Znaleziono 0 artykułów
30.08.2024

Najczęstsze objawy niedoboru witaminy B12 i sposoby na jej uzupełnienie

30.08.2024
(Fot. Getty Images)

Witamina B12 to jedna z witamin, których nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć, dlatego istotne jest, by wiedzieć, kiedy cierpimy na jej niedobór, a jeśli to konieczne, suplementować ją. Szczególnie jeśli jesteście wegetarianami.

Witamina B12 to jedna z witamin z grupy B, które obok witaminy D, witaminy A i witaminy C uznawane są za niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Czym jest witamina B12 i jaką funkcję pełni w organizmie?

Witamina B12, znana również jako kobalamina, wspomaga tworzenie się czerwonych krwinek i szpiku kostnego, obniżanie poziomu cholesterolu, a także prawidłowe działanie układu nerwowego. Jest istotna również w procesach metabolicznych wielu cząsteczek, podczas których składniki odżywcze przekształcane są w energię, którą organizm może wykorzystać. W związku z tym odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu nam energii do wykonywania poszczególnych czynności w życiu codziennym.

Witamina B12 wkracza do akcji również podczas syntezy dopaminy i noradrenaliny, czyli hormonów wytwarzanych w sytuacjach stresowych. Może też pomagać organizmowi w przeciwdziałaniu stresowi i zmęczeniu, dodając energii oraz poprawiając koncentrację i funkcje poznawcze. Nasz organizm nie wytwarza samodzielnie witaminy B12, dlatego konieczne jest zapewnianie mu jej poprzez zdrową dietę lub suplementy.

Objawy niedoboru witaminy B12

Niedobór witaminy B12 może wystąpić wtedy, gdy nie spożywamy jej wystarczająco dużo, albo wtedy, gdy nasz organizm nie przyswaja jej we właściwy sposób. Jej niedobór może objawiać się rodzajem anemii zwanym anemią złośliwą.

Fizyczne symptomy niedoboru witaminy B12 to:

1.         osłabienie i zmęczenie,

2.         bladość,

3.         dezorientacja, rozdrażnienie lub depresja,

4.         pogorszenie koncentracji,

5.         spadek wagi,

6.         płytki oddech,

7.         zawroty głowy,

8.         przyspieszone tętno,

9.         powiększone wątroba i śledziona,

10.      mrowienie w dłoniach i stopach,

11.      wrażenie słabości rąk i nóg,

12.      osłabienie siły mięśniowej.

Niedobór witaminy B12 a migreny

Niedobór witaminy B12 często stwierdzany jest również u osób cierpiących na silne, przewlekłe bóle głowy. Na korelację tę zwrócono uwagę w badaniach opublikowanych w oficjalnym czasopiśmie naukowym Brazylijskiej Akademii Neurologii „Arquivos de Neuro-Psiquiatria”.

Witamina B12 a aktywność fizyczna

Witamina B12 jest kluczowa dla sportowców ze względu na istotną rolę, jaką odgrywa w produkcji czerwonych krwinek, odpowiedzialnych za transportowanie tlenu do mięśni. Mięśnie sportowców i miłośników zdrowego stylu życia, które w czasie treningu wykonują cięższą pracę, w momencie szczytowym potrzebują więcej tlenu.

Dodatkowo witamina B12 wspomaga przekształcanie spożytego pokarmu w glukozę – główne źródło energii dla naszego organizmu, co jest niezbędne u każdego człowieka, a tym bardziej w przypadku sportowców, którzy podczas treningów muszą utrzymywać jej wysoki poziom. Witamina B12 odgrywa również rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, zapobiegając uszkodzeniom neurologicznym, które mogą wystąpić na skutek intensywnego wysiłku fizycznego.

Pokarmy o wysokiej zawartości witaminy B12

Witamina B12 występuje jedynie w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso, podroby, ryby, skorupiaki, mleko, jaja, dlatego często brakuje jej wegetarianom.

Pokarmy pochodzenia roślinnego nie stanowią źródła witaminy B12. W przeszłości błędnie uważano, że zapewnić ją mogą niektóre glony, takie jak spirulina, jednak udowodniono, że tak naprawdę jest to kompleks będący pseudowitaminą B12, nieporównywalny z tą pozyskiwaną z produktów odzwierzęcych, i że jest on neutralny dla ludzkiego organizmu, nie jest biodostępny ani przyswajalny.

Tempeh, wytwarzany ze sfermentowanej soi, oraz kombucha to jedne z bardzo niewielu produktów pochodzenia roślinnego, w których witamina B12 jest obecna, jednak nie zawierają one jej wystarczającej ilości, by sprostać naszym potrzebom.

Witamina B12 a dieta wegetariańska lub wegańska

Wegetarianie i weganie stanowią grupę ludzi cierpiących na największe niedobory witaminy B12. By zdrowo się odżywiać, pozostając na takiej diecie, należy koniecznie zasięgnąć porady doświadczonego dietetyka i stosować suplementy z witaminą B12. Witamina B12 to jedyny składnik odżywczy, którego nie jesteśmy w stanie dostarczyć w odpowiedniej ilości, jeśli pozostajemy na diecie wyłącznie pochodzenia roślinnego.

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.com.

Veronica Cristino
  1. Uroda
  2. Zdrowie
  3. Najczęstsze objawy niedoboru witaminy B12 i sposoby na jej uzupełnienie
Proszę czekać..
Zamknij