie zmęczenia i niski poziom energii w ciągu dnia przypisuje się często niedoborowi snu, może on jednak wynikać również ze zbyt długiego wypoczynku. Dr Lederle ostrzega, że spanie zbyt dużo może prowadzić do problemów z koncentracją, zmęczenia, a nawet wpływać na efektywność w pracy, bezpieczeństwo jazdy samochodem czy zdolność do podejmowania decyzji. 

Konsekwencje zbyt długiego spania 

Według specjalistki ds. snu dr Kathariny Lederle relacja pomiędzy długością snu a zdrowiem przybiera kształt krzywej U lub J. – Idealna ilość snu zapewniająca zdrowie i dobre samopoczucie wynosi od 7 do 9 godzin na noc – mówi ekspertka. Krzywa U wskazuje, że zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża ilość snu może mieć negatywne skutki, natomiast optymalna jest dla nas umiarkowana ilość. Krzywa J sugeruje, że podczas gdy krócej trwający sen niesie za sobą mniejsze ryzyko, nadmierna jego ilość prowadzi do znacznego wzrostu tego ryzyka. 

Przeglądowe badanie długości trwania snu z 2022 roku wykazało również powiązanie pomiędzy nadmierną ilością snu a większą śmiertelnością niezależnie od przyczyn (całkowita liczba zgonów w populacji). Dr Lederle wyjaśnia, że może to wynikać ze zwiększonego ryzyka zapadnięcia na choroby sercowo-naczyniowe i negatywnego wpływu regularnego, zbyt długiego snu na zdolności poznawcze. 

Możliwe przyczyny nadmiernego zapotrzebowania na sen

Przyczyny regularnego przekraczania koniecznej długości snu mogą być różne. – Niektóre (niezdiagnozowane) choroby, takie jak zespoły bólowe czy zaburzenia snu (np. bezdech senny), a także hipersomnia, prowadzą do zmian w długości snu, dlatego warto poprosić lekarza pierwszego kontaktu o przeprowadzenie badań krwi – radzi ekspertka, dr Lederle. Potrzeba większej lub zbyt dużej ilości snu może być również efektem alergii pokarmowej lub skutków ubocznych leków. Depresja i inne zaburzenia psychiczne także prowadzą do zwiększonej potrzeby snu. – Innymi czynnikami, które mogą odgrywać w tym rolę, są niski status społeczno-ekonomiczny, niski poziom aktywności fizycznej oraz bezrobocie – wymienia dr Lederle.

Ważną rolę odgrywa higiena snu 

Skrupulatne dbanie o utrzymanie właściwej higieny snu – zwyczaje wspierające zdrowy, spokojny sen – to coś, czego nie należy lekceważyć. Ważne jest jednak, by rozróżniać spanie zbyt długo i senność od przemęczenia lub nadrabiania niedoboru snu. – Przemęczenie to coś, czego doświadczasz w sobotni poranek po długiej piątkowej nocy. Wielu ludzi próbuje nadrobić brak snu w weekend, jednak często jest to niewystarczające, a niespójność zwyczajów związanych ze snem pomiędzy dniami powszednimi a weekendami może wiązać się z negatywnym wpływem na nasze zdrowie – mówi dr Lederle. Jeśli jest ci trudno nie zasypiać i utrzymać koncentrację w ciągu dnia, może to być oznaka nadmiernej ospałości, co z kolei może wskazywać na przewlekłą chorobę somatyczną lub psychiczną albo zaburzenia snu. 

Niektórzy ludzie potrzebują więcej snu niż inni 

– Niektórzy ludzie w naturalny sposób potrzebują mniej niż 7 godzin snu, natomiast dla innych jest to więcej niż 9, choć ta druga sytuacja występuje rzadko – mówi badaczka snu dr Katharina Lederle. Ekspertka zaleca szczególną ostrożność, gdy ktoś twierdzi, że wystarcza mu zaledwie 5 godzin snu. – Zadaję dodatkowe pytania, na przykład o to, jak taka osoba czuje się po południu. Ponieważ pozbawiony snu mózg ma trudności z podejmowaniem właściwych decyzji, ludzie często mylnie szacują swój poziom czujności – wyjaśnia dr Lederle.

Dr Lederle zaleca, by śledzić swoje zwyczaje dotyczące snu za pomocą trzymanego przy łóżku długopisu i kawałka papieru. Notuj, jak często budzisz się w nocy, o której zazwyczaj kładziesz się do łóżka oraz kiedy budzisz się naturalnie, bez nastawiania budzika. Radzi również, by ocenić jakość swojego snu, a jeśli to możliwe, rozważyć zmiany w stylu życia, zwłaszcza jeśli godziny snu nie są wyznaczane przez godziny pracy. Jeśli podejrzewasz, że śpisz zbyt długo, dowiedz się, czy w twojej rodzinie występuje historia nadmiernej senności, która może wskazywać na naturalnie występujące tendencje genetyczne. Jeśli cię to nie dotyczy, dr Legerle sugeruje wykonanie badania krwi oraz przegląd zażywanych leków i suplementów. 

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.de

Desireé Oostland
  1. Uroda
  2. Zdrowie
  3. 5 sygnałów, które świadczą o zbyt długim śnie
Proszę czekać..
Zamknij