Dlaczego hibiskus to składnik, którego nie powinno zabraknąć w pielęgnacji?
Piękny czerwony kwiat hibiskusa oferuje znacznie więcej, niż może się wydawać. Ma kilka właściwości wpływających korzystnie na skórę i włosy, zarówno jeśli mówimy o stosowaniu miejscowym, jak i spożywaniu go z wodą lub w formie odświeżającej herbaty.
Ta pochodząca z Afryki roślina to składnik stosowany w pielęgnacji skóry, który chroni ją przed przedwczesnym starzeniem m.in. poprzez utrzymanie jej właściwego poziomu nawodnienia czy wsparcie produkcji kolagenu. Koniecznie przeczytajcie o pozostałych korzyściach płynących ze stosowania hibiskusa.
Hibiskus to naturalny składnik o właściwościach złuszczających skórę
Hibiskus czy też kwiat hibiskusa to naturalne źródło kwasów AHA (alfa-hydroksykwasów), które pomagają zmniejszać hiperpigmentację, oczyszczają skórę i dbają o młody wygląd. Usuwają martwe komórki naskórka i stymulują proces wymiany starych komórek na nowe.
Hibiskus świetnie się sprawdza w przypadku zatrzymywania się wody w organizmie
– Istnieje wiele korzyści płynących ze stosowania kwiatu hibiskusa. Ma on właściwości diuretyczne, zawiera też przeciwutleniacze oraz witaminy A, C, B1 i E. Może wspomagać eliminację zatrzymanych w organizmie płynów, zmniejszać celulit i wzmacniać skórę. Dodatkowo chroni przed takimi zagrożeniami, jak infekcje czy przedwczesne starzenie – mówi Karla Vidal, specjalistka żywienia naturalnego i organicznego z Universidad Iberoamericana.
Ekstrakt z hibiskusa przyspiesza gojenie ran
– Kwiat hibiskusa przyspiesza procesy gojenia, zwiększając w skórze produkcję fibronektyny, białka kluczowego dla wspierania odpowiedniego poziomu nawodnienia, elastyczności i regeneracji skóry właściwej. To korzystne działanie może zostać zmaksymalizowane poprzez regularne spożywanie napojów z kwiatu hibiskusa. Dodatkowo wysoka zawartość witaminy C wspomaga produkcję kolagenu poprzez interakcję z aminokwasami wewnątrz komórek. Witamina C ułatwia wiązanie się z nimi wodoru i tlenu, co wspiera syntezę kolagenu i zapewnia ochronę dla skóry, kości, włosów i stawów – wyjaśnia Vidal.
Kwiat hibiskusa zawiera też dużo żelaza i wapnia – dwa niezbędne dla utrzymania dobrego stanu zdrowia minerały, istotne szczególnie w dzieciństwie, okresie dorastania i wieku reprodukcyjnym. – Hibiskus to świetne źródło błonnika, odgrywającego zasadniczą rolę dla poprawiania funkcjonowania układu trawiennego i sercowo-naczyniowego. Jego spożywanie prowadzi do obniżenia poziomu cholesterolu i cukru we krwi, przyczyniając się do dobrego ogólnego stanu zdrowia – mówi specjalistka.
W przypadku cukrzycy kwiat hibiskusa ma działanie hipoglikemiczne, co oznacza, że obniża poziom glukozy we krwi. Działa także przeciwgorączkowo.
Jak włączyć kwiat hibiskusa do codziennej diety?
Można przygotować pieczony kwiat hibiskusa z cebulą i odrobiną octu. Można też wykorzystać go jako dodatek do tacosów, sałatek czy też meksykańskiej tostady. Dobrym rozwiązaniem jest również woda z hibiskusem – można pić ją codziennie do posiłków. To dobry sposób na wyeliminowanie z diety szkodliwych napojów o dużej zawartości cukru.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.