Znaleziono 0 artykułów
12.01.2022

Justyna Kopińska: Sny są głosem Boga

Kadr z filmu "Śniadanie u Tiffany'ego" (Fot. Getty Images)

Premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill, w rankingu BBC uznany za najwybitniejszego Brytyjczyka wszech czasów, miał nietypowy sen. Gdy malował obraz w pracowni, spostrzegł nieżyjącego od wielu lat ojca. Świadomy powagi tej chwili, Churchill opowiedział mu o dwóch wojnach światowych, socjalizmie, nowej umowie społecznej. Tamten zdawał się nie rozumieć, jak wiele jego syn osiągnął – zmartwił się, że kiepsko maluje, zastanawiał się, dlaczego osiągnął zaledwie stopień majora. – Teraz już oczywiście za późno, jesteś za stary. Gdy słyszę twoje słowa, zastanawiam się, dlaczego nie zająłeś się polityką. Mógłbyś tak wiele dokonać, a może nawet wyrobić sobie reputację – powiedział we śnie ojciec.

Carl Gustav Jung nazywał sny „głosem Boga”, wyrazem naszych marzeń i słabości. Churchill pragnął ze strony rodzica akceptacji, której nigdy nie otrzymał. Jego sen wyrażał też lęk przed śmiercią.

Śmierć jest zapomnieniem, byciem zapomnianym. Jeśli zapomnimy o przekazywanych z pokolenia na pokolenie opowieściach, o ważnych czynach, nie będziemy już ludźmi, a zwierzętami – mówi Samwell Tarly, bohater „Gry o Tron”, najpopularniejszego serialu ostatnich lat.

Deprywacja snu w przeszłości była stosowana jako rodzaj tortur. Teraz wyposażeni w budziki, gotowi do pracy o każdej porze, często sami pozbawiamy się życia zgodnie z rytmem dobowym. Erich Fromm pisał, że człowiek żyjący w świecie techniki, wypełniający życie światłem niebieskim, skupiony na bodźcach mechanicznych nie jest w stanie rozumieć, o czym śni, bo wystawiony jest na hałas współczesnego bezsensu.

Artykuł „Śnij lub umieraj” z CNN informuje, że człowiek XXI wieku jest nieustannie wycieńczony, drażliwy, ma problemy z wypełnieniem obowiązków. Według instytutu Gallupa kryzys snu dotyczy aż 40 proc. Amerykanów. Naukowcy badający zjawisko śmierci z wycieńczenia w Japonii podkreślają, że młodzi ludzie przed samobójstwem lub zawałem decydowali się na maratony bez snu. W Nowym Jorku i w Tokio normą jest chwalenie się ilością godzin pracy oraz nieprzespanych nocy.

Nathaniel Watson, prezes Amerykańskiej Akademii Snu, mówi CNN: – Niektórzy ludzie postrzegają sen jako przeszkodę w zdobywaniu rzeczy, a my próbujemy przekazać starą mądrość, że sen i pamięć to nie przeszkody, lecz narzędzia do osiągnięcia sukcesu.

Nasza rzeczywistość tłamsi zainteresowanie człowieka naturą, obecnością i tym, co żywe, na rzecz rutyny o charakterze technicznym. Współczesny człowiek znacznie częściej dotyka telefonu niż swoich dzieci.

W czasie snu przetwarzany informacje z całego życia, cementujemy nasze doświadczenia. Marzenia senne są częścią świata odpowiedzialnego za pamięć. Mówią nam o tym, czego tak naprawdę pragniemy. Nawet strach przed śmiercią jest ostatecznie drogą ku życiu.

*

Sen Winstona Churchilla wspominany jest w jego eseju „Sen” oraz książce Borisa Jonhsona „The Churchill Factor”.

Kontakt z autorką przez stronę justynakopinska.pl.

Justyna Kopińska
  1. Styl życia
  2. Psychologia
  3. Justyna Kopińska: Sny są głosem Boga
Proszę czekać..
Zamknij