Spekulacje krytyków potwierdziły się. Prestiżowe wyróżnienie Szwedzkiej Akademii otrzymał Norweg Jon Fosse, który do nagrody typowany był od lat. Pisarz został uhonorowany „za nowatorskie sztuki i prozę, które dają głos niewypowiedzianemu”.
Jon Fosse dołączył do grona wybitnych twórców, w którym w przeciągu 122 lat istnienia nagrody znaleźli się m.in. Thomas Mann, Ernest Hemingway, Albert Camus, Czesław Miłosz czy Olga Tokarczuk. Pisarz i dramaturg urodził się 29 września 1959 roku w Haugesund w Norwegii a obecnie uznawany jest za jednego z najwybitniejszych współczesnych dramatopisarzy. Zadebiutował w 1983 roku powieścią „Raudt, svart" („Czerwone, czarne"). W 1994 roku po raz pierwszy pojawił się także na deskach Sceny Narodowej w Bergen ze sztuką teatralną „Og aldri skal vi skiljast" („I nigdy się nie rozłączymy"). Od tamtej pory napisał 25 sztuk teatralnych. Jego najbardziej znane dramaty to Namnet („Imię”, 1995) i Barnet („Dziecko, 1997).
Literacka Nagroda Nobla przyznawana jest od 1901 roku
Literacka Nagroda Nobla przyznawana jest przez Szwedzką Akademię od 1901 roku. W jej skład wchodzi 18 członków, natomiast nad wyborem laureata pracuje Komitet Noblowski, który w tym roku składał się z sześciu osób. Szwedzka Akademia nie publikuje wcześniej nazwisk nominowanych co sprawia, że oczekiwania na wynik są co roku bardzo emocjonująca. Nieznajomość kandydatów nie oznacza jednak, że czytelnicy i krytycy z całego świata nie snują spekulacji na temat zwycięzców. W tym roku w kręgu zainteresowania oprócz zwycięzcy, byli m.in. Ludmiła Ulicka, Can Xue, Gerald Murnane czy Anne Carson.
Laureaci Nagrody Nobla w poprzednich latach
W ubiegłym roku nagrodę otrzymała Francuzka Annie Ernaux, która jest autorką takich powieści jak „Lata” „Miejsce” oraz „Historia Kobiety”, a w 2021 uhonorowany został pochodzący z Zanzibaru Abdulrazak Gurnah, którego twórczość oparta jest w dużej mierze na kolonializmie i losach uchodźców.
Literacka Nagroda Nobla została przyznana już 115 razy, a wśród jej laureatów znalazło się pięciu Polaków, z czego ostatnia uhonorowana została w 2018 roku Olga Tokarczuk. Oprócz niej nagrodę zdobyli także Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, Władysław Reymont oraz Henryk Sienkiewicz.
Jutro przyznana zostanie Pokojowa Nagroda Nobla.
Zobacz także:
- Olga Tokarczuk z literacką Nagrodą Nobla
- Literacka Nagroda Nobla 2022 dla Annie Ernaux
- Zyta Rudzka laureatką Literackiej Nagrody „Nike” 2023
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.