Mówi się, że owsianka to jeden ze zdrowszych pomysłów na śniadanie, ponieważ zawiera dużo błonnika i wspomaga regulację poziomu cukru we krwi. Jednak według francuskiej biochemiczki i autorki książek, Jessie Inchauspé, w sieci znanej jako Glucose Goddes, „owsianka to w stu procentach skrobia, a skrobia w czasie trawienia przekształcana jest w glukozę”.
Może się wydawać, że słodkie śniadanie sprawi, że będziemy mieć więcej energii o poranku, jednak jak zauważa Inchauspé, „badania wskazują na to, że choć słodkie, bogate w skrobię śniadanie to dla nas przyjemność (uwalnia dopaminę w mózgu), nie jest to najlepszy sposób na zapewnienie sobie energii. Powoduje bowiem skok glukozy, który negatywnie wpływa na możliwości efektywnego wytwarzania energii przez organizm, sprawia, że czujemy się zmęczeni, i wywołuje wiele innych efektów ubocznych”. Zanim zrezygnujesz jednak z codziennej porcji owsianki, przeczytaj kilka poniższych eksperckich wskazówek, które pomogą zmodyfikować ją tak, by była jak najzdrowsza.
Czy dobrze jest codziennie jeść owsiankę?
– Jeśli codziennie jesz odpowiednio przygotowaną owsiankę, bez cukru i innych niezdrowych dodatków, może nieść ona ze sobą wiele korzyści dla zdrowia, takich jak wysokie spożycie błonnika, obniżenie poziomu cholesterolu, zapewnienie uczucia sytości i regulacja poziomu cukru we krwi – mówi dietetyczka Mariana Perez-Trejo. Zastrzega jednak, że spożywanie różnych rodzajów pokarmów jest niezbędne do zapewnienia organizmowi różnych witamin i minerałów. – Ważne jest też, by odmierzać odpowiednie porcje, ponieważ spożywanie dużych ilości owsianki, wraz z wysokokalorycznymi dodatkami, takimi jak miód, suszone owoce, czekolada czy cukier, może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego.
Dietetyczka i naturopatka Jessica Shand mówi, że „nie jest łatwo dokładnie przewidzieć, jak codzienne spożywanie owsianki wpłynie na poziom cukru we krwi, ponieważ każdy z nas jest biologicznie inny, a różne rodzaje jedzenia wpływają na nas w różny sposób”. – Mam wrażenie, że trochę zagubiliśmy się w naukowym podejściu do tej kwestii. Nie da się przechytrzyć intuicyjnego jedzenia za pomocą nauki, ponieważ to, co współgra z biochemiczną naturą jednej osoby, może stanowić przeciwieństwo tego, co sprawdza się u innej – tłumaczy Shand.
Shand wyjaśnia również, że zaletą owsianki jest to, iż zawiera ona duże ilości rozpuszczalnego błonnika, zwanego beta-glukanem. Ten rodzaj błonnika przyjmuje w jelitach konsystencję żelu, co jest korzystne, ponieważ może on wpłynąć na zwiększenie namnażania dobrych bakterii w przewodzie pokarmowym, poprawiając zdrowie jelit. Dodatkowo ta przypominająca gęsty żel substancja z beta-glukanu może opóźnić opróżnianie żołądka i absorpcję glukozy do krwi, dzięki czemu dłużej towarzyszy nam uczucie sytości. Z tego względu owsianka może być rozsądnym rozwiązaniem na śniadanie, równoważącym poziom cukru we krwi, a nawet będącym pokarmem rekomendowanym w radzeniu sobie z cukrzycą.
Perez-Trejo zauważa, że płatki owsiane są źródłem węglowodanów złożonych, więc jeśli twoim celem jest zwiększenie spożycia białka, owsianka nie jest najlepszym wyborem na śniadanie. – Jeśli szukasz pokarmów o wysokiej zawartości białka, lepsze będą mięso, ryby, proszek proteinowy, rośliny strączkowe lub nabiał – wymienia ekspertka.
Czy owies wywołuje skoki glukozy?
Pérez-Trejo zaleca mieszanie owsianki z białkiem jaja. – Nie wpłynie to na jej smak, ale doda protein, które zapobiegają nagłym skokom glukozy – mówi. Sugeruje też, by dodać do niej orzechy, migdały, lub niesłodzone masło orzechowe. – Dodatek zdrowego tłuszczu również pomaga zapobiegać skokom glukozy.
A jakie dodatki rekomenduje Shand? – Dodaj jogurt grecki, ze względu na zawartość zdrowego tłuszczu i białka, a następnie wmieszaj trochę masła orzechowego, chię, konopie, siemię lniane, mielone migdały i/lub pokruszone orzechy, które również zawierają zdrowe tłuszcze, białka i dużo błonnika. Jednym z moich ulubionych sposobów na podkręcenie porannej owsianki jest dodanie do niej odrobiny mielonego cynamonu – tradycyjnego lekarstwa i pożywienia, które nada jej aromatu, wzbogaci o antyoksydanty, a do tego ma właściwości regulujące poziom cukru we krwi.
Wybieraj mleko krowie, pełnotłusty jogurt lub mleko migdałowe, które nie zawiera soi ani cukru. Jeśli to możliwe, unikaj miodu, zwykłego cukru, daktyli i syropu klonowego.
Jakie płatki owsiane powinno się jeść?
Ekspertki rekomendują cięte ziarna owsa zamiast gotowej owsianki instant. Shand wyjaśnia, że „najzdrowszymi, najbardziej bogatymi w składniki odżywcze płatkami owsianymi są płatki cięte stalą. Wolniej się je trawi i mają one więcej składników korzystnie wpływających na organizm niż owsianka instant”.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.