Autorka „Innych ludzi” została wyróżniona nagrodą literacką im. Samuela Bogumiła Lindego. Polkę uhonorowano za bycie „artystką, której słowo tworzy ideały i wartości, łącząc ludzi, społeczeństwa i narody we wspólnej rozmowie”. Wcześniej to wyróżnienie otrzymali m.in. Wisława Szymborska, Olga Tokarczuk i Szczepan Twardoch.
Wyróżnienie przyznały władze Torunia i Getyngi, a uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się 18 października w niemieckim mieście. Każda z laureatek otrzyma po pięć tysięcy euro. Poprzednimi laureatami byli m.in Wisława Szymborska, Günther Grass, Zbigniew Herbert, Tadeusz Różewicz, Karl Dedecius, Ryszard Kapuściński, Olga Tokarczuk i Szczepan Twardoch.
Masłowska jest pisarką, felietonistką i artystką sceniczną o barwnej osobowości. Ma na swoim koncie wiersze, powieści, dramaty, autobiografię, ale także teksty publicystyczne. Pisała dla takich czasopism, jak „Zwierciadło”, „Wysokie Obcasy”, „Przekrój”, „Lampa” i do internetowego magazynu kulturalnego dwutygodnik.com. W 2011 roku prowadziła blog „Tramwaj zwany teatrem”. Jako Mister D wydała w 2014 roku płytę z piosenkami swego autorstwa pt. „Społeczeństwo jest niemiłe”.
W swoich powieściach szokuje i eksperymentuje z różnymi sposobami ekspresji literackiej. Sięga do mowy żywej, jak np. w debiutanckiej powieści „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”, gdzie używa wulgarnego języka blokersów i dresiarzy. Masłowska została za nią uhonorowana Paszportem „Polityki”, a w 2005 roku wyróżniona Niemiecką Młodzieżową Nagrodą Literacką. Jak czytamy w sylwetce zamieszczonej na stronie UM w Toruniu, Masłowska „nie unika tematów kontrowersyjnych, lecz piętnuje stereotypy – zarówno narodowe, jak i te wyrastające z popkultury. Obnaża społeczne kłamstwa, demaskuje cechy polskiej mentalności, nietolerancję, skłonność do wprowadzania łatwych podziałów na swoich i obcych, akceptowanie przemocy, nawet gust muzyczny (fenomen disco polo)”. Jest autorką powieści „Kochanie, zabiłam nasze koty” i „Pawia królowej”, za którą w 2006 roku dostała Nagrodę Literacką Nike. W 2015 roku odznaczono ją brązowym medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.
Dea Loher jest znana jako niemiecka autorka sztuk teatralnych. Pisze utwory o charakterze politycznym, zmierzając się z podstawowymi pytaniami o władzę, przemoc, zdradę i wolność. Jej sztuki charakteryzują się swobodnym przemieszczaniem gatunków na scenie, porzuceniem psychologizmu w kreowaniu postaci, odrzuceniem eksperymentu jako chwytu inscenizacyjnego i wielowymiarowością wątków akcji. W 2006 roku otrzymała nagrodę im. Bertolta Brechta, w 2009 roku nagrodę literacką miasta Berlina, a w 2017 roku im. Josefa Breitbacha.
Nagroda im. Samuela Bogumiła Lindego została przyznana w tym roku po raz 25. Nosi imię urodzonego w Toruniu slawisty i językoznawcy, a także twórcy pierwszego, 6-tomowego Słownika Języka Polskiego.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.