Kurkumowe shoty kojarzą ci się tylko z kulturą wellness? Warto wiedzieć o nich więcej, zwłaszcza że lista prozdrowotnych właściwości jest naprawdę długa, a badania je potwierdzające obiecujące.
To mnie postawi na nogi – to myśl, która często przychodzi mi do głowy, gdy nadciąga zima i mój układ odpornościowy daje za wygraną, shot z kurkumy to jedyna rzecz, która naprawdę mi pomaga. Potwierdzają to badania naukowe. Kurkuma, nieodłączny element kuchni południowoazjatyckiej, to cenna roślina korzeniowa, która nadaje posiłkom magicznego smaku i barwi je na złocisty odcień. Jest także jednym z najsilniejszych naturalnych środków przeciwzapalnych, pełnym związków o niezwykle korzystnych właściwościach prozdrowotnych. Krótko mówiąc, warto dodać do swojej diety sok z tej rośliny. Co więc warto wiedzieć o shotach z kurkumy?
Właściwości zdrowotne kurkumy
Kurkuma to prawdziwy skarb w każdej kuchni – nie tylko ze względu na swój niepowtarzalny smak. Jej prozdrowotne właściwości są przedmiotem badań od wielu lat, a wyniki wskazują na jej potencjał w zapobieganiu i leczeniu wielu schorzeń, od choroby Alzheimera po egzemę. Moc kurkumy tkwi głównie w zawartej w niej aktywnej substancji – kurkuminie, przeciwutleniaczu, który wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające, antybakteryjne, grzybobójcze oraz przeciwpasożytnicze. Brzmi imponująco. A oto niektóre z najważniejszych korzyści zdrowotnych, jakie oferuje kurkuma.
Redukcja stanów zapalnych
Jaka jest najbardziej znana właściwość kurkumy? Łagodzenie stanów zapalnych. Liczne badania potwierdzają pozytywny wpływ kurkuminy na redukcję stanów zapalnych, przy czym efekt ten jest odczuwalny w całym organizmie.
– Kurkuma ma bardzo silne działanie przeciwzapalne – mówi dr Zhaoping Li, szefowa działu żywienia klinicznego na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, której praca i badania koncentrują się na wydłużeniu okresu życia wolnego od chorób. – Niewielki stan zapalny, będący reakcją organizmu na stresory środowiskowe i dietetyczne, to przygotowanie go do wszystkich potencjalnych problemów zdrowotnych, które pojawiają się z wiekiem – wyjaśnia ekspertka, mówiąc o swojej motywacji do badania związków takich jak kurkumina, kluczowy polifenol w kurkumie. Jej badania obejmują także analizę związku kurkuminy z mikrobiomem i wpływ tej substancji na funkcje poznawcze.
Profilaktyka neurologiczna
Mówiąc o funkcjach poznawczych, należy zaznaczyć, że badania wykazały właściwości neuroprotekcyjne kurkuminy, jak również jej korzystne działanie w zapobieganiu oraz leczeniu takich chorób, jak choroba Alzheimera, Parkinsona czy stwardnienie rozsiane, ze względu na jej właściwości przeciwzapalne.
Wpływ kurkuminy na skórę
Kurkuma przynosi korzyści skórze nie tylko w formie toników i kremów. Sok z kurkumy oraz suplementy pomagają ukoić skórę od wewnątrz. – Dzięki przeciwzapalnym, przeciwutleniającym i przeciwdrobnoustrojowym właściwościom kurkumy jej włączenie do dobrze zbilansowanej diety może być korzystne w przypadku większości problemów skórnych, takich jak trądzik, egzema i łuszczyca – wyjaśnia dr Elyse Love, certyfikowana dermatolożka z Nowego Jorku.
Z kolei dr Saami Khalifian, dermatolog z kliniki SOM Aesthetics w Encinitas w Kaliforni, zauważa, że kurkuma wpływa także na zdrowie skóry, oddziałując na jelita. – Przeciwutleniacze zawarte w kurkumie, w szczególności kurkumina, pomagają chronić skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi promieniowaniem UV. Wspiera też zdrowy mikrobiom jelitowy, co pośrednio poprawia wygląd skóry i zmniejsza jej zaczerwienienie – mówi ekspert.
Mimo pozytywnego działania kurkuma sama w sobie nie zmieni drastycznie wyglądu skóry. – Bezpośredni wpływ jednorazowo wypitego soku z kurkumy jest niewielki w porównaniu do całkowitej zmiany stylu życia i diety. Niemniej jednak, mając do wyboru shot z kurkumy o niskiej zawartości cukru i szklankę soku pomarańczowego, shot z kurkumy będzie lepszym wyborem z punktu widzenia ogólnego zdrowia i stanu skóry – dodaje dr Love.
Wsparcie w profilaktyce antynowotworowej
Kurkuma oraz kurkumina wykazują właściwości przeciwnowotworowe i były przedmiotem badań jako obiecujące uzupełnienie leczenia w przypadku różnych rodzajów nowotworów.
Jak smakuje kurkuma?
Kurkuma, niezależnie od tego, czy jest w formie sproszkowanej i zmieszanej z mlekiem kokosowym, czy w płynnej, ma ziemisty, gorzkawy smak z lekką, pikantną nutą, przypominającą czarny pieprz lub imbir. Dzięki swojej intensywności świetnie komponuje się z cytrusami, mlekiem, napojami roślinnymi, warzywami korzeniowymi i bulionami.
Ile kurkumy dziennie można bezpiecznie spożywać?
Choć dane dotyczące bezpiecznych dawek kurkumy przy jej doustnym spożyciu są ograniczone, jeżeli spożywasz ją tylko jako dodatek do posiłków, prawdopodobnie nie musisz się martwić. Badania kliniczne mówią, że przyjmowanie kurkuminy w dawkach od 500 do 2000 mg dziennie, w formie suplementu, jest zazwyczaj dobrze tolerowane. W trakcie próby stopniowego zwiększania dawki stwierdzono, że pojedyncza dawka kurkumy do 12 g była bezpieczna, jednak niektóre osoby doświadczały działań niepożądanych, takich jak nudności, wymioty czy bóle żołądka. W związku z tym spożywanie większych ilości może wiązać się z wyższym ryzykiem niepożądanych reakcji.
– Wysokie dawki kurkumy mogą wpływać na działanie niektórych leków, zwiększać ryzyko kamieni nerkowych i powodować uszkodzenia wątroby, a także prowadzić do innych potencjalnych skutków ubocznych – ostrzega dr Love. Dodaje, że przyjmowanie suplementów należy zawsze konsultować z lekarzem pierwszego kontaktu, uwzględniając inne leki, suplementy oraz indywidualne ryzyko zdrowotne.
Kto powinien unikać kurkumy?
Chociaż kurkuma przynosi wiele korzyści, w dużych dawkach nie jest odpowiednia dla każdego. Dr Sophia Akhiyat, certyfikowana dermatolożka z La Jolla w Kalifornii, wyjaśnia, że osoby z zaburzeniami krzepnięcia lub stosujące leki rozrzedzające krew powinny zachować ostrożność, gdyż przyjmowanie kurkumy może w ich przypadku wiązać się z ryzykiem. – Jeśli przyjmujesz leki przeciwzakrzepowe (np. aspirynę, warfarynę czy apiksaban), skonsultuj się z lekarzem, ponieważ kurkuma może potencjalnie zwiększyć ryzyko krwawienia – wyjaśnia. Zwraca również uwagę, że przyjmowanie kurkumy w połączeniu z innymi suplementami diety o właściwościach rozrzedzających krew, takimi jak imbir czy witamina E, może dodatkowo zwiększać ryzyko krwawienia i siniaków. Ponadto zwraca uwagę, że badania wykazały, iż kurkuma może wpływać na dolegliwości związane z pęcherzykiem żółciowym. – Osoby z chorobami pęcherzyka żółciowego, kamieniami żółciowymi lub niedrożnością przewodów żółciowych powinny unikać tego suplementu diety, ponieważ może on pobudzać wydzielanie żółci, co może zaostrzać dolegliwości – wyjaśnia.
Jakie leki nie powinny być stosowane razem z kurkumą?
Jak już wspomniano, leki przeciwzakrzepowe i suplementy mogą wchodzić w interakcje z kurkumą. W przypadku leków stosowanych w dermatologii dr Khalifian zwraca uwagę, że kurkuma, ze względu na swoje właściwości rozrzedzające krew, może potencjalnie nasilać działanie izotretynoiny lub innych leków zwiększających wrażliwość skóry na światło, co może prowadzić do poparzeń słonecznych oraz osłabienia skóry, sprzyjając powstawaniu siniaków lub opóźniając gojenie ran. – Przeciwzapalne właściwości kurkumy mogą teoretycznie obniżać skuteczność leków, takich jak nadtlenek benzoilu czy retinoidy, które działają w oparciu na kontrolowanej reakcji zapalnej. Choć interakcje te nie stanowią zagrożenia, zaleca się stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym, aby zminimalizować ryzyko nadwrażliwości na słońce oraz konsultowanie przyjmowania nowych suplementów ze swoim dermatologiem w celu zapewnienia jak najlepszych efektów – tłumaczy.
Czy kurkuma jest bezpieczna podczas ciąży?
Chociaż spożywanie kurkumy w umiarkowanych ilościach jako dodatek do posiłków uznaje się za bezpieczne, niektórzy lekarze sugerują, aby kobiety w ciąży lub karmiące piersią unikały suplementów zawierających kurkumę i kurkuminę. Jak radzą eksperci, przed wprowadzeniem soku z kurkumy lub suplementów do diety, warto skonsultować się z lekarzem.
Kiedy najlepiej przyjmować kurkumę?
Kurkuma jest nieodłącznym elementem kuchni na całym świecie i można ją spożywać o każdej porze dnia. Jednak, jak zauważa dr Akhiyat, kluczowe jest to, z czym ją spożywamy. – Jako suplement, może być spożywana w postaci shota, soku, smoothie lub tabletek. Należy jednak pamiętać, że kurkumina sama w sobie wykazuje stosunkowo słabą biodostępność po spożyciu. Oznacza to, że gdy jest przyjmowana doustnie, wchłania się w przewodzie pokarmowym jedynie w niewielkim stopniu. Dodanie do kurkumy czarnego pieprzu (piperyny) lub tłuszczu (oleje, awokado, orzechy) pomaga zwiększyć stopień wchłaniania kurkuminy – tłumaczy.
Jak zrobić własny tonik z kurkumy
W przeszłości kłącze kurkumy było stosowane w eliksirach na poprawę ogólnej witalności i urody. Można po prostu wycisnąć kłącze w sokowirówce i wypić nierozrzedzony, złocisty sok bezpośrednio lub dodać trochę imbiru i soku z cytryny. W formie toniku ten orzeźwiający napój najlepiej sprawdza się w południe.
Poniżej publikujemy przepis na tonik z kurkumy z wegetariańskiej kawiarni El Rey w Nowym Jorku. Wskazówka eksperta: Często dodaje się łyżeczkę oleju kokosowego lub klarowanego masła ghee (bogatego w kwasy omega-3), aby aktywować naturalne związki zawarte w toniku i wspomóc jego wchłanianie do organizmu. Ilość kurkumy użytej w tym przepisie zależy od pożądanej mocy toniku. My uważamy, że im mocniejszy, tym lepszy!
Składniki:
2 łyżki startej świeżej kurkumy
1 łyżka startego świeżego imbiru
1 strąk kardamonu
2 szklanki wody
1/4 szklanki surowego miodu
1 łyżka suszonych kwiatów rumianku
1 cytryna
Woda gazowana lub woda kokosowa
Sposób przygotowania:
1. Obierz kurkumę i imbir za pomocą obieraczki do warzyw (rób to w rękawiczkach, bo korzeń kurkumy barwi!), a następnie zetrzyj na tarce do średniej wielkości rondla. Zmiażdż strąk kardamonu i usuń nasiona. Następnie dodaj do garnka. Dolej wodę i gotuj na średnim ogniu przez ok. 10 minut.
2. Podczas gdy mieszanka kurkumy gotuje się na wolnym ogniu, wlej miód do innego garnka, dodaj kwiaty rumianku i delikatnie podgrzej.
3. Przecedź każdą mieszaninę przez sitko o drobnych oczkach lub gazę i odstaw do ostygnięcia.
Obie mieszaniny można przechowywać w lodówce w szczelnie zamkniętych szklanych pojemnikach do tygodnia.
4. Aby przygotować jedną porcję, połącz 1/3 szklanki eliksiru kurkumowo-imbirowego, 1/2 łyżki miodu z rumiankiem, sok z połowy cytryny, i dolej wodę gazowaną lub kokosową dla lepszego nawodnienia organizmu!
Dostępność składników: Korzeń kurkumy można zazwyczaj znaleźć w większych supermarketach i sklepach ze zdrową żywnością. Suszone kwiaty rumianku, masło ghee i olej kokosowy są łatwo dostępne w lokalnych sklepach ze zdrową żywnością lub sklepach specjalistycznych.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.